reklama

Zabezpečte si okna a dveře proti zlodějům

Krádež věcí v podobě zcizení majetku ve vašem obydlí je velmi nepříjemná záležitost, jejíž vyřešení se často táhne. Krádežím však předejdete, když si pořídíte vhodné zabezpečení v rámci výměny oken nebo vchodových dveří. Jaké možnosti v oblasti zabezpečení oken a dveří existují? A co zásady, díky kterým svoje obydlí ochráníte před nenechavci?

Zabezpečení oken a dvěří je důležité pro každý byt nebo dům z hlediska prevence proti nechtěným návštěvám. Poradíme vám, jaké řešení si můžete vybrat. (Zdroj: Depositphotos)

Zabezpečení oken na více způsobů

Okna jsou nejsnazším bodem pro nezvané návštěvy, které chtějí proniknout do vašeho bydlení za účelem poškození a zcizení majetku. Častým terčem bývají především balkonové dveře, které se zloději snaží vypáčit. Proti nezvaným návštěvám v době vaší nepřítomnosti existuje ale hned několik možností, jak zabezpečit okna tak, aby se staly neproniknutelnou bariérou.

Prvotním zabezpečením oken je pojistka proti vypáčení otevíracích klik, které mohou být vybavené dokonce ještě zámkem, jenž podstatně ztíží případné otevření okna s jeho možným poškozením. Bezpečnostní kování, které zajišťuje okenní rohy čepem, pak vypáčení okna úplně znemožní. Podobně významnou funkci mají bezpečnostní skla, odolná proti rozbití nebo vytlačení ven z rámu. Velmi účinným prvkem bezpečnostního rázu je opatření oken roletami, ty působí nejen jako významná bariéra, zároveň však nabízejí i protihlukovou funkci. Všechny tyto prvky mají jedno společné. Zadávají se dodavateli hned při výrobě nových oken, protože případné dodatečné úpravy v tomto prostoru znamenají často nutnost celá okna vyměnit za jiná.

Zabezpečte si okna a dveře proti zlodějům
Zabezpečte si okna a dveře proti zlodějům (Zdroj: Depositphotos)

Mnohaletou a tradiční metodou zabezpečení, a to především u průmyslových objektů, jsou okenní kovové mříže. Tento prvek je však poměrně náročný výrobně, nejprve je nutné sehnat vhodný profil, ten se musí svařit a nalakovat, aby byl ochráněn proti působení koroze. Pokud je okenní rám zabudován před okno tak, že zabraňuje nenechavcům dosáhnout na okno, pak je jeho bezpečnostní přínos velmi vysoký. K pořízení mříží na okna se přistupuje často také u horských chalup, které se stávají častým terčem zlodějů.

Uzamykatelné dveře či okna na terasu jsou jednou z jednoduchých ochran před vykradením
Uzamykatelné dveře či okna na terasu jsou jednou z jednoduchých ochran před vykradením (Zdroj: Depositphotos)

Detektorový systém s čidly a kamerami je moderní systém, avšak o něco nákladnější na pořízení. Kromě detekčních čidel a kamer jsou často vyžadována datová úložiště, kam se nahraný záznam z kamer ukládá. Vzhledem, k tomu, že kamery natáčejí nepřetržitě, datový tok je poměrně velkého rozsahu a přibližně po půl roce až roce je původní záznam přemazán záznamem novým.

Okna s bezpečnostními roletami
Okna s bezpečnostními roletami (Zdroj: Depositphotos)

Dveře jako hlavní bariéra

U vstupních dveří do domu nebo bytu nastává problém hlavně tam, kde jsou vchodové dveře staršího data výroby nebo některý z dodatečných prvků - druhý zámek či závora, vypoví službu. V tomto případě je na místě přemýšlet o výměně dveří za nové s vyšším bezpečnostním standardem. Nejčastějším problémem dveří je zcela nevyhovující obyčejný zámek, který je snadno překonatelný jeho odvrtáním. Bezpečnostní zámky mají cylindrickou vložku, navíc riziko možného odvrtání řešte například koupí kování s ocelovou krytkou. Kování a vhodný štít brání dveře proti poškození především tak, že znemožní průnik do bytu vylomením nebo vypáčením zámku s následným poškozením dveří většího rozsahu. Také brání odvrtání. Ve venkovních prostorách je zvýšení bezpečnosti dosaženo také vhodným zamřížováním.

Zloděj často cílí na vchodové dveře, proto nezapomínejte ani na ně
Zloděj často cílí na vchodové dveře, proto nezapomínejte ani na ně (Zdroj: Depositphotos)

Zásady, které brání vykradení a šetří vaši peněženku

  • Nesdělujte svoje majetkové, ani finanční poměry.
  • Všímejte si podezřelých osob ve vašem okolí.
  • Zajistěte si uzavření smlouvy na vhodný pojistný produkt, který vám pomůže plněním v případě vykradení.
  • Během dovolené si zajistěte nepravidelné návštěvy v obydlí, případně svícení v bytě a multimediální systém nastavte na časový spínač. Toto řešení zloděje dokáže účinně zmást.
  • V době, kdy nejste doma, řešte i pravidelné vybírání poštovní schránky. Plná schránka je pro nenechavce signálem, že nejste doma a mohou vás vykrást.
  • Neponechávejte si v domácnosti velké množství finanční hotovosti.
  • Vstup do nemovitosti dovolte jen těm, komu opravdu věříte.

Publikováno: 10. 10. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček