reklama

Jak na kuchyň svépomocí, díl třetí

Výměna funkcí dvou místností – kuchyně a dětského pokoje – vyřešila nejen potřebu soukromí dorůstající dcery ale i větší pracovní prostor pro paní domu. V minulých dílech jsme popsali (sledovali) výrobu skříněk, osazování pracovní desky, zapouštění dřezu a zapojení přívodu vody a odpadu. Dnes si ukážeme výrobu dvířek, zásuvek a spížní skříně.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
V dalším dílu se zaměříme na dvířka a zásuvky (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Majitelé bytu upustili od klasiky a místo dřevěného designu zvolili modrou a zelenou barevnost korpusů, dvířek i pracovní plochy. Samolepicí tapetou ve stejném desénu je polepena i lednice a posuvná dvířka ze sololitu u skřínky vedle dveří. Nerezový sporák a dřez pak vhodně doplňují moderní úchyty na dvířkách i čílkách zásuvek a halogenové osvětlení v podvěšené rampě.

Jako úložný prostor s šikovnými policemi na hrnečky i kuchařské knihy je využit i prostor okolo dveří – vznikla zde úzká vysoká police a skřínka nade dveřmi, které tak spolu s hlubší zdí tvoří jakousi vstupní bránu do kuchyně. Lednice a velká spížní skříň našly svoje místo naproti pracovní ploše na druhé straně kuchyně, je k nim pohodlný přístup, takže nákupy a zásoby je vždy možné přehledně roztřídit a uložit.

Zásuvkové spodní skřínky si získávají stále větší oblibu. Hrnce, talíře i další kuchyňské nádobí a pomůcky jsou v zásuvkách přehledně roztříděny a díky plnovýsuvům jsou lehce dostupné.

Postup:

Pro odlehčení horních skříněk vyrobíme jednu skřínku s prosklenými dvířky. Rámeček, ze kterého dvířka budou, je široký 7 cm, příčný díl by měl kresbou let navazovat. Vnitřní rám dvířek nejprve opatříme páskou. Pomocí frézy nebo na pile vyrobíme do rámečku drážku pro vložení skla. Dvířka slepíme na kolíčky.

Dvířka slepíme na kolíčky
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Dvířka slepíme na kolíčky

Do dvířek vyvrtáme otvory na panty. Panty mají průměr 35 mm a jsou takzvaně naložené, což znamená, že dvířka překrývají korpus skřínky zvenku. Vrtákem na panty pak nejlépe ve stojanové vrtačce vyvrtáme na každá dvířka dva otvory pro vložení pantů.

Vyvrtáme otvory pro vložení pantů
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vyvrtáme otvory pro vložení pantů

Nemáme-li s daným typem pantů zkušenost, vyzkoušíme vrtání raději na odřezku stejného materiálu. Střed vrtání otvoru pro panty je od spodní a horní hrany dvířek vzdálen 6 až 8 cm. Panty i protikus k boku skřínky připevňujeme dle technického listu.

Horní a spodní část skřínky je zavřená. V části bez dvířek je umístěn chlebník a hrníčky, které jsou tak vždy po ruce. Otevřená část navazuje svojí výškou na kuchyňskou pracovní desku.

Vznikly otevřené police na nádobí
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vznikly otevřené police na nádobí

K celkovému dokončení kuchyně a využití všech prostor patří i místo okolo vstupních dveří do kuchyně. Hluboká nika okolo dveří se výborně hodí pro vestavěnou skříňku.

Na sloupu tvořícím základ skřínky je horní nadedveřní část. Ta je se sloupem spojena a kotvena ke stěně. Jako dvířka slouží otapetovaný sololit pojíždějící v plastovém profilu připevněném pomocí oboustranné lepicí pásky.

I druhá strana dveří zůstala nevyužitá. Svojí hloubkou více než 80 cm vyhovovala umístění vestavěné lednice a skříně na suché potraviny. Obě dvě skříně si připravíme a dopravíme na místo rozložené. Zjednodušíme si tak manipulaci s těžkými a objemnými skříněmi.

Teprve pak jednotlivé skříně sešroubujeme a usadíme na místo. Vzájemně je přes boky pomocí spojovacích šroubů spojíme v jeden celek. Skříň na lednici má okolo lednice a nad ní rezervu kvůli proudění vzduchu. Nemá také plná záda po celé délce zadní stěny.

Skříň na suché potraviny je opatřena dvojími velkými dvířky. Prostor nad lednicí je doplněn do výšky skříně na potraviny dvířky výklopnými, která se otvírají směrem nahoru. Do malého prostoru se pohodlně vejde vál nebo plechy na pečení a méně často používané formy nebo nádobí.

Skříňka nad lednicí má výklopná dvířka nahoru
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Skříňka nad lednicí má výklopná dvířka nahoru

Nezbytnou částí kuchyně jsou velké zásuvky. Je to moderní praktický trend, který se vrací. Podle technického listu připevníme vodící části pojezdů na vnitřní boky zásuvkové skříňky. Používáme vruty 3×16 mm se zápustnou křížovou hlavou.

Zásuvka sestává z kovových boků, které tvoří protikusy pojezdů. Vkládá se do ní pouze dno z tenkého lamina a zadní čelo. Přední čílko je připevněno pomocí kovového spojovacího dílu k bokům. Jemné výškové doladění čílka je možné bočním excentrickým šroubem. Na čílko připevníme úchyty.

I plné zásuvky se velmi snadno otevírají. Vše je v nich přehledné a nebolí tolik záda jako u skřínky s policemi. Už není zapotřebí vše vyndat, abychom se dostali k věcem vzadu na poličce. Nízká zásuvka na příbory je ještě z pravé strany sporáku, kde je vše na dosah ruky.

Zásuvkové díly jsou plně využity
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Zásuvkové díly jsou plně využity

Prostor mezi horními skřínkami bylo nutné přerušit a zachovat místo pro průtokový ohřívač vody. Aby ohřívač nerušil celkový vzhled kuchyně, je zakryt praktickou poličkou na kořenky, která je vyrobena z proužků stejného materiálu.

Důmyslná police na kořenky překryje nevzhledný bordel
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Důmyslná police na kořenky překryje nevzhledný bordel

Jelikož je občas nutné mít k ohřívači přístup, je polička připevněna pouze spojovacími šrouby. Po vyndání spodních dvou šroubů jde poličku snadno vyklopit. Horní šrouby tak dělají čepy, na kterých skříňka drží.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 18. 2. 2023, Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace), Profil autora: Redakce