Rekonstrukce bytu jako seriál – 4.díl

„Život je pohyb a změna,“ pravila maminka. Pro začátek tatínkovi popotáhla psací stůl. (z knížky pro děti „Kočka Linda, poklad rodiny“) Citace je úvod novoročenky, v níž jsem přátelům svěřila, k čemu jsme s manželem Milanem dospěli. Stěhujeme se z Prahy. Rekonstrukce nového bytu začala jádrem a koupelnou, pokračovala kuchyní a předsíní a samozřejmě pokoji a pracovnou - podívejte se, jak to dopadlo.

Rekonstrukce bytu jako seriál – 4.díl
Rekonstrukce bytu jako seriál s Markétou Zinnerovou – 4.díl
Rekonstrukce bytu jako seriál s Markétou Zinnerovou – 4.díl
Rekonstrukce bytu jako seriál s Markétou Zinnerovou – 4.díl
Rekonstrukce bytu jako seriál s Markétou Zinnerovou – 4.díl

V určitém věku a rozpoložení se nezačíná na zelené louce. Šlo o to, abychom nábytek z odlišných období, různých druhů dřeva a barevnosti sladili navzájem, a to i s moderními prvky.

Své místo musí mít alespoň výběr z knížek, obrazy a grafiky, hmatatelné připomínky našich blízkých. A můj archiv.

Pokoje

Pokoje
Pokoje
Pokoje
Pokoje

Metráž bytu a skutečnost, že jej obýváme dva, umožnila solitérní umístění nábytku. Naštěstí zvítězilo nad nutkáním sestrkat jednotlivé kusy k sobě nebo je narvat na doraz do rohů, aby se ještě něco vešlo. Tedy pokus tu byl, ale ukázalo se, že bychom žili jako ve skladišti.

Pokoje
Pokoje
Pokoje
Pokoje

Psací stůl s počítačem a tiskárnou v ložniciOblíbené obrazy i stará komoda v ložnici

Milan naopak trval na tom, že k němu nic prosvítat nebude. Neoblomil jej argument, že prosklené dveře by propouštěly trochu denního světla do zádveří. Je pravda, že jeho pokoj oproti mému útulku má trojdílné okno a nějaký metřík navíc.Brzy jej vyhlásil za rezervaci, jinými slovy za svrchované území.

Pokoje
Pokoje
Pokoje
Pokoje

Pracovní zákoutí v obývacím pokoji s mechanickým psacím strojem – favoritem oproti počítačiRatanová hnízdečka pro odpočinek u kávy

Jelikož obývací pokoj získal statut mé denní pracovny, v době, kdy zírám do papírů, je nepřístupný, psacího stolu se nesmí nikdo ani dotknout, natož na něm něco přerovnat, chápu jej. I on má právo na čas, kdy nerušen hledí na televizi a osobité (ne)uspořádání věcí. – Nehledě na to, že ani plné dveře ho neuchrání, když jimi vlítnu sdělit mu naléhavou myšlenku.

Prosklená „šmírovací“ okýnka mají i dveře koupelny a na toaletu. Vidíme-li světlo, je obsazeno, nebo někdo zapomněl zhasnout.Ostatně do zádveří a předsíně docela slušně prostupuje světlo skrze prosklené dveře obývacího pokoje a kuchyně

Chvála korku

Chvála korku
Chvála korku
Chvála korku
Chvála korku

Podlaha v ložnici, Detail podlahové lišty se spojovacím růžkem

Po martyriu s firmou, kde jsem objednávala dveře, jsem se zařekla, že od téhle firmy už ani prkno. I když mají v nabídce i dřevěné podlahy, hledala jsem jinde.Tak se stalo, že v pokojích je plovoucí podlaha z přírodního korku. Ani jsme do té doby nevěděli, že se dováží.

Chvála korku
Chvála korku
Chvála korku
Chvála korku

Detail podlahy v předsíni a přechod mezi pokojem a kuchyní s prahovou lištou

Korek máme v oblibě. Zátěžové dlaždice zbylé po rekonstrukci před pětadvaceti lety, se nyní skvěle uplatnily v kuchyni a předsíni. Díky jim se mi už několikrát nepodařilo zrušit si spadlé brýle nebo hrnek a při pádu z výšky si pouze narazit, nikoli však zlomit ruku.

Chvála korku
Chvála korku
Chvála korku
Chvála korku

Jirka při pokládce podlahy v obýváku

Podlaha, kterou jsme zvolili, je z různých obdélníčků parketového typu a má ochrannou vrstvu z bezbarvého laku. Skládá se z dílů opatřených drážkou. Zajímavá, přesto nevtíravě barevná kůra korkového dubu se okázala jako ideální stmelující prvek odlišných kusů nábytku, každý se s ní nějak potkal. Ladí i k moderně a kobercům.

Chvála korku
Chvála korku
Chvála korku
Chvála korku

Detail podlahy v obývacím pokoji a detail zarážky na dveře

Podivuhodný je nášlap. Korek je měkčí než dřevo, je hřejivý a pruží. Odpružuje krok, našlapujete na ni jakoby měkce a chráníte si páteř. Lisovaný korek obsahuje několik teplých přírodních odstínů, takže výborně barevně sladí nábytek různých barev.. Nerezonuje. Před pokládkou vlastní podlahy není třeba položit zvukovou izolační vrstvu. Ve výsledku je zhruba o tři centimetry nižší než dřevěná. Součet ceny za plovoucí podlahu z korku je i vzhledem k menší časové náročnosti práce o něco nižší než u dřevěné. Komfort je nadstandardní. Hosté u nás odmítají pantofle, aby si ji užili. Malé děti si hrají na bříšku. I podle zkušeného podlaháře, který ji u nás pokládal, korková podlaha v paneláku prostě nemá chybu. Abych završila ódu na radost z korkových plovoucích podlah, náročnost údržby je zanedbatelná

Tipy

Tipy
Tipy

Rohož z dřevěných latiček na stěně okolo postele brání pronikání chladu ze stěny a ladí s dřevěnou čtecí lampičkou

Tipy
Tipy
Tipy
Tipy

Teplé tóny koberců i stínidel na světlech rozsvětlují pokoj i v ziměSoustružená police slouží na odkládání rozečtených knížek i rozepsaných poznámek

Tipy
Tipy
Tipy
Tipy

Chvíli to vypadalo takhle, teď má dům nový kabát. je hotovo zvenčí i uvnitře. Co se týká bydlení, na Prahu už jen vzpomínáme jako na uzavřenou kapitolu, teď jsme "Jindřichohradečáci"

Realizace rekonstrukce: Jiří Hromadka, Jindřichův Hradec 721 196 441, jirka.hromadka@email.cz

Autor: Markéta Zinnerová (text), Jiří Hromadka (text a foto), Pavel Zeman (foto)

Související k tématu