reklama

Vyrobte si důmyslný dřevěný kalendář, který nikdy neskončí

Snadno si na něm nastavíte datum a měsíc. Zároveň s poznámkovým bločkem a tužkami může být užitečným doplňkem a pomocníkem nejenom na pracovním stole či u telefonu, ale i v předsíni nebo kuchyni. Poslouží nejenom jako kalendář, ale i jako stojánek na tužky a poznámkový bloček.

i (Zdroj: PePa)
Nekonečný kalendář je vtipný a opravdu praktický (Zdroj: PePa)

Na jeho výrobu můžeme použít masivní dřevo, překližku nebo MDF desku. Velikost kalendáře a jeho dílů si můžeme přizpůsobit libovolně podle potřeby nebo podle materiálu, který máme k dispozici. Stačí zachovat poměr kostek k hranolkům s názvy měsíců. Síla zadní stěny krabičky musí být alespoň 2 cm, aby do ní bylo možné vyvrtat otvory pro tužky. Kalendář může sloužiti i dětem jako jednoduchá pomůcka pro učení se názvů měsíců.

Postup:

Základem kalendáře jsou dvě kostky, které určují rozměr celého podstavce. Vyrobeny jsou ze smrkového hranolku o průřezu 6×6 cm. Přesně je zakrátíme ostrou pilkou v pokosnici. Velikost kostek určuje rozměr tří hranolků pro měsíce. Jejich šířka je shodná s šířkou dvou kostek vedle sebe. Na hloubku se musejí vejít pod kostky tři, hranu kostky vydělíme třemi.

Základem budou dvě krychle
i (Zdroj: PePa)
Základem budou dvě krychle

Výška kostky a hranolku pod ním, tedy v našem případě 6 a 2 cm plus malá 1 cm rezerva, nám určí šířku prkének, ze kterých si naměříme dva díly pro otevřenou krabičku kalendáře.

Podle kostiček naměříme základnu kalendáře
i (Zdroj: PePa)
Podle kostiček naměříme základnu kalendáře

Délku podstavce kalendáře si naměříme snadno. Na prkénka korpusu položíme kostky, připočteme z každé strany cca 2 cm pro boky a místo pro bloček. Prkénka zakrátíme pilkou.

Naměříme boky
i (Zdroj: PePa)
Naměříme boky

Aby zadní čelo bylo elegantní, vyrobíme na něm oblouk. Podle plechovky nebo pokličky obkreslíme vhodné zaoblení, které bude odpovídat rozměrům krabičky kalendáře.

Roh elegantně zaoblíme
i (Zdroj: PePa)
Roh elegantně zaoblíme

Díl si připevníme svěrkou ke stolu, aby se nehýbal a pevně držel. Ostrou přímočarou pilkou pak zaoblení vyřízneme. Pro větší zaoblení je vhodnější užší pilový plátek, který se v řezu nesvírá. Pro vzhledové odlehčení a snadné uchopování podstavce kalendáře vyvrtáme do zaoblení vykružovací pilou větší otvor. Vrtáme nejprve do poloviny a pak z druhé strany materiálu.

Vyvrtáme efektní ozdobný prvek
i (Zdroj: PePa)
Vyvrtáme efektní ozdobný prvek

Postupným vrtáním z obou stran se materiál okolo kruhového otvoru nevyštípne. Na pásové brusce zaoblení od přímočaré pilky a stopy po ní načisto zabrousíme. Díl držíme co nejvíce kolmo.

Povrch začistíme
i (Zdroj: PePa)
Povrch začistíme

Do hrany zadního dílu vyvrtáme otvory pro tužky hluboké cca 5 cm. Nejprve začneme menším vrtáčkem. Ten pak vyměníme za větší odpovídající průměru tužky, tedy 10 až 12 mm.

Vyvrtáme praktické otvory na tužky
i (Zdroj: PePa)
Vyvrtáme praktické otvory na tužky

Z prkénka si připravíme dva boky, které budou lemovat kostky na podstavci. Tak máme všechny díly kalendáře připraveny. Načisto je obrousíme pomocí brusné houbičky. Postupně začneme spojovat podstavec kalendáře. Použijeme vruty do dřeva 4×50 mm se zápustnou křížovou hlavou. Otvory pro ně si však nejprve předvrtáme menším vrtákem.

Boky, které jsme si připravili, jsou o 5 mm nižší než zadní stěna stojánku a o něco málo vyšší než kostky a hranolky pod nimi. Umístění boku si na podstavec rozměříme a označíme. Přes zadní stěnu stojánku a přes jeho dno pak boky přišroubujeme pomocí stejných vrutů 4×50 mm. Zapuštění pro hlavy šroubů provedeme pomocí většího vrtáku nebo záhlubníku.

Při spojování dílů hlavy šroubů zapustíme
i (Zdroj: PePa)
Při spojování dílů hlavy šroubů zapustíme

Korpus kalendáře a kostky s hranolky jsou připraveny pro povrchovou úpravu, opatření čísly a jmény měsíců. Vyzkoušíme, zda jdou ze stojánku snadno vyjmout, vzájemně zaměnit a vložit zpět. Obroušené díly je zapotřebí povrchově upravit. Použijeme transparentní barevná mořidla. Tak vynikne krása dřeva i přes barevnost laku.

Na MDF materiál můžeme použít i krycí barvy. Číslice a názvy měsíců můžeme napsat kontrastní barvou nebo vystřihnout a nalepit. Měsíce po čtyřech na stěny hranolků, číslice 0, 1, 2, 3, 4, 5 na jednu kostku a 0,1, 2, 6, 7, 8 na druhou kostku.

Nabarvené dřevěné prvky popíšeme fixem
i (Zdroj: PePa)
Nabarvené dřevěné prvky popíšeme fixem

Hotové namořené kostky a hranolky s číslicemi a názvy měsíců ještě přestříkáme bezbarvým lakem a necháme důkladně zaschnout. Stojánek namořený nebo nabarvený krycími barvami už lakovat nemusíme.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 24. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman