reklama

Je potřeba pečovat i o plastová okna?

Plastová okna jsou oblíbená nejenom kvůli příznivé, ale jejich nespornou výhodou je to, že nevyžadují kromě běžného umytí prakticky žádnou speciální péči o povrchovou úpravu, doporučovanou u dřevěných oken. Aby dlouho přinášely skutečnou úsporu nákladů na vytápění, je dobré určitou pozornost jim věnovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plastová okna vyžadují pravidelnou péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kování plastových oken

Kování zajišťuje spolehlivou funkčnost a spolu s těsněním má i zásadní vliv na úsporu tepla. Pokud jsou plastová okna správně seřízena, tedy mají-li nastaven optimální přítlak křídel k rámům, pak velmi dobře těsní. Do bytu netáhne, nezatéká, okna velmi dobře chrání i před hlukem z ulice. Při špatně seřízeném kování může nastat problém, který lze pocítit hlavně v zimě.

Seřízení oken je velmi jednoduché a výrobce nebo dodavatel plastových oken by měl uživateli vždy dát k dispozici návod k údržbě a seřízení oken a zvládne to i člověk bez technické erudice. Pokud si na to přeci jenom netroufnete, dodavatel oken by měl zajistit odborný servis.

Péče o kování ale není jen kontrola seřízení. Pohyblivé části kování plastových oken byste měli jednou za rok promazat, a to platí i pro moderní okna z jiných materiálů. Na promazání kování nejen plastových oken stačí olej na šicí stroje. Neměl by být používán kuchyňský olej ani mazadla a oleje s přídavkem kyselin a pryskyřic. Výrobce by měl v návodu k použití jasně deklarovat, kde a čím okenní kování promazávat.

Kování je potřeba čas od času seřídit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kování je potřeba čas od času seřídit

Těsnění plastových oken

Těsnění plastových oken, a opět nejenom jich, ale všech moderních oken, byste měli čas od času prohlédnout, odstranit případné nečistoty, zjistit, zda není někde porušené, vytržené z profilu okna nebo ztrouchnivělé. Díky odolnému a pružnému materiálu je těsnění dostatečně odolné, ale když je jednou za rok přetřete glycerinem, určitě to nebude na závadu. Opět by mělo být v návodu k použití uvedeno jak o těsnění pečovat, případně čím je třeba je ošetřovat.

Pokud provádíte v bytě či na fasádě nějaké stavební úpravy, je dobré plastová okna chránit a opět se to týká všech oken a dveří. Případné nečistoty by okna mohly nejen poškodit, ale třeba také ucpat odtokové či dekompresní štěrbiny zejména v dolní části rámů. Tyto nečistoty je potřeba určitě co nejdříve odstranit.

Těsnění musejí být plně funkční
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Těsnění musejí být plně funkční

Povrch plastových oken je dostatečně odolný

Kromě běžného omytí plastových oken není třeba se o jejich povrch nějak zvlášť starat. Při umytí ale používejte jen mýdlový roztok, běžný saponát nebo přípravek doporučený výrobcem. Zásadou je na plastová okna nikdy nepoužívat čistidla s hrubými částicemi, drátěnky či dokonce brusný papír. Povrch mohou poškodit také ředidla, čistidla a jiné chemikálie. Když vám na plast kápne při údržbě kování třeba olej, stačí jej otřít hadříkem nebo maximálně použít prostředek na bázi lihu.

Když je povrch vašich plastových oken poškozen, raději se obraťte na výrobce či dodavatele. Servisní technici mají speciální sady na opravu poškození a některá poškození dokáží odstranit či alespoň minimalizovat jejich viditelnost. Dříve než se do případného odstranění poškození pustíte sami, je dobré alespoň to probrat s výrobcem. Může se totiž stát, že místo opravy okna ještě více poškodíte.

Zdroj informací: OTHERM PRAHA s.r.o.

Publikováno: 22. 2. 2023, Autor: OTHERM PRAHA s.r.o. (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.