reklama

Nezahazujte velkou větev z pokáceného stromu. Vyrobte si z ní zahradní lavici podle jednoduchého návodu

Pokud rádi vyrábíte užitečné věci pro svou zahradu, nechte se inspirovat projektem jednoho z našich čtenářů. Když se v okruhu jeho známých začal projevovat zájem o podobně řešené dřevěné prvky a jejich výrobu, rozhodl se nabídnout možnost zařídit si svou zahradu v podobném stylu i veřejnosti.

i (Zdroj: Naturgarden )
Výroba lavice z kusu dřeva pro šikovné kutily (Zdroj: Naturgarden )

Protože veškeré zpracování dřeva, prakticky od těžby přes odkořenění, potřebné opracování, až po závěrečné broušení včetně konečné povrchové úpravy je prováděno ručně, pouze se základním nástrojovým vybavením, je produkce Naturgarden kusová na základě konkrétních požadavků zájemců. Díky tomu je zde však nabízena originalita každého takto vyrobeného kousku. Pro tvarování dřeva nejsou používány žádné šablony, proto nenajdete v žádné jiné zahradě totožný kousek. Na výrobu jednoho z nich se s námi podívejte.

Při hledání, či výběru vhodného kusu dřeva mějte na paměti, že finální výrobek je určen k sezení a musí mít potřebnou stabilitu. Je pak otázkou fantazie, představit si, zda a jakým způsobem bude možné jej použít. Opěrné „větve-výstupky“ sloužící k fixaci plochy sezení, se dají dodatečně na základní konstrukci „přidělat“.

Postup:

Prvním krokem je odkornění dřeva. Nejvhodnějším nástrojem pro domácí použití je poříz. Před následným broušením je vhodné nechat dřevo nějakou dobu schnout (v létě stačí den), aby vyschly zbytky kůry a lýka, které budeme broušením odstraňovat.

Dřevo je třeba zbavit kůry
i (Zdroj: Naturgarden )
Dřevo je třeba zbavit kůry

Úhlovou bruskou a lamelovým brusným kotoučem (hrubost 80) vybrousíme poškozené části dřeva a zbytky kůry. Zaoblíme hrany po řezu a dotykové plochy nohou, na nichž bude budoucí lavice stát. Fošnou, z které vznikne sedací plocha lavice, vyměříme její budoucí umístění a zároveň zvolíme vhodná místa pro opěrné „větve“, které budeme přidělávat na nohy lavice tak, aby podpíraly a fixovaly plochu sezení. Je vhodné používat vodováhu, aby konstrukce a následně i sezení byly v rovině.

Z fošny vznikne sedací plocha lavice,
i (Zdroj: Naturgarden )
Z fošny vznikne sedací plocha lavice,

Následně z kulatiny seřízneme „podpůrné větve“. Zbrousíme je a umístíme tak, aby v rovině na ně dosedla fošna, z které budeme následně tvarovat sedací plochu. Připevníme je 10 mm silnými šrouby do dřeva, které je nutné do styčné plochy sukovníkem zahloubit.

Šrouby do dřeva se zahloubí sukovníkem
i (Zdroj: Naturgarden )
Šrouby do dřeva se zahloubí sukovníkem

Nyní začneme vyrábět z masivní fošny sedací plochu. Budeme potřebovat přímočarou pilku. Pokud bude dřevo silnější více než 4 cm (na obrázku 6 cm), také delší nože s prořezem 7 cm.

Fošnu položíme na opěrné větve a vyznačíme oblouky, které bude nutné vyříznout, abychom zasunuli sezení dozadu, tak aby obepínalo na obou stranách konstrukci lavice. Dále už je tvarování pouze otázkou vkusu. Můžeme nechat přední a zadní stranu rovnou, nebo pilkou vytvarovat do mírné vlnovky. Stejně tak s bočními stranami.

Vyřízněte opěrné oblouky
i (Zdroj: Naturgarden )
Vyřízněte opěrné oblouky

Následuje hoblování a finální broušení všech hran a sedací plochy k odstranění nerovností, případně poškozených částí. Samozřejmě ohladíme celý povrch tak, abychom si při následném užívání nevrazili třísku do...

Na řadu přichází hoblování a broušení
i (Zdroj: Naturgarden )
Na řadu přichází hoblování a broušení

Naše lavice je hotová a další úpravy již ovlivní pouze konečný vzhled a jsou tedy otázkou vkusu každého z nás. Lavici můžeme doplnit například odkládacím stolkem.

Praktický je i odkládací stolek
i (Zdroj: Naturgarden )
Praktický je i odkládací stolek

Velice efektní je také úprava ploch opálením, které se provádí před finálním lakováním.

Opálený povrch dodá lavici patinu
i (Zdroj: Naturgarden )
Opálený povrch dodá lavici patinu

A tak vypadá hotová opálená lavice s odkládacím stolkem opatřená lazurovacím lakem. Na stolek můžeme umístit, kromě zasloužené sklenice s pivem po práci, třeba keramickou sošku od šikovné manželky.

Zdroj informací: Naturgarden

Publikováno: 26. 7. 2010, Autor: Michaela Lerchová (text), Naturgarden (text a foto), Profil autora: Redakce