Čím natřít kámen, aby pořád vypadal jako kámen a zároveň jeho povrch vzdoroval nepěkným řasám? A co použít, aby mu ochranná vrstva neuškodila? Osvědčený prostředek – Horsemen StoneCare – nabízí společnost Acolor. Navíc nás seznámila s výsledky testu, který pro tuto emulzi odhalil další možnosti úspěšného použití.
Nepochybně zajímavou kariéru má za sebou přípravek, který odborníci vyvinuli k ochraně přírodního a umělého kamene. Vznikl proto, aby spoustě lidí každoročně čistících hroby svých blízkých tuto nekonečnou a rozčilující práci ušetřil. Všichni víme, jak dokáže za dobu od Dušiček do Dušiček, s nimiž je zpravidla spojena pravidelná očista hrobu a jeho příprava na zimu, kámen obrůst mechem a těžko odstranitelnými řasami. Hrob nevypadá dobře a hlavně, ač se říká, že kámen vydrží všechno, náhrobní deska a pomník se ničí.
Aby kámen dýchal
Lidé proto k ochraně hrobů zkoušeli kde co, ale problém někdy používaných laků byl ten, že pod jejich vrstvou kámen nedýchal a docházelo k jeho vnitřní degradaci. Navíc lesklé bloky třeba z přírodního pískovce vypadaly, proč to neříct, strašně. Křížovku, jejímž výsledkem mělo být řešení tajenky jak kameni pomoct a přitom mu neublížit, se nakonec sestavit podařilo. Jmenuje se Horsemen StoneCare. A je třeba říct, že výsledek výzkumů předčil očekávání.

Hroby jako nové
V roce 2011 byla tato vosková emulze bez rozpouštědel uvedena na trh a její dobrá pověst se velmi rychle rozšířila. Protože ale Horsemen StoneCare má neutrální vzhled, je hydrofobní a životnímu prostředí neškodí, ukázala se emulze mnohem šířeji použitelná, než bylo její původní a pro někoho možná poněkud morbidní určení. Přípravek se velmi snadno používá a odstranit ho lze také jednoduše – mýdlem nebo tlakovou vodou. Další využití proto našel při ochraně kamene ve stavebních konstrukcích nebo řadě typů omítek.


Cíl pokusu
Nechceme nikoho navádět, aby sám cestou pokusů a omylů zjišťoval, kde všude a jak prostředek funguje. Výrobce to udělal za vás a podstoupil intenzivní test, který měl odpovědět na otázku, zda Horsemen dokáže ochránit i jiné povrchy. A tak aplikaci přípravku provedl na umělém vápenno-křemičitém kameni (Xella), savonském vápenci, kamenech belgickém modráku a bílém carrarském mramoru, pískovci, italském štuku a hrubozrnné vápenné omítce od Knaufa.
Jak test vypadal
Výzkumníci použili kontejnery připomínající jakási koryta, v nichž bylo vytvořeno prostředí simulující možnost růstu řas jako v přírodě, ale ve zrychleném cyklu. Bylo tedy třeba dodat odpovídající střídavé osvětlení, vlhké klima s relativní vlhkostí 80 až 95 procent s pravidelným zvlhčováním a samozřejmě i správně zvolenou kolísající teplotou (v průměru to bylo 23 stupňů). Zvlhčovací roztok naočkovali pěti druhy řas. A teď to hlavní – do koryta vložili vzorek bez ochrany a vzorek materiálu dvakrát natřený přípravkem Horsemen StoneCare.

Něco o metodice
Měřili rychlost růstu řas a vždy po dvou, čtyřech, šesti a osmi týdnech porovnali aktuální stav se vzhledem původních vzorků. Klíč jak číst výsledky testu vycházel z následující stupnice: nulou byl označen vzorek, kde nedošlo k žádnému viditelnému vývoji řas. Jednička vývoj velmi slabý a pak po stupních až k pětce, kdy řasa zasahuje více než padesát procent vzorku, respektive hodnotě pět plus, což by už znamenalo řasu na celé ploše vzorku.

Vzorek "Italské Stucco" - výsledky po dvou, osmi, deseti, čtrnácti, šestnácti a osmnácti týdnech. Horní řada neošetřena, spodní řada ošetřena StoneCare Horsemen.
Výsledek byl jasný
Vývoj a růst řas na ošetřených plochách byl, ale nepatrný. Přitom zrychlený test odpovídal reálným podmínkám, jakým jsou kameny či omítky vystaveny během tří až pěti let. Neošetřené vzorky se černaly a zelenaly řasou, zatímco povrch těch chráněných byl řasou napaden o poznání méně. A jen na okraj je zajímavé sdělit, že i pracovníci laboratoře, kde testy probíhaly, byli výsledky překvapeni. Ačkoliv protokoly podobných zkoušek se halí do čísel, tabulek a grafů, jednoduše vyjádřený výsledek je doporučující. Což říkají i ti, kdo Horsemen StoneCare už použili v praxi.
Více na www.acolor.cz.
Publikováno: 15. 7. 2015, Autor: Jiří Jan (text), Acolor, Jiří Roth (foto)
, Profil autora: Redakce