reklama

Jak na upevňování do zateplené fasády

Kotvení na stěny zateplených objektů není snadná záležitost. Měkká vrstva tepelně izolačního materiálu totiž znemožňuje aplikovat běžné typy hmoždinek a kotev, které dobře táhnou a sevřou upevňovaný předmet mezi hlavu šroubu a kotevní podklad. Kdo nerespektuje toto omezení, může narušit celistvost zateplovacího systému, promáčknout finální omítku nebo způsobit i vážnější škody, které zateplení trvale poškodí a omezi jeho správnou funkci.

Jak na upevňování do zateplené fasády

Jste-li šikovní a používáte-li správné výrobky, podaří se vám rizikům vyhnout. Ještě je nutné zajistit, aby použité kotvy nevytvořily snadnou cestu pro únik tepla. Sáhnete-li po speciálních hmoždinkách a kotvách ze sortimentu fischer, máte vyhráno.

Lehké zatížení do 10 kg

Hmoždinky do polystyrenu FID 50 a FID 90 (číselné označení definuje délku) jsou vyrobeny z vysoce kvalitního nynlonu a svým vysokým závitem se zaříznou skrz finální omítku do tepelného izolantu.

Expandovaný i extrudovaný polystyren sice nejsou nijak pevné ani hutné materiály, ale díky své kompaktnosti poskytují hmoždinkám oporu dostatečnou k upevnění lehkých předmětů do 10 kg.

Výhodou hmoždinek je, že neprocházejí skrz vrstvu tepelného izolantu a nemají tedy šanci vytvořit tepelný most. Hmoždinka se standardně osazuje BEZ PŘEDVRTÁVÁNÍ. Pouze v případě, že je vrstva finální omítky silnější než 5 mm, je vhodné si otvor předvrtat a předejít tak komplikacím. FIDky jsou ideální k upevnění kamer, domovních čísel, poštovních čísel, pohybových čidel, lehkých venkovních lamp a osvětlení.

Střední zatížení (do 20 kg na smyk)

Systém fischer Thermax 8 a 10 působí po montáži jako konzola bez podpěry, proto jeho zatížitelnost závisí na vzdálenosti upevňovaného předmětu od pevné zdi, jinak řečeno na tloušťce zateplení.

Skládá se z ocelového kombišroubu, který je zakončený plastovým kuželem s vnitřním závitem pro metrické šrouby a kolíky anebo otvorem vhodným pro vruty, samořezné šrouby a oka se závitem. Plastový kužel vyztužený skelnými vlákny tvoří překážku při úniku tepla ze stavby ven.

Kotevní sada je doplněná o léty prověřenou univerzální hmoždinku UX a plastovou krytku, která se po zašroubování kotvy nasazuje na plastový kužel, aby zabránila pronikání vody do struktury fasády.

Thermax 8 a 10 dobře poslouží při kotvení těžších venkovních svítidel, masívnějších poštovních schránek, těžší dekorační předměty apod.

Upevnění markýz a zajištění pergol

Stinný chládek na terase či balkónu za slunných letních dnů snadno zajistí výsuvná markýza, kterou bezpečně, snadno a spolehlivě upevníte pomocí kotvy Thermax 12 nebo 16. Od menší verze se liší nejen délkou, ale především svou únosností, která je několika násobně vyšší. Montáž sice není tak jednoduchá, jako je tomu v případě aplikace hmoždinky FID, ale zvládne ji každý zručný domácí kutil, bez nutnosti absolvovat několika hodinové speciální školení.

Vše ohledně aplikace je uvedené v přiloženém návodu sady Thermax. Systém Thermax s přerušením tepelného mostu se skládá z pozinkované závitové tyče, speciálního protichladového plastového kužele, vyztuženého skelnými vlákny, a upevňovacího závitového kolíku z nerezové oceli. Při montáži do děrovaného zdiva se ještě používá sítko pro chemickou maltu, které je kromě dalších montážních pomůcek také přiloženo. Systém Thermax 12 a 16 je vhodný k upevnění např. markýz, disků satelitních přijímačů či klimatizačních jednotek na beton a zdivo z plných i děrovaných cihel a z pórobetonu.

Publikováno: 20. 10. 2019, Autor: fischer (text, foto a video), Depositphotos (foto)