Snídani nebo odpolední džus či kafíčko si rádi vypijeme pěkně v klidu na zahradě. Abychom si jej měli na čem naservírovat, vyrobíme si jednoduchý tác a ozdobíme jej třeba mozaikou.
Tác na zahradu vyrobíme v přírodním stylu ze dřeva, s úchyty z provazu. Můžeme jej nechat v barvě dřeva, namořit pastelovou lazurou nebo ozdobit například mozaikou tak, že dno tácu vyložíme střípky rozbitých dlaždic nebo zbytkem mozaiky. Mozaikový obklad lze koupit jako jednu velkou dlaždici v prodejnách s obklady.
Rozměry tácu s mozaikou volíme podle rozměrů koupené dlažby, abychom nemuseli kostičky řezat, nezapomeneme počítat rezervu na spárovačku po obvodu tácu. Naopak – pokud vyrábíme tác se střípky, můžeme si rozměry zvolit libovolně a střípky pak volně vyložit dno.
Postup:
Na výrobu tácu budeme potřebovat 2 + 2 smrková nebo borová prkénka 35 a 50 cm dlouhá, široká 6 cm a o tl. 2 cm. V pokosnici je zakrátíme na přesný rozměr. Jejich hrany strhneme smirkem. Rámeček spojíme na dřevěné kolíčky a lepidlem. Přesné otvory pro kolíčky můžeme vrtat ve stojánku nebo v kolíkovací šablonce. Po dobu schnutí zajistíme rámeček svěrkami.

Po úplném zaschnutí připevníme k rámečku dno. To může být ze sololitu nebo tenké překližky. Dno připevníme ze spodní strany pomocí malých šroubků nebo hřebíčků. Hlavy šroubků zapustíme.

Vyvrtané otvory začistíme smirkem srolovaným do kužele. Celý tác opatříme povrchovým nátěrem. Použít můžeme lazurovací barvy nebo zachovat přírodní vzhled a použít lak bezbarvý.

Začištěnými otvory protáhneme silný provaz, naměříme jeho délku a zakončíme uzlem. Konce provazu z vnitřní strany tácu těsně za uzlem uřízneme a proti třepení ho ještě pro jistotu opálíme sirkou.

Kvůli snadné pokládce se obkladové mozaiky, kterými tác vyložíme, prodávají nalepené na síti nebo na papíru. Připravíme si proto přesně takové díly, které budeme potřebovat.

Připravené díly mozaiky začneme postupně lepit na dno tácu. K lepení použijeme montážní lepidlo nebo hřebíky a šrouby v tubě. Nanášíme je ve vlnovkách pomocí aplikační pistole.
V případě mozaikových dlaždic nejprve přilepíme velké kompaktní kusy a pak teprve okrajové proužky. Pokud skládáme mozaiku ze střípků do obrazce, rozhodneme se podle motivu lepit buď od středu tácu, nebo od okraje.

Přilepenou mozaiku je třeba vyspárovat. Nejprve tác okolo mozaiky oblepíme proti znečištění krepovou páskou. Podle návodu si rozděláme v misce potřebné množství spárovací hmoty.

Kvůli odstínu tácu jsme vybrali okrový odstín spárovací hmoty. Spárovací hmotu natlačíme do spár při roztírání gumovou stěrkou.

Po zavadnutí přebytek spárovací hmoty setřeme vlhkou houbičkou.

A je hotovo. Ať slouží!
Zdroj informací: autoři článku
Publikováno: 28. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce