Barevná proměna pokoje
Povyrostla vaše ratolest takže zařízení a výzdobu, která byla určena pro batole, je potřeba obměnit? Většinou začínáme novou výmalbou. Podívejte se s námi, jak barvy proměnily pokojík pro dvě holčičky. Ema jde poprvé do školy a potřebuje kromě místa na hraní i psací stůl, Viktorka jej využije na tvoření a malování.



Veselé sluníčko, mráčky a zvířátka namalovala šikovná maminka do pokojíku, když jej obývala jedna holčička. Nad postýlku přilepila tapety s oblíbenými motivy, aby se holčičce dobře usínalo. Pak přibyla druhá a teď ta starší jde do školy a malá už chce být také za slečnu, takže nastal čas pokojík trochu proměnit.
Barevnou proměnou stěn se začalo, můžete se nechat inspirovat (celou proměnu pokojíku si ještě ukážeme příště).


Ať už si vymyslíme barvy a odstíny jakékoliv, s tekutou tónovací barvou Remal nebudeme mít problém, ze široké škály odstínů si určitě vybereme.
Tónovací barvu můžeme přidat do základního odstínu či do bílé, nebo s ní malovat obrázky přímo na zeď. Jak bude vypadat výsledný odstín zvolíme podle jednoduché tabulky na míchání, kterou najdeme přímo na lahvičce s tónovací barvou, nebo podle nákresu na kyblíku, stačí jen vybrat správné odstíny, nachystat další pomůcky, vyhrnout si rukávy… a pustit se do práce.


Pokud chceme jen oživit stávající barevnou výmalbu nějakým ornamentem, můžeme vybírat buď barvu kontrastní nebo tón v tónu, to už záleží jen na nás.


Postup


Než začneme, je potřeba vynosit z pokoje, co se dá, odstavit nábytek od stěn a smotat koberec. Abychom zbytečně nezacákali nábytek ani koberec, překryjeme je igelitem. Pak je na řadě odstranit staré tapety a samolepky ze stěn. My jsme museli i zlehka přebrousit obrázky zvířátek, protože konturky byly namalované voskovou pastelkou.

Odšroubujeme kryty zásuvek i vypínačů, aby se barva dostala i pod okraje a také aby nám kryty nepřekážely při malování válečkem. Odstraníme skobičky a hmoždinky s háčky.


Na malování velkých ploch si nachystáme váleček a namáčecí misku a na kyblík ještě otírací mřížku, aby barva nestékala. Na malování dekorativních motivů budeme potřebovat tenčí štětce.


Vyzkoušíme namíchané odstíny přímo na stěně a pokud jsme spokojeni, můžeme začít.
Začínáme bílým stropem a zkosenými stěnami. Ty budou ve spodní části švestkově modré, nemusíme proto původní světle modrou přetírat, stěny nabílíme jen v horní části.


Abychom barevné plochy nepřetahovali, přelepíme okraje papírovou zakrývací páskou. Oblepíme okraje zárubní a spoje mezi stěnami a jednotlivými barevnými přechody na stěnách.


Spodní části bočních stěn válečkem natřeme švestkově modrou barvou. Papírová páska nám zabrání přetáhnout do míst, kde bude růžový pruh.


Čelní a protější stěna budou sytě růžové, první nátěr uděláme světle šedivou barvou, přes ni pak růžovou.


Široký růžový pruh, který bude nad plochou modré, vyměřime křížovým laserem nebo delší vodováhou.


Větší a složitější motivy si nejprve namalujeme na šablonu – vhodný je tenký balicí nebo střihový papír, z něj pak motiv prokreslíme tužkou na stěnu. Menší motivy si na stěnu můžeme načrtnout přímo.


Motivy ze stěn se opakují i na skříňkách (starší dřevěné skříňky byly nejprve natřeny bílou krycí barvou).




Království dvou slečen je hotovo. O tom, jak se jim v novém pokojíku líbí, se dočtete příště. Pokud jste taky milovníci barevných proměn, můžete se nám i ostatním čtenářům pochlubit v naší fotogalerii. A pokud jste ještě váhali, zda vzít do ruky štětce a válečky, třeba se inspirujete, budeme se těšit.
Tip


Bojíte se, že nejste dost zruční a nesvedete namalovat obrázky na stěny? Zkuste to třeba jen s barevnými plochami, pruhy nebo puntíky. Obrázky můžete na stěny malovat nebo tupovat také přes šablony. Vystřihněte nebo vyřízněte ostrým řezákem jednotlivé části podle barev a přiložte na stěnu vždy ten kus, který budete vybarvovat. Obrázky můžete také tupovat.