Prostor pod umyvadlem bývá často odkladištěm pro saponáty, prášky na praní a zásobní kosmetiku. Aby koupelna vypadala příjemně, je vhodné pod umyvadlo podstavit skříňku. Pokud máme umyvadlo atypických rozměrů nebo se nám prodávané skříňky nelíbí či nehodí, můžeme si ji vyrobit sami.
Pokud máme koupelnovou skříňku, jejíž vnější rozměry nám vyhovují, ale nevyhovuje uspořádání, můžeme si vyrobit jen její nové vnitřní členění.
Protože dvojumyvadlo je zasazeno do desky obložené dlaždicemi a stojí jakoby na sloupcích, musíme skříňku složit ze tří dílů, abychom mohli využít veškerý prostor. Skříňku uzavřeme žaluziovými dvířky, která budou zasahovat do čistého prostoru skříňky. Žaluziová dvířka jsou vhodná nejen proto, že pěkně vypadají a koupelnu zútulní, ale hlavně proto, že prostor pod umyvadlem bude větrat.
Jako materiál na výrobu skříňky jsme vybrali lamino s dezénem smrk, to ladí s dřevěnými žaluziovými dvířky.
Nejprve na vyzděné sloupky, na podlahu a pod desku s umyvadly připevníme pruhy lamina cca 10 cm široké, do bočních dílů vyvrtáme otvory a připevníme jednu část pantů, do žaluziových dvířek druhou část pantů a na dvířka do potřebné pohodlné výšky přišroubujeme dřevěné úchyty.
Postup
Podle pečlivě změřeného prostoru si rozpočítáme velikost skřínky a rozměry jednotlivých dílů. Díly skřínky i zásuvek opatříme nažehlovacími hranami ve stejném dezénu, jako je lamino, hrany zásuvky mohou být bílé.
Ohraňovací pásky se prodávají širší, než je síla lamina, přesahy hran proto musíme oříznout pomocí ostrého nože, dlátka nebo řezáku. Dáme pozor, abychom si nepoškodili lamino.
Hrany ještě nakonec dočistíme pomocí jemného smirkového papíru, pokud by se někde odlepovaly, ještě jednou je přežehlíme teplou žehličkou. Z přesně nařezaných dílu opatřených nažehlovacími hranami začneme vyrábět skřínku.
Díly skřínky jsou spojeny pomocí vrutů do dřeva o rozměrech 4 x 50 mm. Zapuštění pro hlavy vrutů vyrobíme pomocí většího vrtáku nebo zapouštěcí hvězdičky. Díly jsou těsně u sebe, hlavy vrutů proto nesmí přečnívat.
Ani jeden díl nemá záda, dva otevřené boční díly mají tvar písmene U. Ve spodní zadní části nohou jsou kvůli větší stabilitě zavětrovány proužky materiálu cca 10 cm širokými.
Otvory pro připevnění zásuvkových pojezdů si označíme špičkou nebo ostrým hrotem a paličkou. Šroubky tak nebudou po hladkém materiálu klouzat a dobře se chytnou.
Při připevňování kolejnic zásuvkových pojezdů na boky skříňky je důležité, aby byly přišroubovány kolmo k přední hraně. Kolmost kontrolujeme pomocí úhelníku.
Sestava je složena ze dvou jednoduchých skříněk ve tvaru U a z jedné se zásuvkami, ta je jako prázdný čtverec. Všechny skříňky jsou bez zad, aby větraly, stejně jako žaluziová dvířka, která umožňují skříňce dýchat.
Zásuvku vyrobíme z proužků lamina sešroubovaných v rozích, její dno tvoří sololit. Svěrkami si přichytíme protikusy pojezdů a malými šroubky je připevníme přes prolisované otvory v kolejích.
Vyzkoušíme, jak zásuvky jezdí v kolejích, a připravíme dvě čílka tak, aby jejich boky skryly spojení dílů skříněk. Úchyty vybereme takové, aby se vešly za žaluziová dvířka.
Pomocí oboustranné lepicí pásky čílko přitiskneme k přední straně zásuvky. Z vnitřní strany pak čílko přišroubujeme vhodně dlouhými vruty, které neprojdou skrz, poté připevníme na zásuvky úchyty.
Díky použití flexibilních sifonů nezabírá instalace odpadu ve skřínce tolik místa a je možné prostor pod umyvadlem rozčlenit. Po usazení dvou otevřených dílů vložíme prostřední díl připravený pro zásuvky.
Dva sousední díly stáhneme k sobě pomocí svěrky vrtákem o průměru 8 mm, pak vyvrtáme otvory pro spojovací šrouby. Při vrtání si díl z druhé strany podložíme odřezkem proti vyštípnutí materiálu.
Díly skříňky sešroubujeme pomocí spojovacích šroubů k sobě, vyzkoušíme zavírání zásuvek a nasadíme dvířka. Díly skříňky k sobě v žádném případě nelepíme – připravili bychom se o možnost skříňku rozmontovat při případném čištění instalací.
Publikováno: 23. 2. 2007, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce