reklama

Výroba studentského stolu do malého prostoru pod oknem

Na práci i na učení je potřeba prostor a to pokud možno samostatný a uzavřený, a který, i když je třeba malý, dá se nazvat pracovnou. Místo pro takovéto pracovní zákoutí se našlo pod oknem v bývalém pokojíku pro služky, který býval součástí bytu ve starších činžovních domech.

i (Zdroj: PePa)
Pracovní koutek s úložným prostorem pro všechny nezbytnosti (Zdroj: PePa)

Postavíme-li stůl místo na klasické nohy na knihovničky, získáme další místo na slovníky, atlasy a encyklopedie, které se sice nepoužívají denně, ale málokterý student se bez nich obejde.

Postup:

Úzká nika pod oknem je ve starším činžovním domě plná nerovností a výklenků. Proto zde víc než dvojnásobně platí: dvakrát měř a jednou řež. Nejprve si pečlivě změříme celý výklenek. Nezapomeneme ani na rezervu kvůli možným nerovnostem stěn a úhlům, které jsou u stěn málokdy pravé.

Nevzhledná nika se promění v pracovní koutek
i (Zdroj: PePa)
Nevzhledná nika se promění v pracovní koutek

Připravené díly musíme nejprve opatřit hranovou páskou. Tu zakoupíme v prodejně, kde si necháme materiál přesně nařezat. Páska je opatřena tavným lepidlem a na materiál ji snadno přižehlíme. Přesah pásky ořízneme dlátkem nebo řezákem a začistíme smirkovým papírem.

Hrany desek se ošetří zažehlovací páskou
i (Zdroj: PePa)
Hrany desek se ošetří zažehlovací páskou

Pro spojování materiálů na bázi dřevotřísky jako je lamino používáme vruty do dřevotřísky či šrouby s nezvyklým názvem konfirmáty. Je to vrut, který používá například IKEA. Dotahuje se křížovým nástavcem nebo imbusovým klíčem. Otvory pro ně včetně zapuštění hlav nejprve předvrtáme.

Nejprve je třeba sestavit knihovničky
i (Zdroj: PePa)
Nejprve je třeba sestavit knihovničky

Samostatný sokl bude z proužků, které by měly po nařezání materiálu zbýt. Soklík bude 5–7 cm vysoký. Máme-li na zemi u stěn podlahovou lištu, kterou nechceme odstraňovat, necháme soklík u stěny mírně odskočený. Připevníme jej zespodu skříňky plastovými růžky.

Soklík u skříněk není jenom tak pro parádu – do zvýšených poliček se tolik nepráší a nic pod skříňku nepadá. Při jeho výrobě se však musíme řídit tím, že výška stolu včetně horní desky by se měla kvůli dodržení vhodné pracovní výšky pohybovat mezi 70–76 cm.

Spodní skříňky jsou opatřeny soklem
Spodní skříňky jsou opatřeny soklem (Zdroj: PePa)
Sokl zabrání vniknutí prachu pod skříňky
Sokl zabrání vniknutí prachu pod skříňky (Zdroj: PePa)

Nohy stolu tvoří dvě samostatné knihovničky vysoké 70 cm, hluboké 30 cm. Okno, které se tak ocitne nad stolovou deskou, bude možné pohodlně otevírat. Dvě skříňky, tvořící nohy stolu, jsou stejné. Jejich hloubku určí velikost knížek, které do nich budeme ukládat.

Na spodní knihovničky se upevní stolová deska
i (Zdroj: PePa)
Na spodní knihovničky se upevní stolová deska

Prostor pod oknem je zúžený. Aby nám za pracovní desku nezapadávaly knížky a věci ze stolu, musí stolová deska přesně kopírovat zúžení pod oknem. Úhelníkem si vybrání přeneseme na materiál a přímočarou pilkou vyřízneme.

Desku stolu je třeba upravit
i (Zdroj: PePa)
Desku stolu je třeba upravit

U složitějších tvarů stěn a u zdí nepravidelně se zužujících je vhodné vyrobit si nejprve přesnou šablonu. Přeneseme ji na stolovou desku a pečlivě vyřízneme. Šablonku je vhodné vyrobit z tvrdého kartonu nebo sololitu.

Zdi jsou nerovné, pomůže šablonka
i (Zdroj: PePa)
Zdi jsou nerovné, pomůže šablonka

Do postavených knihovniček tvořících nohy stolu vyvrtáme podpěrky pod police. Pomocí úhelníku vše pečlivě orýsujeme. Označovací špičkou a paličkou pak na materiál orazíme značky pro vrtání, díky nim nám vrtáček po hladkém materiálu nebude klouzat. Hotovou stolní desku nejprve olemujeme na hranách řezu páskou.

Je třeba olemovat hranu stolu
i (Zdroj: PePa)
Je třeba olemovat hranu stolu

Do horních dílů knihovniček si předvrtáme vždy dva otvory. Po usazení horní desky přes předvrtané otvory knihovničky s deskou spojíme. Vruty připevňujeme zespodu. Používáme je pouze tak dlouhé, aby nám neprošly materiálem skrz.

Před osazením horními poličkami je třeba předvrtat otvory pro vruty
i (Zdroj: PePa)
Před osazením horními poličkami je třeba předvrtat otvory pro vruty

Jediné, co nám kazí vzhled nového stolu, je starý parapet pod oknem. Je úzký a má popraskaný lak. Naštěstí je okno nad parapetem tak vysoko, že jej můžeme nově opláštit bez nutnosti jeho demontáže. Starý parapet můžeme vlastně obložit novým, který vyrobíme ze dvou proužků z odřezků, které nám zůstaly po výrobě stolu.

Nevzhledný parapet dostane opláštění
i (Zdroj: PePa)
Nevzhledný parapet dostane opláštění

Odřezky zkrátíme na vhodnou délku a šířku. Kolíčky nebo vruty je spojíme v hraně do tvaru L. Pohledovou hranu předtím opatříme nažehlovací páskou. Nový parapet položíme na starý a vyzkoušíme, naneseme vrstvu montážního lepidla nebo silikonu a přilepíme. Je možné také jednoduše připevnit parapet šrouby svrchu, ale hladký parapet se lépe udržuje. Nakonec vyplníme drobné spáry kolem parapetu akrylovým tmelem.

Škvíry se poté zatmelí
i (Zdroj: PePa)
Škvíry se poté zatmelí

Prostor na stole je zvětšen o dvě příruční knihovničky. V nich jsou umístěny nejpoužívanější školní potřeby, učebnice a sešity. Na poličkách se také najde místo pro umístění lampičky. Bočnice horní poliček jsou vyšší, aby bylo možné pohodlně o ně knížku opřít a aby věci z poličky nepadaly.

Poličky nabídnou spoustu úložného prostoru
Poličky nabídnou spoustu úložného prostoru (Zdroj: PePa)
Využití najdou i spodní knihovničky
Využití najdou i spodní knihovničky (Zdroj: PePa)

Prostor nejen na pracovní ploše stolu, ale i pod stolovou deskou je plně využitý. Nohy stolu nahradily dvě knihovničky, které jsou zaplněny. Pokud počítáme do budoucna s počítačem, uděláme vykružovací pilkou do stolové desky otvor na průchodku kabelů a elektrické instalace.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 26. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce