reklama

Povrchová úprava dřeva v interiéru

Interiér rodinného domu by měl být nedílnou součásti architektonického řešení celé stavby a měl by tvořit s exteriérem jeden harmonický celek. Z uvedeného vyplývá, že bude zásadní rozdíl v pojetí interiéru u vesnické chalupy, horské chaty, roubenky a nebo ve zcela moderně koncipované novostavbě, která může být realizována na zelené louce, nebo bude výsledkem rekonstrukce objektu.

Povrchová úprava dřeva v interiéru

Ve všech interiérech se ale budou nacházet dřevěné, nebo kovové prvky, které budou součástí vlastní stavební konstrukce, nebo budou mít dekorativní, či jiný charakter použití. Firma Building Plast spol. s r.o., výrobce nátěrových hmot zn. SOKRATES, Vám nabízí ucelenou řadu produktů na povrchovou úpravu dřeva v interiéru.

Nátěrové hmoty určené pro interiér se podle způsobu použití zásadně liší ve svých vlastnostech. Musíme si tedy stanovit požadavky na jejich vlastnosti. To znamená, zda nátěrová hmota na dřevěné podklady má být krycí – email, nebo dokonale čirá – lak, a nebo má mít lazurovací vlastnosti. Nesmíte ale také nikdy opomenout namáhání povrchu. To znamená, že na podlahy a schodiště musíte použít pochozí lak, který splňuje kritéria podlahových laků. Na nábytek, dveře a dřevěné hračky není nutné požadovat pochozí laky, ale budou postačovat odolnosti na oděr, odolnost na bytové chemikálie, zdravotní nezávadnost a podobně.

Povrchová úprava dřeva v interiéru
Povrchová úprava dřeva v interiéru

Pokud budeme ošetřovat povrch jenom pohledových částí – dřevěné stropy, obložení stěn a podobně. Zde budou vhodné levnější laky s možností lazurování, nebo i slabovrstvé lazury, ale jenom takové, které poskytují příjemný, hladký a otíratelný povrch.

Před vlastním nanášením nátěrové hmoty dobře zvažte i způsob aplikace. Počítejte s tím, že nejdokonalejší povrch získáte stříkáním. Plochy, kde budete požadovat dokonalý finiš, dveře, nábytek a podobně, bude vhodné stříkat. Alkydové nátěrové hmoty, ať rozpouštědlové nebo vodou ředitelné, vlivem pomalého zasychání se lépe rozlívají a tak potlačují viditelné tahy štětcem. Při aplikaci štětcem pozor na lesklé barvy. Zde je silně vidět každá nerovnost. Proto truhláři, ne náhodou, používají polomatné barvy a laky.

Při nanášení barev a laků stříkáním na vertikální plochy si pečlivě pohlídejte viskozitu. Jinak se dočkáte stékání a „záclon“. Grif pro stříkání: vodorozpustnou fixou si udělejte na svislé ploše vodorovnou čárku. Nastříkejte lak. Pokud je lak řídký, nebo vrstva silná, začne stékající lak rozmazávat fixu směrem dolu. Tak poznáte, jak moc jste „mimo“. Ideálem je neporušená čára.

Povrchová úprava dřeva v interiéru
Povrchová úprava dřeva v interiéru

Parketové laky je nejvhodnější aplikovat válečkem. Ne molitanovým, ale speciálním na parketové laky. Jinak lak pění. Nevytahujte lak do tenkých vrstev. Než se rozlije, tak zaschne a výsledkem je pomeranč. Ten pak nelze ulít další vrstvou, ale pouze odbrousit. Obložení stěn, stropy a podobně je vhodné natírat vhodným štětcem.

K povrchové úpravě dřevěných podlah a schodů vám doporučujeme parketové laky řady TANGO plus a MOVIpur brilant. TANGO plus je vyrobené na bázi 100% čistého polyuretanu. MOVIpur je akryl-polyuretanový lak. Oba laky se vyznačují extrémní odolností na oděr a odolností na vodu a bytové chemikálie a možností aplikace na dětské hračky a předměty. MOVIpur je také velmi vhodný k povrchové úpravě dveří a nábytku. Lak lze používat i k přetírání silnovrstvé lazury a středněvrstvé lazury Lazurit plus v interiéru. Laky lze tónovat včetně barevné předpenetrace do lazurových odstínů.

Povrchová úprava dřeva v interiéru
Povrchová úprava dřeva v interiéru
Povrchová úprava dřeva v interiéru
Povrchová úprava dřeva v interiéru

K povrchové úpravě nábytku, dveří, dětských hraček, obložení stěn a podobně, jsou určeny laky Aquafin plus a Aquafin professional. Laky poskytují dokonale sametové povrchy, aplikují se stříkáním, štětcem nebo omezeně válečkem. Splňují požadavky pro použití na dětské hračky pro děti mladší 3 let. Dodávají se, včetně MOVIpuru, v hlubokém matu.

Povrchová úprava dřeva v interiéru
Povrchová úprava dřeva v interiéru

Pokud máte potřebu použít krycí barevný email, tak vám doporučujeme nový produkt – Email Brisk. Email Brisk je polyuretanový email s výhodou zvláště vysoké tvrdosti povrchu. Je vhodný použít všude tam, kde jsou kladeny nároky na oděr. Dále na odolnost vůči vodě – parapety oken, stolečky, květiny, louže s vodou, kolečka po vodě a podobně. Pokud máte požadavek na získání dokonalého „plastového“ povrchu, potom musíte použít vždy základní barvu na dřevo. Teprve po bezchybném upravení základu získáte onen plastový povrch.

Povrchová úprava dřeva v interiéru
Povrchová úprava dřeva v interiéru

Obecně u emailů některé odstíny žluté, oranžové a červené málo kryjí. Proto je vhodné použít barevný primer podobného odstínu. Nátěrové hmoty vždy aplikujte až po dokonalém zaschnutí předchozí vrstvy, jinak prodloužíte zasychání. A na závěr - barvy a laky nelze na sebe libovolně nanášet. Vzniká zde problém vzájemné adheze – přídržnosti. Raději se na přetíratelnost informujte.

Bližší informace naleznete na www.barvy-sokrates.cz.

Publikováno: 8. 3. 2019, Autor: Building Plast (text a foto), Profil autora: Redakce