reklama

Tajné zbraně i Svět kolem nás táhnou!

Obrovský zájem veřejnosti zaznamenávají obě nové expozice libereckých science center – Tajné zbraně druhé světové války v iQLANDII a Svět kolem nás v iQPARKU. Od jejich otevření na začátku tohoto léta do dnešního dne je vidělo na 63 tisíc návštěvníků. Centra však s novinkami nekončí. Vedle tradičních tematických workshopů a bláznivých science show startuje v iQLANDII dobrodružná kriminální hra a koncem srpna se chystá Svět ve tmě.

Tajné zbraně i Svět kolem nás táhnou!

K 70. výročí konce druhé světové války jsme v iQLANDII zpřístupnili autenticky pojatou výstavu pod názvem Tajné zbraně druhé světové války. Ta nabízí simulovaný bombový nálet, prohlídku pracoviště velitele SS nebo možnost zašifrovat si vlastní zprávu pomocí přístroje Enigma. Největší nadšení u dětí i dospělých sklízí obávaná pancéřová pěst, se kterou střílíte na cíl. Expozice, která přišla na půl milionu korun, bude otevřena do 7. 12. 2015. Pro zajímavost, ani toto datum nebylo vybráno náhodně, ve stejný den byl spáchán útok na Pearl Harbor.

O detektor na vyhledávání kovu jsme se přetahovali s dětmi.
O detektor na vyhledávání kovu jsme se přetahovali s dětmi.
Střílet z pancéřovky si vyzkouší všichni.
Střílet z pancéřovky si vyzkouší všichni.

Agentem FBI

Roli ostříleného kriminalisty z amerických seriálů si ode dneška můžete vyzkoušet v detektivní hře Kriminálka iQLANDIA. O co v ní půjde? Neznámý pachatel zavraždil uznávanou vědkyni Dr. Pospíšilovou a vaším úkolem bude najít viníka pomocí oborů forenzních věd, jako je například daktyloskopie, portrétování nebo porovnání DNA. Ti, kteří případ vyřeší, postoupí do slosování o zajímavé ceny.

Agentem FBI
Agentem FBI

Jak to vidí nevidomí?

Račte vstoupit dál. Že nevidíte? Ano, to je správně. V iQLANDII si totiž vyzkoušíte, jak zvládají běžné domácí činnosti nevidomí. Aktuálně se staví klasický malometrážní byt, který bude absolutně zatemněn. Lidé si jej před samostatným vstupem prohlédnou pomocí dvou infrakamer, po vstupu dovnitř je již čeká úplná tma. Navíc pro ně jsou přichystané úkoly – od těch nejjednodušších, kdy příchozí budou muset počítat hrnky, až po ty nejtěžší, jako například zasunout zástrčky do zásuvky. K tomu bude východ z bytu situován do rušné křižovatky a návštěvník by měl správně zareagovat na akustický signál semaforu. Svět ve tmě vzniká ve spolupráci se Světluškou, Nadačním fondem Českého rozhlasu a libereckým Tyfloservisem, zpřístupněn bude koncem srpna.

Při naší návštěvě se s robotem bavili především dospěláci....
Při naší návštěvě se s robotem bavili především dospěláci....
... ve vodním světě pak řádili všichni bez rozdílu věku.
... ve vodním světě pak řádili všichni bez rozdílu věku.

iQPARK v novém

První etapu modernizace v hodnotě dvou milionů korun má za sebou iQPARK, vůbec první science centrum v zemi – a to v podobě rekonstrukce celého druhého patra pod názvem Svět kolem nás. Děti od dvou do deseti let si tu mohou na vlastní kůži vyzkoušet práci moderátora, stavaře či prodavače. Ti odvážnější jistě využijí i koncertní stage. Jejich pěvecké výkony budou přenášet obrazovky po celé expozici.

S malými dětmi doporučujeme navšívit nejdřív IQ PARK.
S malými dětmi doporučujeme navšívit nejdřív IQ PARK.
Nástroje si vyzkouší jistě i rodiče.
Nástroje si vyzkouší jistě i rodiče.

Letní otevírací doba

Liberecká iQLANDIA a iQPARK nabízí kromě interaktivních exponátů i další bohatý doprovodný program, a to v podobě tematických workshopů, laborek a chemicko-fyzikálních science show. Navíc o prázdninách funguje v obou centrech prodloužená otevírací doba od 9 do 19 hodin. Více informací o iQLANDII i iQPARKU najdete na www.iQlandia.cz.

Publikováno: 15. 8. 2015, Autor: iQLANDIA (tisková zpráva), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat