Zahradní domek pro dítě – 1. díl
Malý dřevěný domeček na zahradu potěší každé dítě. Má si kde hrát, kam schovat hračky, nebo si může pozvat kamarády. Domeček je celý ze dřeva. Použít však můžeme i starší materiál, který opracujeme.







Postup

Půdorys budoucího domečku si vyznačíme pomocí provázku. Základna bude 2×2 metry. V rozích vykopeme základ pro založení betonových sloupků, které budou tvořit nohy zahradního domku.

Do základu sloupků při stavbě zalijeme betonem kovové patky používané pro stavbu a kotvení pergol.

Povrchová úprava patek je nereznoucí, takže jsou pro venkovní použití ideální.

Výšku betonových patek volíme tak, aby nám svojí velikostí vyrovnávaly svah nebo jinou terénní nerovnost. Betonové patky můžeme koupit nebo si je do bednění odlít sami.

Budou-li hranolky širší než patky, zúžíme je v místě spojení pilkou a dlátem.

Do kovových patek vložíme trámky a vyzkoušíme jejich vyrovnání v ose, stejně jako to, zda se trám v uchycení nekříží. Správnou výšku usazení zkontrolujeme vodováhou.

Obloukovou nebo rámovou pilou zkrátíme trámky tvořící základ domečku na potřebnou délku. Tu nejprve přesně změříme a na hranolek přeneseme úhelníkem.

Dva podélné hranolky jsou usazeny v kovových patkách. Příčné hranolky s nimi spojíme do čtverce tvořícího základnu domečku. Jednoduchý rohový spoj přeplátováním vytvoříme ruční pilou.

Protože bude domeček na mírném svahu, jsou přední opěrné sloupky o něco delší, aby svah vyrovnaly.

Kvůli průhybu budoucí prkenné podlahy připevníme do základního čtverce středovou příčku.

Středový hranolek připevníme kovovými úhelníky a samořeznými vruty do dřeva o rozměrech cca 4×40 mm.

Dřevěnou základnu domečku máme hotovou. Aby dlouho vydržela, opatříme ji třemi nátěry barvy určené pro venkovní použití. Po položení podlahy bychom se už k základu s barvou nedostali.

Na spodní silnější základ budeme vztyčovat lehčí kostru zahradního domku pro dítě. Použijeme hranolky cca 5×5 cm. K podkladnímu roštu je připevníme kovovými úhelníky akumulátorovou vrtačkou.

Nejprve z hranolků vztyčíme konstrukci ve tvaru krychle. Její výška je 170 cm. Příčky spojíme rovněž úhelníky a samořeznými vruty do dřeva 4×60 mm.

V pokosnici si ruční pilkou nařežeme zavětrovací vzpěry. Jimi celou konstrukci stojen a příček svážeme a zpevníme.

Řežeme přesně pod úhlem 45°. Bez pokosnice můžeme použít i přímočarou pilku.

Do takto připravené a zpevněné konstrukce rozměříme a připevníme jednu mezistojnu. Ta nám bude tvořit šířku otvoru pro dveře a vchod do domečku. Stojnu připevníme opět kovovými úhelníčky.

Na základní zavětrovanou kostru vztyčíme konstrukci střechy. Její štít přesahuje stěny zahradního domku vysoké 170 cm asi o 50 cm.Vzájemně je spojíme opět pomocí kovových úhelníků.

Střešní část zpevníme stejně jako ostatní části konstrukce. Spoj na vrcholu střechy přesně rozměříme a pod úhlem zařízneme. Drobné nepřesnosti můžeme doupravit rašplí nebo pásovou bruskou.

Mezi stojnami přidáme ještě další dva hranolky a příčky do stěn, kde budou okénka.