reklama

Šetřete místo, postavte si luxusní šatnu

Velká prostorná šatna je jistě snem mnoha z nás. Ale kde na ni vzít prostor, když byt nejde nafouknout a při stavbě nebo projektu s ní nikdo nepočítal? Mít dostatek místa na své oblečení a věci tak, aby byly přehledně uspořádány, je možné i v již hotovém bytě. Postačí si vyrobit šatnu vestavěnou. Nahradí několik skříní a místa v ní bude dostatek nejen na oblečení, ale i sezónní věci a sportovní vybavení.

i (Zdroj: PePa)
Vyrobte si praktickou sestavu šatny a knihovny (Zdroj: PePa)

Navíc chytré posuvné dveře uspoří nemálo místa tím, že nevyžadují prostor před sebou. A když jedny posuvné dveře do šatny nahradí několikery od skříně, je boj s nedostatkem prostoru vyhrán.

Stavba šatny

Šatnu tvoří čtyři díly tvaru U s nástavci, tři díly jsou stejné velikosti a jeden o 4 cm užší – mezera pro pojíždění dveří. Dva díly šatny jsou policové, jeden díl je s jednou tyčí na kabáty a delší oděvy, jeden spodní díl nemá strop a nástavec je na něj nasazen jen na spojovací kolíčky. V tomto díle jsou dvě šatní tyče nad sebou pro halenky, sukně a jiné kratší oděvy. Všechny díly i díly předsazené knihovny mají pevná záda – šatna je tak samostojná, není třeba ji kotvit ke stěnám ani k podlaze.

Nejprve je třeba si vše řádně promyslet
i (Zdroj: PePa)
Nejprve je třeba si vše řádně promyslet
V dnešní době je možnost plánovat i ve 3D
V dnešní době je možnost plánovat i ve 3D (Zdroj: PePa)
Vše si takto můžete lépe představit
Vše si takto můžete lépe představit (Zdroj: PePa)

Postup

Prázdný roh místnosti zůstal vyčleněn pro stavbu šatny. Materiál na šatnu byl vybrán tak, aby ladil s dezénem plovoucí podlahy a šatna tak co nejvíce splynula s celým pokojem. Před samotnou stavbou šatny nejdříve odstraníme podlahové lemovací lišty.

Z připravených a na hranách páskou nažehlených dílů lamina začneme kompletovat nejprve spodní díly šatny. Šatna se skládá ze čtyř dílů skříní ve tvaru U a jejich nástavců. Korpusy skříní k sobě sešroubujeme vruty do dřevotřísky 4×55 mm.

Konstrukce šatny je vymyšlena tak, že spojovací šrouby jsou na bocích, které budou u sebe a nebudou tak vidět. Otvory pro vruty nejprve předvrtáme menším vrtáčkem. Hlavy vrutů zapustíme záhlubníkem nebo větším vrtákem.

Spojovací šrouby jsou skryté na bocích
i (Zdroj: PePa)
Spojovací šrouby jsou skryté na bocích

Šatna je složena ze spodního dílu a nástavců. S menšími díly materiálu se bude nejen lépe zacházet, ale budou se i snadněji transportovat na místo. Záda skříně jsou z plného materiálu stejně jako boky. Tím se dosáhne pevnosti a stability celé šatny.

Šatna má spodní díly a nástavce pro plné využití prostoru
i (Zdroj: PePa)
Šatna má spodní díly a nástavce pro plné využití prostoru

Po zhotovení spodních dílů nasadíme připravené horní nástavce. Aby na sobě dobře a přesně držely, vyvrtáme do hran na sebe dosedajících otvory pro dřevěné spojovací kolíčky. Ze spodního dílu je necháme mírně koukat a nástavce na ně nasadíme jako na trny.

Šatna z přední části bude sloužit jako knihovna. Tím jí pohledově odejmeme na hmotnosti a získáme tak další užitečný prostor. Knihovna je stejně jako celá šatna tvořena tvarem U s pevnými zády. Před sešroubováním si v pravidelných asi 5 cm vzdálenostech vyvrtáme otvory na podpěrky pod police.

Přední díly budou sloužit jako úložiště pro knihy
i (Zdroj: PePa)
Přední díly budou sloužit jako úložiště pro knihy

Prostor nad vchodem do šatny je zapotřebí spojit skříňkou. Tu vyrobíme stejným způsobem jako všechny ostatní díly šatny. Její výška je shodná s výškou nástavce. Celá šatna je ukončena asi 5 cm pod stropem.

Otvory pro vruty spojující malou vloženou knihovničku si stejně jako u spodních dílů šatny nejprve předvrtáme. Knihovnička je vložena mezi boky sousedních knihoven. Vruty je tedy důležité dobře zapustit, aby je neodtlačovaly.

Otvory pro vruty nejprve předvrtejte
i (Zdroj: PePa)
Otvory pro vruty nejprve předvrtejte

Celou šatnu spolu s nástavci spojíme přes sousedící boky spojovacími šrouby na nábytek. Jejich průměr je 8 mm. Proti posunu si skříňky zajistíme truhlářskými svěrkami.

Všechny části smontujte k sobě
i (Zdroj: PePa)
Všechny části smontujte k sobě

Stejně tak je připevněna malá vložená knihovnička tvořící vstupní bránu do šatny. Používáme ostrý vrták o shodném průměru 8 mm. Každý bok zajistíme vždy dvěma šrouby.

Nástavce knihovny celou sestavu krásně propojí
i (Zdroj: PePa)
Nástavce knihovny celou sestavu krásně propojí

Hranu knihovny a šatny spojíme otevřenou rohovou policí. Protože jde o roh vystupující do místnosti, police z bezpečnostních i estetických důvodů zkulatíme. Podle šablony nebo větší pokličky si obkreslíme rádius na materiál. Ostrou přímočarou pilkou pak zaoblení vyřízneme.

Pásovou bruskou srovnáme drobné nerovnosti. Poličku opatříme nažehlovací páskou. Její přesah ořízneme ostrým dlátkem nebo řezákem. Nakonec pásku dočistíme jemným smirkovým papírem na rovném špalíčku.

Vyrobíme si rohovou polici
i (Zdroj: PePa)
Vyrobíme si rohovou polici

Výšky poliček pomocí úhelníku rozrýsujeme na boky budoucí police. Ze zadní strany je pak přivrtáme. Dbáme na kolmost a přesnost vrtání. Musíme vrtat přesně doprostřed hrany, jinak by hrozilo prasknutí poličky.

Poličky jsou přichyceny vždy dvěma vruty přes každý bok, aby nehrozilo jejich vytržení. Rohový díl nám spojí dohromady knihovnu s korpusem šatny. Knihovna se tak stane spolu se šatnou jedním kompaktním celkem.

Poličky zezadu předvrtáme
i (Zdroj: PePa)
Poličky zezadu předvrtáme

Rohový policový otevřený díl spojíme stejně jako ostatní části korpusu šatny k sobě nábytkovými spojovacími šrouby. Ty umístíme vždy těsně pod poličky, aby byly co nejvíce skryté. Každý bok spojíme třemi šrouby.

Knihovna je opatřena malým 4 cm vysokým soklem. Stejný proto musíme vyrobit i pod otevřenou zaoblenou polici. Z vhodně silného materiálu nebo dvou spojených tak, abychom dosáhli požadované síly, vyřízneme přímočarou pilkou potřebné zaoblení.

Police zakryje nevzhledný roh
Police zakryje nevzhledný roh (Zdroj: PePa)
Abychom celou sestavu sjednotili, vyrobíme pod rohovou polici sokl
Abychom celou sestavu sjednotili, vyrobíme pod rohovou polici sokl (Zdroj: PePa)

Pásovou bruskou jej stejně jako poličky dorovnáme. Vyzkoušíme, jak kopíruje rádius poličky. Je-li vše v pořádku, opatříme soklík širokou hranovou páskou. Nemáme-li širokou pásku k dispozici, postačí dvě tenké přižehlené těsně k sobě.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 20. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce