Velikonoce, krásné svátky jara se již blíží a my uvažujeme, čím bychom je přivítali. Zkusme to tentokrát s malými výšivkami prvních jarních kvítků, sněženek, bledulí, konvalinek, petrklíčů, tulipánů, narcisů nebo různých zajíčků, kuřátek, beránků, kterými netradičně ozdobíme bílá i hnědá vajíčka. Naučíme se přitom plný steh, dlouhý a krátký steh a steh rybí kostry. Tyto stehy patří také k hlavním vyšívacím stehům, a přestože vypadají jednoduše, o to víc pečlivého vypracování jim musíme věnovat.
Budete potřebovat
plátno, vyšívací bavlnky, univerzální lepidlo (Herkules)
jehlu, nůžky, vyšívací kruh
Postup

Plný steh se používá pro vyplňování ploch i ke konturování. Uplatní se též při stínování a vyšívání geometrických vzorů. Délka stehů může být různá, příliš dlouhé se však uvolňují a působí neuspořádaně.

Stehy by měly probíhat pravidelně a měly by ležet hustě vedle sebe s okraji čistě zakončenými. Záleží na naší představivosti, v jakém směru je vyšijeme. Vzor (kuřátko) si předem nakreslíme mizící tužkou a umístíme jej do malého medailónku.

Dlouhý a krátký steh se při vyplňování ploch uplatní především pro stínování i geometrické vzory. V první řadě vyšijeme střídavě dlouhý a krátký svislý steh. V následujících řadách jsou v plném vyšívání všechny stehy stejně dlouhé.

Těmito stehy jsme vyšili zelený okraj květu konvalinky. Mezi dlouhé zelené stehy jsme stínově napojili následující řadu bleděmodrých stehů a potom jsme pokračovali bílou přízí až do úplného vyplnění kvítku. Stonek s lístečkem je vyšit plným stehem.

Steh rybí kostry začínáme krátkým středovým stehem ve vrcholu motivu, a potom pokračujeme šikmými stehy šitými střídavě vpravo a vlevo pod předchozími řadami. Můžeme jím vyšívat různé lístečky, ale i okrasné plátky květin.

Na výšivce tulipánu jsme tímto stehem zdůraznili růst rozvinutého prostředního kališního plátku. Pro charakteristiku dvou okrajových, postranních plátků postačil plochý, šikmo nakloněný steh.

Výšivky pro velikonoční vajíčka nemusí být umístěny jen do oválu, ale i na proužek látky, kterým vajíčko obalíme. Proužek vyplníme několika navazujícími lístečky nad sebou a zakončíme lodyhou s kvítky konvalinky. Úzký stvol vyšijeme stonkovým stehem.

Výšivky na medailóncích a proužcích vyžehlíme z rubové strany a nejlépe zubatými nůžkami vystřihneme. Ze zadní strany výšivku potřeme universálním lepidlem (Herkules) a nalepíme na vajíčko. Na chvíli látku přitiskneme, srovnáme záhyby a držíme, dokud se látka nepřizpůsobí a nepřilne.
Publikováno: 17. 3. 2015, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)
, Profil autora: Redakce