reklama

Jak vymalovat pokoj a kolik vás to bude stát

Vymalované stěny v našich pokojích mohou celému bytu dodat novou atmosféru. Zároveň barvy, které zvolíme, ovlivňují to, jak se v jednotlivých pokojích cítíme. Je proto důležité zvolit správnou barevnou skladbu a především se na celý proces malování důkladně připravit.

Jak vymalovat pokoj a kolik vás to bude stát

Financování

Prvním problémem, se kterým je třeba se potýkat, je financování celé výmalby. Barvy a štětce, které si nakoupíte, by měly být kvalitní, ale zároveň samozřejmě za rozumné ceny. Ceny placht, pásek a fólií jsou velmi nízké, největší část peněz tedy zřejmě utratíte za barvy a štětce. Celkově byste se ale měli vejít do 3000 - 5000 Kč, podle velikosti pokoje. Pokud nemáte dostatek financí k tomu, abyste si nakoupili ty produkty, které si přejete, můžete využít krátkodobé finanční půjčky na www.kredito24.cz. Poté se již bez problému můžete pustit do práce.

Financování
Financování

Pomůcky

Nejprve si připravte všechny pomůcky, potřebné jsou následující věci:

 • Krycí plachta na podlahu
 • Lepící papírová páska
 • Krycí fólie na dveře a nábytek
 • Tmel na opravu drobných prasklin a děr
 • Brusná houbička
 • Brusný papír nebo mřížka hrubosti 100 – 120
 • Vanička nebo stírací mřížka na barvu
 • Plochý štětec šíře 5 – 7 cm
 • Štětec zárohák šíře 5 – 7 cm
 • Malý váleček šíře 10 cm
 • Velký váleček s krátkým nebo středním vlasem šíře 18 – 25 cm
 • Penetrační nátěr akryl emulze v případě, že stěna sprašuje
Pomůcky
Pomůcky

Z výše jmenovaných pomůcek byste měli největší důraz klást na výběr těch správných barev. Pokud se nemůžete rozhodnout, jakou barevnou kombinaci do svého domova zvolit, můžete se inspirovat například článkem o psychologii barev.

Pomůcky
Pomůcky

Jak postupovat

A jak konkrétně postupovat, máte-li již všechny pomůcky zakoupené? Nejprve zakryjte podlahu, nábytek a místa, která nechcete malovat. Zbavte stěnu prachu, nečistot a pavučin a oblebte krycí páskou rámy oken a dveří. Před malováním problematických míst, jako jsou vypínače a zásuvky, vypněte elektrický proud. S odmontovanými kryty vypínačů a zásuvek bude výsledek malování lepší. V případě, že nechcete vypínat elektrický proud, zásuvky a vypínače oblebte krycí páskou. Tmelem vyplňte drobné praskliny nebo díry ve stěně. Pokud vaše stěna sprašuje, použijte penetrační nátěr. Staré nekvalitní nátěry zcela odstraňte. Penetrace podklad zpevní a sjednotí jeho savost před nanášením barvy. Po zaschnutí penetrace vyzkoušejte na nenápadném místě malý vzorek barvy. Zvažujete-li syté barvy, vybírejte raději o jeden tón světlejší odstín, protože na velké ploše působí barva tmavší. Jako první naneste barvu štětcem nebo malým válečkem po obvodu všech stěn, pod stropem, v rozích, okolo oken a dvěří, vypínačů a zásuvek a postupujte od shora dolů.

Jak postupovat
Jak postupovat

Množství barvy

Jaké množství barvy je ideální? Hotové odstíny barev ve velikosti 15 litrů by měly vystačit na cca 20 metrů čtverečních plochy. Nalijte barvu do malířské vaničky nebo vědra. Namočte váleček několikrát do barvy a otřete o vaničku nebo stírací mřížku. Váleček nasazujte uprostřed výšky stěny a barvu nanášejte systematickými tahy nahoru a dolů. Po každém namočení válečku začněte nanášet barvu o cca jednu až dvě šířky válečku dále, než kde jste před tím skončili a vracejte se zpět. Nakonec barvu sjednotíte tahy válečku shora dolů. Pokud je nátěr nutno opakovat, druhou vrstvu nanášejte minimálně se čtyřhodinovým odstupem. Na závěr opatrně sejměte všechny krycí pásky.

Fantazii se meze nekladou a proto můžete pásku využít nejen na zakrytí okrajů oken a dvěří. Co vše se dá pomocí pásky vykouzlit, si můžete přečíst ve článku o maskovacích páskách.

Množství barvy
Množství barvy

Publikováno: 31. 8. 2014, Autor: Adéla Prokopová (text), Pavel Zeman (foto) , Profil autora: Redakce