Cinkované šuplíčky znáte ze starých skříněk po babičkách i z moderního nábytku. To pravé cinkování na jemné zkosené ozuby v amatérských podmínkách asi nezvládnete. Podobný systém – spojení na velké rovné ozuby – falešné „CINKY“ vám může zjednodušit výrobu bedýnky na nářadí. V nadcházejícím období ji při opravách a úpravách zahradních staveb rádi využijete. A pokud nemáte zahradu nebo se nechystáte opravovat pergolu, bude se taková bedýnka hodit třeba na hračky.
Spojení ukázané v našem článku zvládnete lehce a usnadní vám například vytvoření rohových spojů korpusu. Kombinovat můžete nejen různě nabarvené nebo namořené díly, ale i různé druhy dřeva lišící se strukturou a barvou a ponechat je v přírodním odstínu. Na výrobu je jako materiál možné použít i odřezky nebo zbylé kousky dřeva, které upravíme nebo necháme upravit na shodný rozměr. Pak už nám na práci bude stačit opravdu základní nářadí jako je vrtačka, lepidlo, svěrky a ostrá pilka s pokosnicí.
Postup
Základ jednotlivých boků budoucí bedýnky na nářadí tvoří vždy tři prkénka o šířce 10 cm a tloušťce 2 cm. Budeme potřebovat vždy šest a šest stejně dlouhých dílů na dva delší a dva kratší boky. Prkénka musí být stejně silná, nejsou-li, upravíme je pomocí tloušťkovací frézy (protahovačky).

Celý fígl vlastně spočívá v tom, že vždy jedno prkénko posuneme o tl. materiálu, tedy v našem případě o 2 cm do strany. Tím se vytvoří na jedné straně přesah a na druhé vybrání. To bude základ přesného a efektního rohového spoje. Připravené díly vzájemně slepíme.

Na slepení použijeme disperzní lepidlo na dřevo, které rychle schne, a můžeme s ním pracovat v uzavřeném prostoru. Při lepení kontrolujeme rovinu celého lepeného dílu jak výškově, tedy jak k sobě dosedají lepené plochy podél, tak i koncový přesah tvořící rohové spojení.

Hotové slepené díly nejprve vyzkoušíme sesadit nasucho bez lepidla. Zapadají-li do sebe rohové spoje příliš těsně, můžeme hrany rohového spoje mírně strhnout smirkovým papírem na špalíčku. Použít můžeme i dlátko nebo jemný pilník na dřevo.

Provedené střídající se rohové spojení bude velmi pevné a těsné. Musí jít o počet tří a více prkének, ideální je lichý počet od tří výše. Disperzní lepidlo naneseme na plochy, které se budou vzájemně dotýkat. Lepidlo nanášíme raději v tenčí vrstvě malým štětečkem.

Lepenou bedýnku pevně stáhneme v obou směrech – podél i napříč. Nemáme-li dostatečný počet svěrek, je možné použít popruhový stahovák například z auta. Přebytečné vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem, po zaschnutí by šlo odstranit mnohem hůře.

Pro větší přehlednost opatříme bedýnku dělicí příčkou. Postačí dvě tenčí lišty připevněné s malým odstupem od sebe. Tím vytvoříme na vnitřním boku vlastně drážku. Příčku vytvoříme z odřezku překližky nebo sololitu. V případě potřeby je možné příčku snadno vyjmout.

Pro snadné přemisťování opatříme bednu popruhem na nošení, širší popruh bude méně tlačit do ramene.

Kvůli nosnosti je vhodný pletený popruh. Namotáme ho na kousek pevného plastu nebo kovu a přišroubujeme z boku bedny. Jeho délku nejprve vyzkoušíme.
Zdroj informací: autoři článku
Publikováno: 19. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce