reklama

Výměna okna

Dosloužilo vaše staré okno, netěsní, je pod ním průvan, zatéká okolo něj a místnost nelze v zimě vytopit? Vyměňte je za nové.

Dosloužilo vaše staré okno, netěsní, je pod ním průvan, zatéká okolo něj a místnost nelze v zimě vytopit? Je čas na výměnu oken!
Výměna okna
Výměna okna
Výměna okna
Výměna okna
Výměna okna
Výměna okna
Výměna okna
Výměna okna
Výměna okna

Na jaře nebo v létě je ten pravý čas, počasí vám také určitě bude přát. Především starším domům sluší dřevěná okna. Aby se nepoškodil původní vzhled staršího domu, je možné podle původních oken vyrobit nové funkční repliky s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

Postup

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Starší okna dosloužila a nastal čas pro jejich výměnu. Vhodnou náhradou je kvalitní okno z lepeného velmi pevného a tvarově stálého europrofilu s celoobvodovým kováním a možností ventilace, které dlouho vydrží. Vhodný materiál, ze kterého je takové okno vyrobeno, je dub nebo borovice. Ta je díky vysokému obsahu pryskyřice velmi odolná proti vlhkosti a povětrnostním podmínkám.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Dříve, než začneme stará okna vysazovat, zajistíme si okna nová. Koupíme-li okno bez povrchové úpravy, musíme je kvalitně povrchově ošetřit. Jen tak nám dlouho vydrží a vlhkost, déšť ani střídání tepla se zimou mu neublíží. Kvalitní povrchový nátěr může podstatně prodloužit životnost celého okna.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Čisté okno, zbavené všech obalů a nálepek, natíráme v bezprašném prostředí, nejlépe při teplotě od 15 do 25 °C. Nátěr provádíme ve dvou a více vrstvách – dle doporučení výrobce a typu použité barvy. Jednotlivé vrstvy je nutné nechat dobře proschnout. Mezi první a druhou vrstvou nebo před vrstvou finální je možné velmi jemným smirkem barvou zvednuté „chlupy“ lehce strhnout. Záleží na typu povrchové úpravy. Použít můžeme lazurovací nebo krycí barvy nebo okno barevně zatónovat či jen použít bezbarvý lak. U většiny prodávaných typů je možné nanášet barvu ručně, štětcem, pomocí válečku nebo stříkací pistolí.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Před demontáží starého okenního rámu nejprve vysadíme okenní křídlo se sklem. U některých typů oken bude nejprve nutné povolit okenní kování nebo kování umožňující ventilaci a částečné vyklopení okna.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Starý rám začneme postupně uvolňovat pomocí sekáče na vrtacím kladivu nebo ručně. Oči si chráníme brýlemi proti odletujícím kamínkům. Takto postupně obejdeme a obsekáme celý rám okna.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Pod omítkou bývají schovány kovové kotvící prvky spojující okno se stěnou. K nim je nyní po odsekání dobrý přístup. Povolíme je a jistící hřebíky nebo šrouby odstraníme pomocí kleští nebo akumulátorového šroubováku.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Postupným pohybem do stran zkoušíme okno vypáčit. Drobné výstupky, které nám brání vyjmout rám, odsekneme nebo odstraníme. Při práci se snažíme co nejméně poškodit okenní otvor.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Budeme-li postupovat dostatečně šetrně, je možné zachovat celý okenní rám. Může se využít pro zahradní domek, garáž nebo skleník.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Zbytky starého okna a vydrolené omítky odstraníme mechanicky pomocí smetáčku a lopatky. V případě jemného prachu můžeme použít starší nebo stavební vysavač. Před namontováním nového okenního rámu musí být stavební otvor nebo otvor po starém okně zbaven prachu nečistot a uvolněných částí stěny. Jen takmůže při aplikaci montážní pěna kvalitně přilnout.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Pokud je stavební otvor příliš velký, můžeme si ruční pilou osazenou vidiovými pláty nařezat silné proužky z pórobetonových tvárnic. Ty použijeme na podložení nebo dozdění stavebního otvoru. Okno zapřeme dřevěnými nebo plastovými klínky, které po vytvrdnutí pěny vytáhneme.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Při usazování nového okna je důležité kontrolovat u okenního rámu jak svislou, tak vodorovnou rovinu pomocí vodováhy. Rám v otvoru přesně a pevně vyrovnáme a zafixujeme, aby rozpínající se pěna podložení nevytlačila a okno se nehnulo.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Ještě před vypěněním usazené okno vevnitř rozepřeme například dřevěným hranolkem. Je to preventivní pojistka. Síla nabývající montážní pěny by mohla rám prohnout směrem dovnitř a okno by nešlo dovírat.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Je-li okno vyšší nebo větší, použijeme více rozpěr nebo rozepřeme okno do kříže. Po rozepření znovu zkontrolujeme usazení okna pomocí vodováhy. Celé okno se snažíme vystředit tak, aby byly mezery okolo rámu všude stejné.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Spáru mezi zdí a oknem vyplníme montážní pěnou. Nejprve pořádně protřepeme obal a následně ho otočíme ventilem a aplikační trubičkou dolů. Nejlepší je vypěnit celé okno najednou. Musíme mít tedy přichystaný dostatečný počet větších nebo menších balení montážní pěny.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Pěna má schopnost několikanásobně zvětšit svůj objem během pár hodin, vytvrdnout a utěsnit spáry. Pěnu, která ze spáry během nanášení odpadne nebo klesne a ulpí na parapetu, odstraňujeme snadno až po jejím vytvrdnutí. Montážní pěna je hmota velmi přilnavá proto na ni po dobu tvrdnutí nesaháme. Vytvrdnutí a konečné zvětšení objemu proběhne cca do dvou hodin. Pro dokonalé vytvrzení pěny je dobré počkat do dalšího dne.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Ostrým řezákem postupně odřežeme vytvrzenou pěnu, která přesahuje utěsněnou spáru okolo okna. Dáváme pozor, abychom okno nepoškodili. U větší vrstvy vytvrzené pěny můžeme použít ostrý nůž nebo plátek pilky na kov. Nové okno může být také podle potřeby o něco větší nebo menší než okno vybourané, záleží na sbíhavosti stěn nebo našem požadavku na velikost okna. Montážní pěna, kterou se okno upevňuje, má však pouze určitou roztažnost. Budeme-li do většího stavebního otvoru vsazovat příliš malé okno, bude nutné jej dozdít. Optimální prostor okolo vsazeného okna je 2 – 5 cm.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Malou špachtlí nebo hladítkem naneseme jemnou maltu k dokončení a začištění okenního otvoru a pěny. Především v rozích dbáme na pečlivé provedení.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Hladítkem s filcem dokončíme štukovou omítku na parapetu a okolo oken.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Nový okenní rám je usazený a začištěný. Stěnu necháme po konečných úpravách řádně proschnout. Mezitím si připravíme malířskou barvu na stěnu, kterou provedeme konečnou povrchovou úpravu okolí okna.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Na kraj usazeného okna naneseme krepovou malířskou krycí pásku. Ta nám usnadní natírání nebo povrchovou úpravu stěn okolo rámu.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Bezprostřední okolí okna natřeme pomocí štětce nebo malého 5 cm širokého válečku.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Ostatní plochy okolo pak vymalujeme větším nebo menším válečkem. Velká okna, u kterých by při malování hrozilo ušpinění od barvy, zakryjeme tenkou zakrývací folií. Na okno ji přichytíme také pomocí krepové pásky.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Po zaschnutí barvy odstraníme krycí krepovou pásku. Malba tak bude končit přesně u začátku rámu okna nebo tam, kde jsme si přáli.

  • Výměna okna
    Výměna okna

    Nakonec okno nasadíme a vyzkoušíme jeho funkčnost. Panty můžeme před nasazením okna mírně namazat, aby mělo okno tichý a snadný chod.

  • Publikováno: 10.2.2015, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce