reklama

Servírovací tác zdobený mozaikou je snadný na výrobu

Snídani nebo odpolední džus či kafíčko si rádi vypijeme pěkně v klidu na zahradě. Abychom si jej měli na čem naservírovat, vyrobíme si jednoduchý tác a ozdobíme jej třeba mozaikou.

Vyrobte si vlastní originální servírovací tác ozdobený mozaikou (Zdroj: PePa)

Tác na zahradu vyrobíme v přírodním stylu ze dřeva, s úchyty z provazu. Můžeme jej nechat v barvě dřeva, namořit pastelovou lazurou nebo ozdobit například mozaikou tak, že dno tácu vyložíme střípky rozbitých dlaždic nebo zbytkem mozaiky. Mozaikový obklad lze koupit jako jednu velkou dlaždici v prodejnách s obklady.

Rozměry tácu s mozaikou volíme podle rozměrů koupené dlažby, abychom nemuseli kostičky řezat, nezapomeneme počítat rezervu na spárovačku po obvodu tácu. Naopak – pokud vyrábíme tác se střípky, můžeme si rozměry zvolit libovolně a střípky pak volně vyložit dno.

Postup:

Na výrobu tácu budeme potřebovat 2 + 2 smrková nebo borová prkénka 35 a 50 cm dlouhá, široká 6 cm a o tl. 2 cm. V pokosnici je zakrátíme na přesný rozměr. Jejich hrany strhneme smirkem. Rámeček spojíme na dřevěné kolíčky a lepidlem. Přesné otvory pro kolíčky můžeme vrtat ve stojánku nebo v kolíkovací šablonce. Po dobu schnutí zajistíme rámeček svěrkami.

Spojení rámečku lepidlem na dřevěné kolíčky
Spojení rámečku lepidlem na dřevěné kolíčky (Zdroj: PePa)

Po úplném zaschnutí připevníme k rámečku dno. To může být ze sololitu nebo tenké překližky. Dno připevníme ze spodní strany pomocí malých šroubků nebo hřebíčků. Hlavy šroubků zapustíme.

Připevněte dno
Připevněte dno (Zdroj: PePa)

Vyvrtané otvory začistíme smirkem srolovaným do kužele. Celý tác opatříme povrchovým nátěrem. Použít můžeme lazurovací barvy nebo zachovat přírodní vzhled a použít lak bezbarvý.

Tác ošetřete nátěrem
Tác ošetřete nátěrem (Zdroj: PePa)

Začištěnými otvory protáhneme silný provaz, naměříme jeho délku a zakončíme uzlem. Konce provazu z vnitřní strany tácu těsně za uzlem uřízneme a proti třepení ho ještě pro jistotu opálíme sirkou.

Ucha budou z provazu
Ucha budou z provazu (Zdroj: PePa)

Kvůli snadné pokládce se obkladové mozaiky, kterými tác vyložíme, prodávají nalepené na síti nebo na papíru. Připravíme si proto přesně takové díly, které budeme potřebovat.

Mozaika se prodává již připravená
Mozaika se prodává již připravená (Zdroj: PePa)

Připravené díly mozaiky začneme postupně lepit na dno tácu. K lepení použijeme montážní lepidlo nebo hřebíky a šrouby v tubě. Nanášíme je ve vlnovkách pomocí aplikační pistole.

V případě mozaikových dlaždic nejprve přilepíme velké kompaktní kusy a pak teprve okrajové proužky. Pokud skládáme mozaiku ze střípků do obrazce, rozhodneme se podle motivu lepit buď od středu tácu, nebo od okraje.

Nejprve se lepí velké kompaktní kusy
Nejprve se lepí velké kompaktní kusy (Zdroj: PePa)

Přilepenou mozaiku je třeba vyspárovat. Nejprve tác okolo mozaiky oblepíme proti znečištění krepovou páskou. Podle návodu si rozděláme v misce potřebné množství spárovací hmoty.

Páska ochrání dřevo před spárovací hmotou
Páska ochrání dřevo před spárovací hmotou (Zdroj: PePa)

Kvůli odstínu tácu jsme vybrali okrový odstín spárovací hmoty. Spárovací hmotu natlačíme do spár při roztírání gumovou stěrkou.

Na hmotu použijte gumovou stěrku
Na hmotu použijte gumovou stěrku (Zdroj: PePa)

Po zavadnutí přebytek spárovací hmoty setřeme vlhkou houbičkou.

Na závěr vše řádně očistěte
Na závěr vše řádně očistěte (Zdroj: PePa)

A je hotovo. Ať slouží!

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 28. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce