reklama

Zahradní kuchyně s posezením

V našem klimatickém pásmu zastřešená zahradní kuchyň nachází uplatnění jak v horkých dnech, kdy poskytuje stín před sluncem, tak v chladnějších a deštivých dnech, kdy chrání před nepřízní počasí. Tím se v sezoně od jara do podzimu zahradní kuchyň může stát dalším obytným prostorem. Kromě praktického využití bude nesporně estetickým prvkem, který dotváří celý prostor zahrady.

i (Zdroj: PePa)
Zahradní kuchyně s posezením (Zdroj: PePa)

Typ kuchyně

Před samotnou stavbou je nutno si dobře rozmyslet, jaký typ a velikost zahradní kuchyně zvolíme. Volba záleží na mnoha aspektech. Finančních, dostupnosti materiálu, na rázu okolního prostředí, na typech okolních staveb, velikosti pozemku a jeho orientaci apod.

Typ kuchyně
i (Zdroj: PePa)
Možností, z čeho zahradní kuchyni postavit, je mnoho

Můžeme zvolit typ konstrukce – dřevěný, zděný, kovový, kombinované dřevo se zdivem aj. Z mnoha variant nejčastěji vybíráme stavbu z materiálu kombinaci zdiva a dřeva. Důvodem rozhodnutí pro tento typ je dlouhá životnost samotné stavby. Zdivo navíc působí bytelně a dřevěné prvky dotvářejí estetickou tvář celé stavby. Zeď lze postavit z nejrůznějších materiálů. Počínaje klasickými cihlami, které lze nahodit nebo jen vyspárovat, přes tvárnice a prefabrikáty, až po kámen. Jaký materiál a jaký typ zdi zvolíme, závisí jen a jen na našem rozhodnutí. Kritériem pro rozhodování by neměla být pouze cena materiálu, ale především estetický vzhled. Budeme-li kuchyň stavět sami, měli bychom přihlédnout i k této skutečnosti. Rozhodně mnohem snadněji zvládneme postavit zeď z cihel či tvárnic, než z kamene.

Typ kuchyně
i (Zdroj: PePa)
Pro oddělení kuchyně od zahrady můžeme využít mříže, které necháme porůst rostlinami

Konstrukce

Na dřevěnou konstrukci postačí smrk nebo borovice. Nejen z estetického hlediska je důležitá jeho povrchová úprava. I ta by měla ladit se stavbou zahradní kuchyně a s okolím. Můžeme volit od přírodního vzhledu, kdy použijeme bezbarvý lak, přes širokou paletu barev, kterou nabízejí mořidla, až samozřejmě po barevný nátěr. U dřevěné části konstrukce kuchyně nesmíme samozřejmě opomenout její konzervaci.Velice dobře v zahradě působí, je-li část stavby porostlá vhodnými rostlinami. Pokud se pro toto řešení rozhodneme, měli bychom mu přizpůsobit i dřevěnou konstrukci. Zejména tím, že vytvoříme prvky, které umožní uchycení rostlin přímo na konstrukci, různé treláže či výplně nízkých zástěn a plůtků.

Zahradní kuchyně s posezením (Zdroj: PePa)
i (Zdroj: PePa)
U dřevěných částí je důležitá jejich důkladná konzervace

Střešní krytina

Pečlivý výběr z hlediska materiálu a vzhledu je důležitý i u střešní krytiny. Od obyčejné lepenky, přes lamináty, polykarbonátový komůrkový plast nebo trapézové plasty, eternit a podobně, až po klasické tašky. Ty jsou samozřejmě nejtrvanlivější a velice dobře esteticky působí.

Podlaha

Povrchová úprava základové desky nabízí rovněž řadu různých provedení. Od klasického betonu, přes dřevo, linolea, až po dlaždice nebo zámkovou dlažbu, případně přírodní kámen, břidlici. Vzhledem k tomu, že je stavba otevřená a tedy vystavená povětrnostním vlivům, měli bychom volit mezi betonem a dlažbou. Beton můžeme případně přibarvit. Dlaždice mají pochopitelně příjemný estetický vzhled a lze je také použít na případnou dekoraci krbu, obložení pracovních desek, polic a podobně.

Podlaha
i (Zdroj: PePa)
Na podlahu můžeme využít beton, kámen nebo třeba dlaždice

Stavební povolení

Pokud zastavěná plocha nepřesáhne 16 m2, není nutné stavební povolení, pouze stavební ohláška na příslušném stavebním nebo městském úřadě.

Kuchyň do zahrady umístíme tak, aby nebyla rušivým prvkem, ale aby ji naopak zkrášlovala. Její otevřená část by měla směřovat dovnitř pozemku, nikoli ven. Jako jednu stěnu kuchyně můžeme event. využít již stojící stavby. Například stěnu domu, kůlny, garáže apod.Je dobré, pokud si letní kuchyň postavíme na odlehlejším odpočinkovém místě zahrady a vytvoříme si tak klidné a nerušené prostředí s přírodní atmosférou pro posezení s rodinou a přáteli při kávě nebo jídle připraveném v krbu. Vhodně situovaná a navržená zahradní kuchyň může také zahradu rozdělovat na dvě části – užitkovou a rekreační.

Příště vám ukážeme, jak se taková zahradní kuchyně s posezením dá postavit svépomocí.

Publikováno: 7. 8. 2020, Autor: Eso (text), PePa (foto), Profil autora: Redakce