reklama

Podnos až pod nos

Snídani až do postele nebo na v létě terasu si můžeme dopřát, vyrobíme-li si elegantní servírovací podnos. Postačí nám k tomu odřezek překližky a pár prkének. Využít můžeme i zbylé podlahové korkové dlaždice.

Vyrobte si praktický podnos (Zdroj: PePa)

Postup

Na výrobu dřevěného podnosu budeme potřebovat 5 mm silnou překližku o rozměru 35×50 cm. Na postranice pak prkénka o tloušťce 2 cm, ze kterých si připravíme bočnice a čela s úchyty.

Kratší čela jsou dlouhá 31 cm a budou mezi postranice vložena. Jejich výška je 7 cm. Pomocí úhelníku si rozměříme střed úchytu a vyznačíme otvory pro vrtání.

Načrtněte si boční části podnosu
Načrtněte si boční části podnosu (Zdroj: PePa)

Zvlnění obkreslíme pomocí křivítka nebo hrnku. Plochým nebo nastavitelným vrtákem vyvrtáme dva otvory o průměru 2,5 cm. Prkénko si podložíme, aby se z druhé strany při vrtání nevyštíplo.

K oblému výřezu si pomozte vykružovákem
K oblému výřezu si pomozte vykružovákem (Zdroj: PePa)

Přímočarou pilkou s ostrým plátkem pak oba otvory proříznutím spojíme. Vyřízneme rovněž elegantní vybrání pro madlo z vrchní strany. Při práci si materiál pečlivě upneme.

Otvor vyřízněte pilkou
Otvor vyřízněte pilkou (Zdroj: PePa)

První madlo nám po vyříznutí poslouží jako šablonka. Přiložíme je na druhé čílko a pečlivě je tužkou obkreslíme. Budeme tak mít záruku, že budou obě čílka s úchytem stejná.

Prví hotové madlo vám poslouží jako šablona
Prví hotové madlo vám poslouží jako šablona (Zdroj: PePa)

Obkreslené čílko vyřízneme stejným způsobem jako první. Široké prkénko připravené na boky prořízneme po délce na dva díly dlouhé 50 cm a široké 4 cm.

Nyní máte všechny dřevěné části
Nyní máte všechny dřevěné části (Zdroj: PePa)

Takto připravené díly je zapotřebí pečlivě obrousit. Na plochy použijeme vibrační brusku s jemným smirkovým papírem. Vnitřek madla začistíme smirkem smotaným do ruličky.

Otvory v madlech začistěte brusným papírem
Otvory v madlech začistěte brusným papírem (Zdroj: PePa)

Připravené díly tvořící rám podnosu slepíme. Použijeme disperzní lepidlo na dřevo. Po jeho nanesení díly stáhneme truhlářskými svěrkami. Přebytečné vyteklé lepidlo otřeme vlhkým hadříkem.

Části slepte a upevněte svorkami
Části slepte a upevněte svorkami (Zdroj: PePa)

Pod prázdný rám podnosu vložíme korek, který bude přilepen na dno. Podle vnitřní strany bočnice jej ostrým řezákem zakrátíme. Připravíme si tak korek na celou plochu vnitřku tácu.

Naměřte si velikost korku
Naměřte si velikost korku (Zdroj: PePa)

Překližkové dno podnosu připevníme ze spodní strany malými hřebíčky. Ty by měly mít širší hlavu, aby materiálem neprošly. Před připevněním natřeme styčné plochy dna a rámu lepidlem.

Připevněte dno
Připevněte dno (Zdroj: PePa)

Připravené a nařezané korkové dlaždice připevníme k překližkovému dnu. Použít můžeme stejné lepidlo, které jsme použili na slepení rámu. Lepidlo štětcem rovnoměrně rozetřeme po celé ploše.

Nalepte naměřený korek
Nalepte naměřený korek (Zdroj: PePa)

Lepený korek musíme zatížit. Použijeme k tomu prkénko, které tlak rovnoměrně rozloží na celou plochu. Jako závaží nám poslouží voda v PET-lahvích nebo kyblík plný vody. Nakonec celý tác včetně korkem polepeného dna povrchově upravíme. Použijeme disperzní vodouředitelný lak v matné úpravě. Po vytvrdnutí je voděodolný. Nátěr provedeme ve dvou vrstvách. Zajistíme tak podnosu delší životnost.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 13. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce