reklama

Vosková emulze Horsemen StoneCare ochrání kámen i fasádu před řasami

Čím natřít kámen, aby pořád vypadal jako kámen a zároveň jeho povrch vzdoroval nepěkným řasám? A co použít, aby mu ochranná vrstva neuškodila? Osvědčený prostředek – Horsemen StoneCare – nabízí společnost Acolor. Navíc nás seznámila s výsledky testu, který pro tuto emulzi odhalil další možnosti úspěšného použití.

Vosková emulze Horsemen StoneCare ochrání kámen i fasádu před řasami

Nepochybně zajímavou kariéru má za sebou přípravek, který odborníci vyvinuli k ochraně přírodního a umělého kamene. Vznikl proto, aby spoustě lidí každoročně čistících hroby svých blízkých tuto nekonečnou a rozčilující práci ušetřil. Všichni víme, jak dokáže za dobu od Dušiček do Dušiček, s nimiž je zpravidla spojena pravidelná očista hrobu a jeho příprava na zimu, kámen obrůst mechem a těžko odstranitelnými řasami. Hrob nevypadá dobře a hlavně, ač se říká, že kámen vydrží všechno, náhrobní deska a pomník se ničí.

Aby kámen dýchal

Lidé proto k ochraně hrobů zkoušeli kde co, ale problém někdy používaných laků byl ten, že pod jejich vrstvou kámen nedýchal a docházelo k jeho vnitřní degradaci. Navíc lesklé bloky třeba z přírodního pískovce vypadaly, proč to neříct, strašně. Křížovku, jejímž výsledkem mělo být řešení tajenky jak kameni pomoct a přitom mu neublížit, se nakonec sestavit podařilo. Jmenuje se Horsemen StoneCare. A je třeba říct, že výsledek výzkumů předčil očekávání.

Aby kámen dýchal
Aby kámen dýchal

Hroby jako nové

V roce 2011 byla tato vosková emulze bez rozpouštědel uvedena na trh a její dobrá pověst se velmi rychle rozšířila. Protože ale Horsemen StoneCare má neutrální vzhled, je hydrofobní a životnímu prostředí neškodí, ukázala se emulze mnohem šířeji použitelná, než bylo její původní a pro někoho možná poněkud morbidní určení. Přípravek se velmi snadno používá a odstranit ho lze také jednoduše – mýdlem nebo tlakovou vodou. Další využití proto našel při ochraně kamene ve stavebních konstrukcích nebo řadě typů omítek.

Hroby jako nové
Hroby jako nové
Hroby jako nové
Hroby jako nové

Cíl pokusu

Nechceme nikoho navádět, aby sám cestou pokusů a omylů zjišťoval, kde všude a jak prostředek funguje. Výrobce to udělal za vás a podstoupil intenzivní test, který měl odpovědět na otázku, zda Horsemen dokáže ochránit i jiné povrchy. A tak aplikaci přípravku provedl na umělém vápenno-křemičitém kameni (Xella), savonském vápenci, kamenech belgickém modráku a bílém carrarském mramoru, pískovci, italském štuku a hrubozrnné vápenné omítce od Knaufa.

Jak test vypadal

Výzkumníci použili kontejnery připomínající jakási koryta, v nichž bylo vytvořeno prostředí simulující možnost růstu řas jako v přírodě, ale ve zrychleném cyklu. Bylo tedy třeba dodat odpovídající střídavé osvětlení, vlhké klima s relativní vlhkostí 80 až 95 procent s pravidelným zvlhčováním a samozřejmě i správně zvolenou kolísající teplotou (v průměru to bylo 23 stupňů). Zvlhčovací roztok naočkovali pěti druhy řas. A teď to hlavní – do koryta vložili vzorek bez ochrany a vzorek materiálu dvakrát natřený přípravkem Horsemen StoneCare.

Jak test vypadal
Jak test vypadal

Něco o metodice

Měřili rychlost růstu řas a vždy po dvou, čtyřech, šesti a osmi týdnech porovnali aktuální stav se vzhledem původních vzorků. Klíč jak číst výsledky testu vycházel z následující stupnice: nulou byl označen vzorek, kde nedošlo k žádnému viditelnému vývoji řas. Jednička vývoj velmi slabý a pak po stupních až k pětce, kdy řasa zasahuje více než padesát procent vzorku, respektive hodnotě pět plus, což by už znamenalo řasu na celé ploše vzorku.

Něco o metodice
Něco o metodice

Vzorek "Italské Stucco" - výsledky po dvou, osmi, deseti, čtrnácti, šestnácti a osmnácti týdnech. Horní řada neošetřena, spodní řada ošetřena StoneCare Horsemen.

Výsledek byl jasný

Vývoj a růst řas na ošetřených plochách byl, ale nepatrný. Přitom zrychlený test odpovídal reálným podmínkám, jakým jsou kameny či omítky vystaveny během tří až pěti let. Neošetřené vzorky se černaly a zelenaly řasou, zatímco povrch těch chráněných byl řasou napaden o poznání méně. A jen na okraj je zajímavé sdělit, že i pracovníci laboratoře, kde testy probíhaly, byli výsledky překvapeni. Ačkoliv protokoly podobných zkoušek se halí do čísel, tabulek a grafů, jednoduše vyjádřený výsledek je doporučující. Což říkají i ti, kdo Horsemen StoneCare už použili v praxi.

Více na www.acolor.cz.

Publikováno: 15. 7. 2015, Autor: Jiří Jan (text), Acolor, Jiří Roth (foto), Profil autora: Redakce