reklama

Zahrada ve svahu – jak na ni?

Každý, kdo si koupil svůj vysněný dům, nemá vždy to štěstí, že také zahrada poskytuje optimální podmínky. Mnoho majitelů zahrad sice sní o rovné zahradě s jednou velkou travnatou plochou, ale také zahrada ve svahu, která vykazuje velké rozdíly, může být krásná a praktická. Záleží jen na způsobu, jak její potenciál využít. Majitelé zahrad na rovině musí vynaložit veliké úsilí, aby ve své zahradě zdůraznili všechny samostatné křoviny a keře, výše položené záhony a jednotlivá pásma. Pokud máte zahradu ve svahu, může to pro vás znamenat uplatnění všech vašich představ.

i (Zdroj: BAUHAUS k.s.)
Zahrada ve svahu může být krásná a praktická (Zdroj: BAUHAUS k.s.)

Jak na zahradu ve svahu? Doporučuje se dobré plánování

Nejprve si musíte udělat přesný přehled o vaší zahradě a jako vždy při dobrém plánování zahrady se rozmyslet, které prvky při budování zahrady chcete použít. Kromě toho byste se měli zbavit přesvědčení, že uspořádání vaší zahrady je dáno a nejde změnit.

Také zahrady s výškovými rozdíly můžete podle libosti kompletně předělat a nově organizovat. Ve vašem plánování můžete již předběžně určit, které části vaší zahrady by měly ležet zvlášť vysoko nebo nízko, a které nemusí být měněny.

Zahrada ve svahu vyžaduje plánování
i (Zdroj: BAUHAUS k.s.)
Zahrada ve svahu vyžaduje plánování

Náhle nebo pozvolna, to je vaše volba

Je také zajímavé zapřemýšlet o tom, které výškové rozdíly na tomu odpovídajících místech chcete vyrovnat. To může být zvláště smysluplné při péči o náročné bylinky nebo zeleninové záhony, vyrovnat výšku s pomoci zdi. Tak se lehce dostanete k rostlinám a cenná zem je dobře pojištěna proti sesuvu.

Výšku můžete srovnat pomocí zdí
i (Zdroj: BAUHAUS k.s.)
Výšku můžete srovnat pomocí zdí

Také hezké místo na sezení nebo na rozdělávání ohně může být pohodlné, když leží na nižším místě a vy i vaši hosté jste chráněni před nepříjemným větrem a zvědavými pohledy. Takováto zeď může být postavena ze železničních pražců, žulových kamenů nebo lomového kamene. Ale také kabřinec, pálené cihly anebo betonové kruhy na rostliny mohou být dlouhodobým řešením.

Pamatujte na dynamické prvky
i (Zdroj: BAUHAUS k.s.)
Pamatujte na dynamické prvky

Na jiné straně zahrady v svahu byste chtěli možná raději navršit pahorek, který pozvolna padá dolů a tak libovolně zdůrazní velikost zahrady. Zapuštěné schody, cesta, most a také protékající potok jsou krásné prvky, s jejichž pomocí můžete výrazně zlepšit působení do hloubky. Tím působí zahrada ve svahu jako zajímavá, velká a atraktivní. Kombinací dvou základních principů dosáhnete, pokud se zeď stupňovitě svažuje. Šikovným osázením to celé působí velmi harmonicky a optimálně se začlení do vaší zahrady.

Zdroj informací: BAUHAUS k.s.

Publikováno: 5. 1. 2024, Autor: BAUHAUS (text a foto), Pavla (foto), Standa (foto), Profil autora: Redakce