reklama

Bačkůrky ze zbytků příze

Jestli je vaším koníčkem pletení, nebo se chcete naučit plést a máte doma nebo v rodině malé děťátko, můžete se pustit do pletení bačkůrek, které příjemně zahřejí dětské nožičky. Než se vydáte na nákup příze, podívejte se do košíčku se zbytky vlny, budete jí potřebovat malé klubíčko, přibližně 50 g.

Bačkůrky ze zbytků příze

Několik slov pro začínající pletařky

Bačkůrky se pletou zčásti do kruhu. Na kruhové pletení potřebujete sadu pěti krátkých jehlic, které mají na obou koncích špičky. Vyrábějí se z kovu, plastu i ze dřeva. Místo do kruhu na nich pletete do čtverce, ale nemějte žádné obavy, výsledkem bude kruhový tubus.

Pracujte tak, že nahodíte potřebný počet ok rovnoměrně na čtyři jehlice (dbejte, aby se okraj nepřekroutil) a pátou jehlicí pak spletete nahozená oka z první jehlice. Ta se uvolní a vy s její pomocí pletete na druhé jehlici atd. Na přechodech z jedné jehlice na druhou je zapotřebí přízi pevně utáhnout, aby nevznikala „pěšinka“ větších a volnějších ok.

Zkušební vzorek

Je dobré nejprve si uplést vzorek, abyste zjistili, jak se příze chová. Obvykle postačí něco kolem 20–25 ok a 30 řad. Pak vzorek napařte žehličkou, od jeho začátku si odměřte 10 cm na délku i na šířku a spočítejte počet ok a řad. Nepočítejte přitom krajová oka, spodní nahozený a horní uzavřený okraj. Výsledky porovnejte s údaji na přebalu příze.

Tak zjistíte, zda jste zvolili správné jehlice, jestli příliš utahujete, nebo zda máte tenké jehlice, v tom případě bude počet ok větší, než je uvedeno na přebalu. Je-li menší, než uvádí výrobce, pletli jste zbytečně volně nebo na silnějších jehlicích.

A dejte se do pletení

Zkušební vzorek pro růžové bačkůrky

Upleťte žerzejem 22 ok a 30 řad = 10×10 cm

Základní vzor v kruzích

Pleťte střídavě jednu kruhovou řadu (dále jen k. ř.) hladce a jednu obrace.

Základní vzor v řadách

Pleťte všechna oka hladce.

Pružný vzor

Pleťte střídavě jedno oko hladce a jedno oko obrace.

Polopatent v kruzích

1. k. ř.: *1 oko hladce, 1 oko obrace, od * (hvězdička v návodu znamená, že údaj mezi hvězdičkami se stále opakuje až k další značce).2. k. ř.: * 1 oko hladce, přitom vpíchněte o jednu řadu níž, 1 oko obrace, od *stále opakujte. 1. a 2. k. ř. stále opakujte.

Velikost 17

což je asi pro délku chodidla 10 cm – tedy pro děťátko do 3 měsíců

Budete potřebovat

Materiál:

50 g středně silné pletací příze (botičky na obrázku jsou z německé příze Schachenmayr Regia Silk v růžové barvě (č. b. 035)

Nářadí:

sada 5 jehlic č. 3,5 a dva malé knoflíky, například ve tvaru mašličky

Popis

Začněte na chodidle a nahoďte 32 ok, rozdělte je stejnoměrně na jehlice a uzavřete do kruhu. Pleťte základním vzorem, ve 3. k. ř. na 1. a 3. jehlici vždy po prvním oku, na 2. a 4. jehlici před posledním okem přiberte vždy jedno oko z příčné příze a upleťte ho anglicky hladce.

Tato přibrání opakujte ještě 3× v každé 2. k. ř. = 48 ok.Pleťte 16 k. ř. polopatentem.

Dále pleťte základním vzorem:1. k. ř.: 12 ok hladce, 12× vždy 2 oka spleťte hladce, 12 ok hladce = 36 ok.2. k. ř.: Pleťte obrace.3. k. ř.: 12 ok hladce, 6× vždy 2 oka spleťte hladce, 12 ok hladce = 30 ok.

Upleťte ještě další 4 k. ř. základním vzorem, pak upleťte 5 k. ř. pružným vzorem a mezi 2. a 3. jehlicí rozdělte pleteninu vpředu uprostřed.

Pleťte tam a zpět základním vzorem hladce v řadách. Po 12. řadě všechna oka volně uzavřete. Přišijte knoflík, v našem případě má podobu mašličky, jak vidíte na obrázku, uzavřete šev na chodidle a přízi zapošijte.

Potřebujete-li přibrat na jehlici další oko, jde to jednouše. Při pletení překřížením oko výborně zapadne do vzoru. Pokud je nepřekřížíte, vznikne malá dírka, které přibrání zdůrazní.

Přibírání z příčné nitě

Přibírání z příčné nitě
Přibírání z příčné nitě

Levou jehlici píchněte zepředu pod příčnou nit, která spojuje právě upletené oko na pravé jehlici a oko na levé jehlici a nadzvedněte ji.

Přibírání z příčné nitě
Přibírání z příčné nitě

Při nepřekříženém přibírání pleťte nabrané oko v lícové řadě hladce, v rubové řadě obrace.

Přibírání z příčné nitě
Přibírání z příčné nitě

Na překřížené přibrání pleťte nabrané oko v lícové řadě anglicky hladce, v rubové řadě anglicky obrace.

Jestliže přibíráte několik ok v jedné řadě, rozšiřuje se pletený kus stejnoměrně.

Druhou botičku upleťte stejně.

Pepův tip

Pepův tip
Pepův tip

Bačkůrky a botičky mohou být jednobarevné, pro chlapečka pak volte „pánské“ barvy. Také lze využít i úplně malé zbytky vlny a bačkůrky uplést pruhované, nebo využívat efektní příze s vlasem a pohrát si se strukturou pleteniny. Více nápadů na různé tipy pletených bačkůrek a botiček najdete v knize Pletené bačkůrky z edice TOPP.

Připraveno ve spolupráci s nakladatelstvím Anagram.

Publikováno: 18. 1. 2015, Autor: Elena a TOPP (text), TOPP (foto) , Profil autora: Redakce