Rekonstrukce kuchyně a koupelny 2.díl
V předchozím článku jsme viděli proměnu kuchyně v panelovém domě, dnes se podíváme, jak dopadla renovace koupelny.





Stav před a začátek rekonstrukce.
Proměna koupelny i kuchyně probíhala zároveň, koupelna ztratila statut průchozí úzké nory a stala se plnohodnotnou příjemnou relaxační místností, v kuchyni přibylo místo na zvětšení pracovní plochy. Stačilo málo, zrušit průchozí dveře z koupelny do kuchyně. Získal se tak prostor pro pračku a bylo možné zabudovat rohovou vanu, do kuchyně se chodí velkými shrnovacími dveřmi přes obývací pokoj.


Po destrukci se stavěly nové stěny z ytongu a probíhaly úpravy i v chodbě.


Původní a nové dispozice koupelny a WC.

Prostorová vizualizace pomůže představit si změnu.
V panelákových bytech se zvětšení koupelen provádí často na úkor odděleného WC, zde to tak nebylo, WC místnůstka zůstala samostatná.


Přístup ke stoupačkám je uzavřen dvířky z lamina s desénem olše zelená, nové WC.
Co se týká sanity, volba padla na rohovou vanu Rosa z produkce Ravaku, vyrábí se v různých velikostech, pravo nebo levostranně orientovaná, takže je možné vybrat koupelně přímo na míru. Samostatný sprchový kout se do malé koupeny nevešel, ale o pohodlné sprchování bez kaluží vody na podlaze obyvatelé bytu nepřijdou.


Obklady stěn a příprava na usazení vany.


Boky vany podpírají tvárnice z ytongu, zaoblená stěna vany je precizně obložena.
Na vaně je nainstalována skleněná sprchová zástěna, s dveřmi sklopnými dovnitř do prostoru vany. Při koupeli si tak nepřipadáte jako ve vězení a při sprchování stačí vyklopit a voda zůstane tam, kde má. Pohodlí koupele ještě zpříjemňuje opěrka hlavy a madlo na boční stěně vany.


Zástěna otevřená na sprchování zachytí stékající vodu, sklopená zástěna nepřekáží při koupeli.
Koupelnová skřínka s umyvadlem stojící vedle vany ukryje kosmetiku i náhradní ručníky, pod zrcadlem a u vany slouží jako police obložený výstupek stěny ze sádrokartonu, který zakrývá instalace. Za dveře koupelny se vešla i automatická pračka a na stěnu naproti umyvadlu nerezový sušák na ručníky.


Na WC i v koupelně je osvětlení řešeno halogenkami v sádrokartonovém podhledu, světýlka jsou částečně náklopná a světlo je možné nasměrovat podle potřeby.

Zařízení, dlažbu a obklady si navrhla majitelka po poradě s firmou, výraznou barevnost vybírala po konzultaci s dcerou. Tlumené tóny modré a vanilkové z kuchyně vystřídaly v koupelně výrazná tmavozelená a bílá. Této barevnosti se drží i koberečky, ručníky a drobné doplňky.
Rekonstrukce trvala tři týdny i s kuchyní a částečnou rekonstrukcí ostatních místností (dlažba v chodbě, vymalování, vestavěné skříně, úložné prostory, elektroinstalace), staré jádro se kompletně vybouralo, nové příčky se stavěly z Ytongu.
Firma zakázku stihla v domluveném termínu, což paní velmi potěšilo (drobný skluz byl způsoben pouze vyprodáním dlažby, která se jí líbila, kterou se však podařilo obratem zajistit.)