reklama

Jak správně vybrat vodovodní baterii? Poradíme!

Výběr vodovodní baterie může být i zábava. Provedeme vás jím krok za krokem. Víme, co je právě „v kurzu“ i na co si dát pozor!

i (Zdroj: Vodovo.cz)
Výběr vodovodní baterie není nic těžkého, nabídka je opravdu široká (Zdroj: Vodovo.cz)

Při zařizování domácnosti či při renovaci se brzy dostaneme od zdánlivě závažnějších otázek, které si možná zodpovíme až paradoxně snadno (přeci jen tušíme, jak chceme, aby vypadala naše postel, a jakou barvu mají mít závěsy), k menším položkám na našem seznamu. Možná zanedbatelným detailem se může zpočátku zdát i výběr vodovodních baterií. Přeci jen se nám zprvu zdají všechny téměř stejné, takové univerzální. Ale není to tak.

Současná nabídka vodovodních baterií je velmi široká. Můžeme si vybírat z různých typů a to hned dle několika možných kritérií. Výběr vodovodní baterie nemusí být ale žádná věda, přesto není vhodné jej podcenit. Přeci jen se jedná o součást interiéru. Musí být praktická, funkční, poskytovat nám maximální uživatelský komfort a v neposlední řadě i pěkně vypadat a ladit s celkovým zařízením.

V první řadě je třeba si říci, jakou vodovodní baterii hledáme. Zcela základní dělení baterií není nijak složité. Rozlišujeme vodovodní baterie dřezové (kuchyňské), umyvadlové, vanové, sprchové a bidetové. Zde je rozhodující umístění baterie.

U baterie instalované na stěnu si pohlídejme rozteč

Dalším důležitým kritériem je typ montáže vodovodní baterie. V zásadě rozlišujeme baterie stojánkové a baterie umisťované na stěnu. Baterie stojánkové jsou přitom instalované přímo na umyvadlo, dřez nebo na okolní pracovní či jinou desku. Tyto baterie jsou velmi oblíbené, neboť nabízí o něco širší škálu možných variant i designového provedení.

Pokud ale renovujeme stávající kuchyni nebo koupelnu, pravděpodobně se neptáme, který typ se nám více líbí, a musíme zachovat ten stávající. U baterie instalované na stěnu je důležité pouze si pohlídat rozteč, tedy vzdálenost mezi vodovodními trubkami ve stěně – ta zpravidla bývá 100 či 150 mm.

Baterie může být opravdu designovým skvostem
Baterie může být opravdu designovým skvostem (Zdroj: Vodovo.cz)
Baterii instalovanou na stěnu vybírejte nejprve podle rozteče
Baterii instalovanou na stěnu vybírejte nejprve podle rozteče (Zdroj: Vodovo.cz)

Pokud nás zajímá budoucí úspora vody, energie a tedy i našich finančních prostředků, měli bychom se zamyslet nad tím, pro který typ ovládání baterie se rozhodneme. Zatímco klasická kohoutková baterie naši peněženku příliš nepotěší, s pákovou baterií výrazně ušetříme. Plynulá regulace teploty vody uspoří až 40 % stočného.

Naše kapsa přitom nemusí zaúpět ani při pořizování baterie. Protože jsou pákové baterie v současné době nejpopulárnější, najdeme mezi nimi i kvalitní a ekonomicky dostupné kusy. Kohoutkové baterie ale představují přeci jen klasiku, a proto najdou své uplatnění například i v nostalgicky zařízených interiérech.

Termostatické baterie umožní nastavení konstantní teploty vytékající vody

Nejvyšší možnou úsporu ale nabízí svým uživatelům baterie termostatické, které jsou i co se týče ovládání poměrně odlišné. Jejich nespornou výhodou je možnost nastavení konstantní teploty vytékající vody. Ani při samotném spuštění vody nás nečeká žádné dlouhé štelování a hledání té správné teploty. Rovnou teče voda „tak akorát“. Tím ušetříme nejen čas, ale samozřejmě i vodu a energii potřebnou na ohřev. Kromě toho je tato baterie zcela bezpečná i pro děti. K zvýšení teploty je totiž nutné zmáčknout speciální pojistku. Nehrozí tedy žádné nepříjemné opaření.

Termostatické baterie umožní stálou teplotu vody
i (Zdroj: Vodovo.cz)
Termostatické baterie umožní stálou teplotu vody

Design – klíčová je jednotnost

Když jsme si zodpověděli všechny praktické otázky, nastává ta příjemnější část celého výběru vodovodní baterie – design. Jednotnost celého zařízení interiéru je přitom klíčem k úspěchu. Pokud v naší koupelně dominují oblé tvary, zachovejme je i u baterie. Zároveň by měly ladit i všechny koupelnové doplňky. Ačkoliv se právě toto může zdát jako těžký úkol, není to vůbec tak.

Výrobci vodovodních baterií nabízejí zpravidla celé produktové řady. Není tedy problém sjednotit vše od háčku na ručník po mýdlenku a samozřejmě samotnou baterii. Umyvadlovou baterii laďte s koupelnovými doplňky a dřezovou baterii s kuchyňským dřezem.

Design je rozhodující, vybere si každý
i (Zdroj: Vodovo.cz)
Design je rozhodující, vybere si každý

Když už jsme si vybrali baterii snů, můžeme si gratulovat. Přeci jen se ale říká: Dvakrát měř, jednou řež. Na závěr je tedy lepší ještě jednotlivé kroky výběru zrekapitulovat. Všechny požadované rozměry pro jistotu a klidnou mysl ještě přeměřme. Kromě rozteče se vyplatí přeměřit i výšku stojánku u stojánkové baterie. Přeci jen nás zajímá i uživatelský komfort. Budeme si moci pohodlně umýt ruce?

Investice do kvality se vždy vyplatí

Vždy se vyplatí investice do kvalitního produktu od solidního výrobce s tradicí. Kromě dobrých recenzí od známých se můžeme řídit i dle záruky, kterou výrobce na své vodovodní baterie poskytuje. Firma s kvalitními výrobky si za svojí prací stojí.

Zdroj informací: Vodovo.cz

Publikováno: 6. 3. 2023, Autor: Vodovo.cz (text a foto), Profil autora: Redakce