reklama

Barevná proměna pokoje pro malé slečny

Povyrostla vaše ratolest, takže zařízení a výzdobu, která byla určena pro batole, je potřeba obměnit? Většinou začínáme novou výmalbou. Podívejte se s námi, jak barvy proměnily pokojík pro dvě holčičky. Ema jde poprvé do školy a potřebuje kromě místa na hraní i psací stůl, Viktorka jej využije na tvoření a malování.

i (Zdroj: PePa)
Nastal čas na vymalování dětského pokoje (Zdroj: PePa)

Veselé sluníčko, mráčky a zvířátka namalovala šikovná maminka do pokojíku, když jej obývala jedna holčička. Nad postýlku přilepila tapety s oblíbenými motivy, aby se holčičce dobře usínalo. Pak přibyla druhá a teď ta starší jde do školy a malá už chce být také za slečnu, takže nastal čas pokojík trochu proměnit.

Pokoj je třeba uzpůsobit věku dětí
i (Zdroj: PePa)
Pokoj je třeba uzpůsobit věku dětí

Ať už si vymyslíme barvy a odstíny jakékoliv, s tekutou tónovací barvou nebudeme mít problém, ze široké škály odstínů si určitě vybereme.

Tónovací barvu můžeme přidat do základního odstínu či do bílé, nebo s ní malovat obrázky přímo na zeď. Jak bude vypadat výsledný odstín, zvolíme podle jednoduché tabulky na míchání, kterou najdeme přímo na lahvičce s tónovací barvou, nebo podle nákresu na kyblíku, stačí jen vybrat správné odstíny, nachystat další pomůcky, vyhrnout si rukávy… a pustit se do práce.

Pokud chceme jen oživit stávající barevnou výmalbu nějakým ornamentem, můžeme vybírat buď barvu kontrastní, nebo tón v tónu, to už záleží jen na nás.

Postup:

Než začneme, je potřeba vynosit z pokoje, co se dá, odstavit nábytek od stěn a smotat koberec. Abychom zbytečně nezacákali nábytek ani koberec, překryjeme je igelitem. Pak je na řadě odstranit staré tapety a samolepky ze stěn. My jsme museli i zlehka přebrousit obrázky zvířátek, protože konturky byly namalované voskovou pastelkou.

Nábytek se musí zakrýt fólií
Nábytek se musí zakrýt fólií (Zdroj: PePa)
Je vhodné zakrýt i podlahu
Je vhodné zakrýt i podlahu (Zdroj: PePa)

Odšroubujeme kryty zásuvek i vypínačů, aby se barva dostala i pod okraje a také aby nám kryty nepřekážely při malování válečkem. Odstraníme skobičky a hmoždinky s háčky.

Zásuvky a vypínače je dobré odšroubovat
i (Zdroj: PePa)
Zásuvky a vypínače je dobré odšroubovat

Na zacelení děr ve zdi použijeme sádru. A nesmíme zapomenout ani na mastné skvrny, na které by barva špatně chytala. Na pomoc si vezmeme kuchyňskou houbičku a saponát.

Sádrování děr a nerovností
Sádrování děr a nerovností (Zdroj: PePa)
Odstranění mastných skvrn
Odstranění mastných skvrn (Zdroj: PePa)

Na malování velkých ploch si nachystáme váleček a namáčecí misku a na kyblík ještě otírací mřížku, aby barva nestékala. Na malování dekorativních motivů budeme potřebovat tenčí štětce. Vyzkoušíme namíchané odstíny přímo na stěně, a pokud jsme spokojeni, můžeme začít.

Zkouška barevnosti na stěně pokoje
i (Zdroj: PePa)
Zkouška barevnosti na stěně pokoje

Začínáme bílým stropem a zkosenými stěnami. Ty budou ve spodní části švestkově modré, nemusíme proto původní světle modrou přetírat, stěny nabílíme jen v horní části.

Nejprve se maluje strop
i (Zdroj: PePa)
Odstranění mastných skvrn

Abychom barevné plochy nepřetahovali, přelepíme okraje papírovou zakrývací páskou. Oblepíme okraje zárubní a spoje mezi stěnami a jednotlivými barevnými přechody na stěnách.

Dveřní futra ochrání malířská páska
Dveřní futra ochrání malířská páska (Zdroj: PePa)
Malířská páska pomůže k čistým rovným liniím
Malířská páska pomůže k čistým rovným liniím (Zdroj: PePa)

Spodní části bočních stěn válečkem natřeme švestkově modrou barvou. Papírová páska nám zabrání přetáhnout do míst, kde bude růžový pruh.

Papírová páska nám zabrání přetáhnout
i (Zdroj: PePa)
Papírová páska nám zabrání přetáhnout

Čelní a protější stěna budou sytě růžové, první nátěr uděláme světle šedivou barvou, přes ni pak růžovou.

Aplikace prvního nátěru šedivou barvou
Aplikace prvního nátěru šedivou barvou (Zdroj: PePa)
Je čas na růžovou
Je čas na růžovou (Zdroj: PePa)

Široký růžový pruh, který bude nad plochou modré, vyměříme křížovým laserem nebo delší vodováhou.

Pomůže laserová vodováha
Pomůže laserová vodováha (Zdroj: PePa)
Barevná proměna pokoje
Barevná proměna pokoje (Zdroj: PePa)

Větší a složitější motivy si nejprve namalujeme na šablonu – vhodný je tenký balicí nebo střihový papír, z něj pak motiv prokreslíme tužkou na stěnu. Menší motivy si na stěnu můžeme načrtnout přímo.

Náčrtek ornamentu
Náčrtek ornamentu (Zdroj: PePa)
Menší ornamenty se dají předkreslit od ruky
Menší ornamenty se dají předkreslit od ruky (Zdroj: PePa)

Motivy ze stěn se opakují i na skříňkách (starší dřevěné skříňky byly nejprve natřeny bílou krycí barvou).

Ornament se opakuje i na nábytku
i (Zdroj: PePa)
Ornament se opakuje i na nábytku

Království dvou slečen je hotovo. O tom, jak se jim v novém pokojíku líbí, se dočtete příště. Pokud jste taky milovníci barevných proměn, můžete se nám i ostatním čtenářům pochlubit v naší fotogalerii. A pokud jste ještě váhali, zda vzít do ruky štětce a válečky, třeba se inspirujete, budeme se těšit.

Tip:

Bojíte se, že nejste dost zruční a nesvedete namalovat obrázky na stěny? Zkuste to třeba jen s barevnými plochami, pruhy nebo puntíky. Obrázky můžete na stěny malovat nebo tupovat také přes šablony.

Šablona je praktický pomocník
Šablona je praktický pomocník (Zdroj: PePa)
Ornamenty se dají vytvořit třeba tupováním
Ornamenty se dají vytvořit třeba tupováním (Zdroj: PePa)

Vystřihněte nebo vyřízněte ostrým řezákem jednotlivé části podle barev a přiložte na stěnu vždy ten kus, který budete vybarvovat. Obrázky můžete také tupovat.

Zdroj informací: autoři článku; BARVY A LAKY HOSTIVAŘ a.s.

Publikováno: 25. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto), Eva Veselovská (návrh a realizace), Profil autora: Redakce