Rekonstrukce bytu jako seriál - 2.díl
„Život je pohyb a změna,“ pravila maminka. Pro začátek tatínkovi popotáhla psací stůl. (z knížky pro děti Kočka Linda, poklad rodiny) „Citace je úvodem novoročenky, v níž jsem přátelům svěřila s tím, k čemu jsme s manželem Milanem dospěli. Stěhujeme se z Prahy. To jsme ještě netušili, co zásadní životní změna přinese nám“, říká v druhém díle seriálu o rekonstrukci svého bytu spisovatelka Markéta Zinnerová . Rekonstrukce panelového bytu začala jádrem a koupelnou, podívejte se, jak to vypadalo.

Umakartové jádro v zádveří původně hranilo se zárubní vchodových dveří a dveří do pokoje. Jde o tzv. dvougenerační byt s dvojím sociálním příslušenstvím. To menší bylo vybaveno toaletou a umyvadlem, větší mělo vanu a WC zvlášť. V koupelně byl dlaždičkový obklad položen na umakart.




Samostatné WC a koupelna před rekonstrukcí.


Původní obklad na umakart, detaily moc nesedí.
Nejprve bourání


Detail stoupačky, vzduchotechniky, plynové potrubí s plynoměrem a měřáky na vodu – původní stav.
Jádro v zádveří

Prostor je určen pro toaletu, umývátko a pračku.
Vodoinstalace je vedena v panelu zaříznutými drážkami. Jsou sedm centimetrů hluboké a patnáct široké. Největší problém představovala osmicentimetrová šířka panelu dělícího pokoj od sociálního prostoru. Ale nakonec se podařilo.


Vodoinstalace v drážkách a zaslepení přítoku teplé vody. ( Pro umývátko jsme zvolili jen studenou.)


Drážky v panelu pro elektroinstalaci, průhled na nové ytongové vyzdění čelní stěny jádra.Na podlaze je patrné, o kolik se po odřezání panelu rozšířil průchod mezi zádveřím a předsíní.


Po vybourání jádra bylo stísněné zádveří rozšířeno o 30 cm. Stěna je vyzděná ytongem.Deka v otvoru pro dveře na toaletu - termín dodání dveří sem se totiž kvůli nedorozumění s dodavatelskou společností protáhl o dva měsíce. Ale i deka je lepší než nic.
Závěsná mísa WC umožňuje snadnější úklid podlahy, nádržka je vestavěná, takže nepřekáží na stěně. Na podlahu v jádru a zádveří je použitá stejná dlažba Zirkon (rozměr 45 cm x 45 cm). Tyto dvě malé plochy následně nepůsobí rozdrobeně.


Obezdívka nádržky WC Ytongem.Závěsná mísa.


Vestavěná nádržka.Detail dopojení studené vody do nádržky WC.


Prostor nad vestavěnou nádržkou slouží k uložení hygienických prostředků, stejně jako skříňky na míru nad toaletou a pračkou.
Struktura drobných kostiček na obkladových dlaždicích kontrastuje s velikostí zvolené dlažby, která pokračuje do zádveří. Některé barevné odstíny obkladů odpovídají dlažbě.


Na podlaze je dobře vidět stopa po umístění původního umakartového jádra v železné konstrukci, směrem k pokoji se prostor rozšířil o osm centimetrů.

Sádrokartonový strop je ve hliníkové konstrukci. V případě potřeby jsou jednotlivé desky vyjímatelné. Větrák ve stěně je po vypnutí samozavírací.
Koupelna


Prostor původní koupelny a odděleného WC se zúžil o 10 cm ve prospěch chodbičky do kuchyně. Aby bylo možné umístit vanu získala koupelna 3 cm směrem do kuchyně.Akrylátová vana 170 x 70 cm má vytvarované podpěrky pro ruce.


Rozvod vzduchotechniky ze stoupačky v koupelně do kuchyně pro digestoř.Rozvody vody pro umyvadlo a vanu ještě před zazděním.


Rozvod vody a odpadu k vaně, v rohu podpěra pro vanu.Zaslepený odpad WC a nový odpad ke sprchové vaničce.


Detail nové koupelny (zatím bez dveří).Detail obložení sprchového koutu.
Podlaha i stěny jsou obloženy dlažbou v zelenavém a modrém odstínu 30 cm x 30 cm. Kdysi ji vyráběli v RAKO. Škoda, že kdysi. Snad se někdo ke vzoru vrátí. Listely mi při koupání neodbytně připomínají moře, a barevnost taky. Jsou zakončeny bombatem, připravený je rám pro zrcadlo.
Po otočení plynoměru a měřičů vody bylo možno prostor původního WC využít pro sprchový kout 90 x 90 cm. V předsíni, tak mohla vzniknout nika, do níž jsme umístili zrcadlo. Takže skutečný boj o funkčně využité centimetry! Ve sprchovém koutě jsou kachlíky v azurovém tónu 35 cm x 25 cm proloženy dvěma svislými listelami podél sprchy a sklopného sedátka.


Kvůli případným pohybovým obtížím jsme volili mělký typ keramické vaničky a sprchový kout opatřili sklopným sedátkem


Vstupní dveře se otvírají skladem dovnitř. (V opačném případě by z nich po otevření skapávala voda na podlahu koupelny. Otvírání pojezdem v liště zase zužuje vstup do sprchového koutu.)


Prostor opticky zvětšuje zrcadlo 70 x 55 cm proti dveřím s rámem z jednoduchého bílého bombata, okraje zrcadla jsou opatřeny „stříbrnou“ páskou (stejně jako na toaletě). Umyvadlo je v ose se zrcadlem. Vejde se pod něj váha a malá stolička.
Jako odkládací plochy slouží polička pod zrcadlem a dvě rohové nad vanou. V kombinaci skla a chromu působí subtilně. K měřičům a kohoutkům je – stejně jako na toaletě – přístup za bílými dřevěnými dvířky.








Koupelna je na stěnách i podlaze v dlažbě 30 x 30 cm v modravém a zelenavém odstínu, stejně jako listely s motivem ryb. Azurové obkladačky 35 x 25 cm jsou ve sprše podél sedátka svisle proložené jednoduchým bombatem. Obklady sjednocuje širší bílé bombato a světlemodrá spárovačka.
Snížený pohled je ze sádrokartonových desek v hliníkovém rámu. Kromě stropního bodového světla je nade dveřmi světlo ovládané stmívačem, které se odráží v zrcadle a osvětluje tak tvář čelně.
Zkušenost
Realizace rekonstrukce: Jiří Hromadka, Jindřichův Hradec 721 196 441, jirka.hromadka@email.cz
Precizní detaily obkladů.
Z vany odraz vidět není. Barevnost koupelny připomíná Středomoří. Relaxuje se v ní velmi příjemně. A to přesto, že včetně sprchového koutu se vešla na 3,36 m2.
Sociální zařízení je hotovo a povedlo se. Jen jsem neměla poslouchat Jirku při výběru stropního větráku, protože větrák, který není samouzavírací, není při odvětrávání v panelákové šachtě příliš vhodná volba. Před a po užití se musí pootočit ručně. To bych si musela brát stoličku. Koupelnu zatím větrám dveřmi. (Ale v plánu mám vyměnit jej časem za nástěnný, jako na toaletě.)

