reklama

Zahrada ve svahu

Každý, kdo si koupil svůj vysněný dům, nemá vždy to štěstí, že také zahrada poskytuje optimální podmínky. Mnoho majitelů zahrad sice sní o rovné zahradě s jednou velkou travnatou plochou, ale také zahrada na svahu, která vykazuje velké rozdíly, může být krásná a praktická. Záleží jen na způsobu, jak její potenciál využít. Majitelé zahrad na rovině musí vynaložit veliké úsilí, aby ve své zahradě zdůraznili všechny samostatné křoviny a keře, výše položené záhony a jednotlivá pásma. Pokud máte zahradu na svahu, může to pro vás znamenat uplatnění všech vašich představ.

Zahrada ve svahu
Zahrada na svahu
Zahrada na svahu
Zahrada na svahu
Zahrada na svahu

Doporučuje se dobré plánování

Nejprve si musíte udělat přesný přehled o vaší zahradě a jako vždy při dobrém plánování zahrady se rozmyslet, které prvky při budování zahrady chcete použít. Kromě toho byste se měli zbavit přesvědčení, že uspořádání vaší zahrady je dáno a nejde změnit. Také zahrady s výškovými rozdíly můžete podle libosti kompletně předělat a nově organizovat. Ve vašem plánování můžete již předběžně určit, které části vaší zahrady by měly ležet zvlášť vysoko nebo nízko, a které nemusí být měněny.

Doporučuje se dobré plánování
Doporučuje se dobré plánování

Náhle nebo pozvolna, to je vaše volba

Je také zajímavé zapřemýšlet o tom, které výškové rozdíly na tomu odpovídajících místech chcete vyrovnat. To může být zvláště smysluplné při péči o náročné bylinky nebo zeleninové záhony, vyrovnat výšku s pomoci zdi. Tak se lehce dostanete k rostlinám a cenná zem je dobře pojištěna proti sesuvu. Také hezké místo na sezení nebo na rozdělávání ohně může být pohodlné, když leží na nižším místě a vy i vaši hosté jste chráněni před nepříjemným větrem a zvědavými pohledy. Takováto zeď může být postavena ze železničních pražců, žulových kamenů nebo lomového kamene. Ale také kabřinec, pálené cihly a nebo betonové kruhy na rostliny mohou být dlouhodobým řešením.

Náhle nebo pozvolna, to je vaše volba
Náhle nebo pozvolna, to je vaše volba

Na jiné straně zahrady byste chtěli možná raději navršit pahorek, který pozvolna padá dolů a tak libovolně zdůrazní velikost zahrady. Zapuštěné schody, cesta, most a také protékající potok jsou krásné prvky, s jejichž pomocí můžete výrazně zlepšit působení do hloubky. Tím působí zahrada jako zajímavá, velká a atraktivní. Kombinací dvou základních principů dosáhnete, pokud se zeď stupňovitě svažuje. Šikovným osázením to celé působí velmi harmonicky a optimálně se začlení do vaší zahrady.

Náhle nebo pozvolna, to je vaše volba
Náhle nebo pozvolna, to je vaše volba

Článek by připraven ve spolupráci s BAUHAUS, specialistou pro dílnu, dům a zahradu.

Publikováno: 21. 8. 2015, Autor: BAUHAUS (text a foto), Pavla (foto), Standa (foto) , Profil autora: Redakce