Co vás čeká při výměně oken

Jedna zima za námi, druhá před námi. Nyní je čas na spočítání výše nákladů na vytápění a pokusit se o jejich snížení. První, co každého napadne, je zateplení domu. Ovšem tato činnost sebou nese nemalé finanční náklady, které jsou mnohdy nad rámec několikaletého rodinného rozpočtu, nemluvě o zásahu do chodu rodiny i pořádku kolem domu. Přesto lze výdaje za vytápění snížit i tím, že si pořídíte nová kvalitní okna. Máte však obavy z množství práce a nepořádku? Podívejme se, jak taková výměna oken probíhá a co vás čeká.

Co vás čeká při výměně oken

Odborná montáž oken se vyplatí

Objednat si odbornou montáž oken je rozumné řešení. Většina dodavatelů při dodávce oken i s montáží poskytuje prodlouženou záruční dobu. Montáž oken je pro správnou funkčnost a tepelnou úsporu minimálně stejně důležitá jako kvalita oken. Rozhodující význam má ošetření tzv. připojovací spáry, tedy správné spojení okna s ostěním. Zejména jde o ošetření spáry z hlediska průniku vlhkosti.

Odborná montáž oken se vyplatí
Odborná montáž oken se vyplatí

Montáž oken - den D

Často mají lidé obavy, že výměna oken „vyřadí domácnost z provozu“ na řadu dní. Časová náročnost výměny závisí zejména na počtu oken. V bytě běžné velikosti je to většinou jeden den u rodinného domku dva nebo více dní, a to podle náročnosti. Odborný konzultant dodavatele by měl sdělit, jak dlouho výměna potrvá. Obavy, že budete v noci bez oken, jsou zcela liché. Vybourání starých oken probíhá postupně tak, aby vždy večer byly veškeré otvory vyplněny.

Pokud se chcete na výměnu řádně připravit, je třeba počítat s tím, že montážníci musí manipulovat s velkými prvky, proto je dobré odstranit z okolí oken vše, co by bránilo dobrému přístupu nebo by se při manipulaci mohlo rozbít. Obvykle ale stačí asi 1 metr volného prostoru před oknem. Pokud na odklizení nábytku zákazník nestačí, tak montážníci špičkových firem vždy ochotně pomohou.

Přístupové cesty k oknům je dobré zakrýt, ale není to nutné. Většina firem považuje za samozřejmost, že si přístup k oknům sami zakryjí, aby ochránili podlahu a koberce. Pokud si chcete ušetřit práci s úklidem, je dobré chránit nábytek fólií, při úpravě stavebního otvoru po vybourání oken se práší.

Montáž oken - den D
Montáž oken - den D

Co se starými okny

Při výměně oken je možné objednat si také likvidaci starých oken, montážníci pak vybouraná okna rovnou odvezou. Demontáž oken je třeba provádět opatrně, aby došlo k co nejmenšímu poškození ostění a omítek. Vybourání špaletových oken s sebou nese větší poškození ostění a nutnost stavební úpravy před montáží nových oken, je to výrazně náročnější práce než u jednoduchých tzv. rekord oken.

Vzniklý otvor se připraví k osazení nových oken, to může nést nutnost drobných zednických prací, aby nová okna v otvoru dobře seděla. Zde je třeba počítat s prašností. Hrubé nečistoty montážníci sami uklidí.

Pokud jednáte o smlouvě na nová okna, doporučujeme dobře si dobře projít služby, které objednáváte, aby montážníci provedli i tzv. zednické začištění tedy začištění ostění. Nakonec jsou nová okna osazena objednanými doplňky, parapety, žaluziemi, sítěmi, případně je provedena i výmalba ostění z interiérové strany.

Co se starými okny
Co se starými okny

Převzetí nových oken

Namontovaná a bezchybně seřízená okna musí být zákazníkem osobně převzata a většina firem vyžaduje potvrzení tzv. předávacího protokolu. Například nový majitel oken VEKRA je vždy seznámen s používáním oken, jejich údržbou a seřizováním. Zákazník by měl vždy také vědět, kam se může v případě problémů obrátit. Více informací na www.vekra.cz.

Autor: VEKRA (text a foto)

Související k tématu