reklama

Vyrobte si bedýnku na nářadí systémem falešného cinkování

Cinkované šuplíčky znáte ze starých skříněk po babičkách i z moderního nábytku. To pravé cinkování na jemné zkosené ozuby v amatérských podmínkách asi nezvládnete. Podobný systém – spojení na velké rovné ozuby – falešné „CINKY“ vám může zjednodušit výrobu bedýnky na nářadí. V nadcházejícím období ji při opravách a úpravách zahradních staveb rádi využijete. A pokud nemáte zahradu nebo se nechystáte opravovat pergolu, bude se taková bedýnka hodit třeba na hračky.

i (Zdroj: PePa)
Vyrobte si bedýnku na nářadí systémem falešného cinkování (Zdroj: PePa)

Spojení ukázané v našem článku zvládnete lehce a usnadní vám například vytvoření rohových spojů korpusu. Kombinovat můžete nejen různě nabarvené nebo namořené díly, ale i různé druhy dřeva lišící se strukturou a barvou a ponechat je v přírodním odstínu. Na výrobu je jako materiál možné použít i odřezky nebo zbylé kousky dřeva, které upravíme nebo necháme upravit na shodný rozměr. Pak už nám na práci bude stačit opravdu základní nářadí jako je vrtačka, lepidlo, svěrky a ostrá pilka s pokosnicí.

Postup

Základ jednotlivých boků budoucí bedýnky na nářadí tvoří vždy tři prkénka o šířce 10 cm a tloušťce 2 cm. Budeme potřebovat vždy šest a šest stejně dlouhých dílů na dva delší a dva kratší boky. Prkénka musí být stejně silná, nejsou-li, upravíme je pomocí tloušťkovací frézy (protahovačky).

Připravte si všechny části
i (Zdroj: PePa)
Připravte si všechny části

Celý fígl vlastně spočívá v tom, že vždy jedno prkénko posuneme o tl. materiálu, tedy v našem případě o 2 cm do strany. Tím se vytvoří na jedné straně přesah a na druhé vybrání. To bude základ přesného a efektního rohového spoje. Připravené díly vzájemně slepíme.

Prkénka musí být stejně silná
i (Zdroj: PePa)
Prkénka musí být stejně silná

Na slepení použijeme disperzní lepidlo na dřevo, které rychle schne, a můžeme s ním pracovat v uzavřeném prostoru. Při lepení kontrolujeme rovinu celého lepeného dílu jak výškově, tedy jak k sobě dosedají lepené plochy podél, tak i koncový přesah tvořící rohové spojení.

Zajistěte svorkami
i (Zdroj: PePa)
Zajistěte svorkami

Hotové slepené díly nejprve vyzkoušíme sesadit nasucho bez lepidla. Zapadají-li do sebe rohové spoje příliš těsně, můžeme hrany rohového spoje mírně strhnout smirkovým papírem na špalíčku. Použít můžeme i dlátko nebo jemný pilník na dřevo.

Díly nejprve sestavte nasucho
i (Zdroj: PePa)
Díly nejprve sestavte nasucho

Provedené střídající se rohové spojení bude velmi pevné a těsné. Musí jít o počet tří a více prkének, ideální je lichý počet od tří výše. Disperzní lepidlo naneseme na plochy, které se budou vzájemně dotýkat. Lepidlo nanášíme raději v tenčí vrstvě malým štětečkem.

Lepidlo naneste v tenčí vrstvě
i (Zdroj: PePa)
Lepidlo naneste v tenčí vrstvě

Lepenou bedýnku pevně stáhneme v obou směrech – podél i napříč. Nemáme-li dostatečný počet svěrek, je možné použít popruhový stahovák například z auta. Přebytečné vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem, po zaschnutí by šlo odstranit mnohem hůře.

Opět upněte do svorek
i (Zdroj: PePa)
Opět upněte do svorek

Pro větší přehlednost opatříme bedýnku dělicí příčkou. Postačí dvě tenčí lišty připevněné s malým odstupem od sebe. Tím vytvoříme na vnitřním boku vlastně drážku. Příčku vytvoříme z odřezku překližky nebo sololitu. V případě potřeby je možné příčku snadno vyjmout.

Vložte přepážku
i (Zdroj: PePa)
Vložte přepážku

Pro snadné přemisťování opatříme bednu popruhem na nošení, širší popruh bude méně tlačit do ramene.

Připevněte popruhy
i (Zdroj: PePa)
Připevněte popruhy

Kvůli nosnosti je vhodný pletený popruh. Namotáme ho na kousek pevného plastu nebo kovu a přišroubujeme z boku bedny. Jeho délku nejprve vyzkoušíme.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 19. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce