reklama

Šest rad pro lepší lepení dřeva a práci s lepidly Titebond

V naší zemi je nejrozšířenější typ dispersních lepidel na bázi PVAC (polyvinylacetátu). Charakteristickým znakem těchto lepidel je bílá barva, smetanová textura a mírný nádech octové kyseliny. Nevýhodou lepidel na této bázi je určitá pružnost a gumovitost po zaschnutí, někdy delší čas pro zaschnutí.

Šest rad pro lepší lepení dřeva a práci s lepidly Titebond

Americký výrobce lepidel Franklin již desítky let vyrábí dispersní lepidla pod značkou Titebond, někdy lidově označovaná jako žlutá lepidla, která vynikají specifickou žlutou barvou, perfektní počáteční lepivostí, nižší teplotou použití, pevností spoje a tvrdostí lepidla. Jedinečné vlastnosti získávají lepidla Titebond Originál díky hlavní složce - alifatické pryskyřici. Značka Titebond přináší lepidla s vynikajícími vlastnostmi a k tomu vám přidáme několik rad pro používání lepidel Titebond a lepší výsledek při lepení.

Jak jednoduše opravit odlomenou třísku

Občas se můžete dostat k problému jak přilepit uštípnutou třísku. V tu chvíli může být těžké dostat lepidlo pod třísku bez dalšího poškození nebo odlomení. Vyzkoušejte to udělat takto. Připravte si tenký nůž, který Vám pomůže dostat se pod třísku, dále si připravte stříkačku pro aplikaci lepidla pod třísku, snižte hustotu lepidla přidáním 5 % vody. Jen si dejte pozor, aby vody nebylo příliš mnoho. Každých 5 % přidávané vody snižuje pevnost spoje o 10-20 %. Pro tento typ opravy je vhodné lepidlo Titebond Originál, a to díky jeho pevnosti, lepivosti a rychlému zaschnutí. Opatrně nadzvedněte třísku tenkým nožem, dejte malé množství lepidla pod třísku a nechte jej mírně vsáknout a přiložte třísku na lepidlo. Pokud jde tříska málo odklonit, bude třeba aplikovat lepidlo stříkačkou, jak je ukázáno na obrázku. Pro přitlačení použijte kousek papírové pásky pro malíře a třísku těsně přelepte, dokud lepidlo nezaschne. Po třiceti minutách můžete papírovou pásku odlepit a brusným papírem opravované místo dobrousit.

Jak jednoduše opravit odlomenou třísku
Jak jednoduše opravit odlomenou třísku

Snadné lepení mozaiky na tvrdou podložku

V tomto případě se dá říct, že dvě lepidla fungují lépe než jedno. Pokud potřebujete nalepit spoustu malých dřevěných kousků na podložku, můžete používat k fixování svěrku, ale to není vůbec praktické. Vyzkoušejte raději jiný způsob. Lepení vodou ředitelným lepidlem vyžaduje stažení a zafixování spoje na minimálně dvacet minut. Při vytváření mozaiky můžete lepit na podložku desítky až stovky malých kousků, které je nejlepší lepit každý samostatně, abyste viděli, jak jednotlivé dílky navazují. Chcete-li mít celé lepení jednotlivých kousků pod kontrolou a chcete si být jisti, že vše bude sedět těsně u sebe, použijte vodou ředitelné lepidlo Titebond II Prémium, které nanesete po krajích každého kousku mozaiky a na střed každého kousku použijte tavné lepidlo. Dílek s naneseným lepidlem přitlačíte na podložku a držíte pět vteřin. Tavné lepidlo se ihned přichytí a podrží dílek po dobu, než dojde k vytvrzení lepidla Titebond II Prémium. To upevní dílek potřebnou silou pro dlouhou výdrž. Takto postupujte dílek po dílku. Po vytvrzení lepidla můžete mozaiku dále brousit a tvořit povrchovou úpravu.

Snadné lepení mozaiky na tvrdou podložku
Snadné lepení mozaiky na tvrdou podložku

Jednoduchý tip pro lepení malých tvarových nebo zkosených dílců

Ty nejjednodušší věci jsou často nejúčinnější. Pro lepení malých nebo tvarově neobvyklých dílců, které nelze stáhnout klasickou svěrkou, je nejlepší a nejúčinnější použití malířské papírové pásky. Je pevná, vytváří dostatečný upínací tlak, je šetrná k lepenému spoji a nezanechává jakékoli lepivé zbytky, které by měnily povrchové vlastnosti dřeva. Pro lepení používejte vodou ředitelná lepidla Titebond s krátkou dobou otevření, jako je Titebond Originál a Titebond II Prémium. Na lepenou část nanesete lepidlo, dílec sesadíte a přelepíte páskou, kterou při lepení napínáte, aby nebyla volná. Díky jedinečné počáteční lepivosti a rychlé době zaschnutí nebudete mít starosti s lepením malých a tvarových dílců.

Jednoduchý tip pro lepení malých tvarových nebo zkosených dílců
Jednoduchý tip pro lepení malých tvarových nebo zkosených dílců

Tip na lepení hoblovaných desek

Lepíte hoblované desky natupo a chcete slícované hrany, abyste nemuseli již dále hoblovat a odbrušovat?Bez ohledu na to, jak dobře si srovnáte okraje desek při lepení a stahování, mají vždy díky lepidlu tendenci klouzat po sobě a tedy vybočit. Perfektní zarovnání můžete dosáhnout pomocí jednoduché pomůcky, kterou si sami vyrobíte. Můžete si ji vyrobit z jednoho kusu tvrdého dřeva, které je srovnané a protažené na šířku. Při výrobě dávejte pozornost na dostatečnou velikost výřezu, aby při používání nedošlo k náhodnému přilepení ke spojovaným deskám.

Tip na lepení hoblovaných desek
Tip na lepení hoblovaných desek

Jak vybrat správné lepidlo pro venkovní použití

Aby nábytek používaný venku vydržel dlouhé roky, i když na něj občas zaprší a zasněží, je důležité zvolit to nejlepší voděodolné lepidlo na dřevo. Lepidlo, se kterým budete moci lepit zahradní nábytek, truhlíky, mříže, ptačí budky a další zahradní doplňky. V dnešní době jsou již voděodolná lepidla dostupná a snadno použitelná. Pro vytvoření voděodolného spoje můžete použít polyuretanové lepidlo, které při vytvrzení zvětšuje svůj objem nebo voděodolné na bázi PVAC (polyvinylacetátu). Přesto, že PVAC lepidla se také vyrábějí pro vnitřní použití bez odolnosti proti vodě, je třeba zvolit PVAC lepidlo s voděodolnou složkou, jako je Titebond III Ultimate.

Jak vybrat správné lepidlo pro venkovní použití
Jak vybrat správné lepidlo pro venkovní použití

Které lepidlo bude nejlepší pro práci z těchto dvou typů? Polyuretanové lepidlo nabízí nejvyšší stupeň voděodolnosti. Je také velmi pevné a všestranné pro lepení různých materiálů. Polyuretanové lepidlo má také své nevýhody, například při vytvrzování pění. Pěnění způsobuje, že lepidlo zvětšuje svůj objem, a proto je důležité pevně stáhnout lepené dílce na několik hodin. Lepidlo také znečišťuje kůži, při práci doporučujeme používat rukavice, které jsou dodávány u balení lepidla. Ředit je možné pouze speciálním rozpouštědlem a při používání je třeba stále větrat. Voděodolná lepidla Titebond jsou nabízena ve třech variantách podle odolnost proti vodě. Z nichž nejodolnější je lepidlo Titebond III Ultimate. Titebond III Ultimate je jediné lepidlo svého druhu splňující mezinárodní zkušební normy pro voděodolné lepidlo ve specifikaci D4. Vlastnosti tohoto lepidla po vytvrzení jsou na stejné úrovni s polyuretanovým lepidlem. Pokud chcete voděodolné lepidlo, vyberte si mezi Titebond Polyuretan a Titebond III Ultimate.

Jak správně skladovat lepidla Titebond

Jak uchovávat své lepidlo na dřevo pro dlouhou životnosti? Prodloužení životnosti lepidel Titebond funguje stejně jako u potravin. Většina výrobců lepidel uvádí maximální trvanlivost lepidla a při nedodržení ideálních skladovacích podmínek se zříkají veškerých záruk na lepidlo. Uváděná použitelnost lepidla na dřevo bývá zpravidla dva roky. Nicméně, skutečná doba použitelnosti často je mnohem delší, ale platí to pouze při vytvoření správných podmínek. Například lepidla Titebond Originál, Titebond II a Titebond III skladovaná v optimálních podmínkách mohou vydržet 10 let a déle. Bob Behnke, technický specialista na lepidla Titebond, říká, že suchý chladný sklep je ideálním místem pro dlouhodobé skladování lepidla na dřevo. Dodává, že byste měli být schopni prodloužit životnost lepidla Titebond, pokud pro něj najdete prostor v chladničce.

Jak správně skladovat lepidla Titebond
Jak správně skladovat lepidla Titebond

Nejhorší podmínky pro skladování lepidla je zmrazování a rozmrazování nebo teplo. Lepidla na dřevo Titebond jsou vyrobena tak, aby vydržela nejméně pět cyklů zmrazení / rozmrazení. Přesto při každém cyklu lepidlo tvoří husté částečky, které se snadno dají rozmíchat, ale každý z následných cyklů zvětšuje tyto částečky a je pak problematičtější lepidlo rozmíchat. Nakonec nebudete moci zhoustlé lepidlo rozmíchat vůbec a lepidlo zůstane nepoužitelné. Velké teplo může také způsobit, že polymery se shluknou na velmi husté částečky. Jak poznáte, že lepidlo nebude fungovat? Pokud lepidlo teče, je to v pořádku. V případě, že lepidlo zhoustne, důkladně protřepejte láhev s lepidlem, dokud se výrobek nenavrátí do původní hustoty. Můžete také přidat až pět procent vody a to u lepidel na bázi PVAC. V případě, že lepidlo po vytlačení z láhve je vláknité nebo žmolkovité, nechce držet na dřevě po rozetření, je lepidlo nepoužitelné. Další informace o lepidlech Titebond a lepení dřeva jsou k dispozici na www.igm.cz. Chceme, abyste co nejdéle mohli používat lepidla Titebond. Pracovat s lepidly je pak možno i několik let…

Publikováno: 24. 2. 2015, Autor: IGM (text a foto), Profil autora: Redakce