reklama

Připravte svá okna na zimu již nyní

Máte nová či jen pár let stará plastová okna, případně dřevěná eurookna? Podzim je ideální dobou, kdy byste jim měli věnovat pozornost. Jen dobře udržovaná a správně seřízená okna poskytnou maximální úsporu energie za vytápění. Připravit se na zimní mrazy již nyní se vyplatí.

Připravte svá okna na zimu již nyní

Jak je to s údržbou plastových oken

Plastová okna jsou oblíbená kvůli nízké ceně a také je o nich známé, že nevyžadují na rozdíl od dřevěných oken, žádnou speciální údržbu povrchové úpravy. Ale jejich bezúdržbovost má háček, netýká se totiž jejich kování a těsnění. Pokud necháte svá plastová okna pár let bez povšimnutí a veškerou péčí bude jen běžné umytí, mohou se vyskytnout problémy s funkčností. Pokud okna začnou při zavírání drhnout, může to být první příznak problémů. Pokud zjistíte, že okny táhne až při zimních mrazech, nebude případné seřízení oken úplně optimální. Vyplatí se proto ještě před zimou zjistit, v jakém stavu máte plastová okna, ale to se týká všech moderních oken.

Na první pohled ani nemusíte poznat, že jde o plastová okna a dveře.
Na první pohled ani nemusíte poznat, že jde o plastová okna a dveře.

Moderní nejen plastová okna jsou osazena celoobvodovým kováním, které zajišťuje jejich optimální izolační vlastnosti. Zásadní roli má kování v zajištění bezproblémové funkčnosti tedy snadné otevírání a bezpečné uzavření oken. Pokud plastová okna drhnou, může dojít k poškození či nadměrnému opotřebení součástí kování a tak i k případnému znehodnocení prvků.

Seřízení kování plastových oken je velice jednoduché, s návodem od dodavatele to zvládne pomocí imbusového klíče prakticky každý. Někdy také pomůže, pokud kování oken promažete. V návodu k údržbě a také přímo na kování by měla být vyznačena místa, kam je třeba kápnout kapku oleje. Nejvhodnější je olej na šicí stroje. Obecně platí, že by neměly být používány oleje s příměsí kyselin a pryskyřic, je třeba vyvarovat se i použití kuchyňského oleje.

PVC okna v šedé barvě - rozeznáte je od hliníkových oken?
PVC okna v šedé barvě - rozeznáte je od hliníkových oken?

Těsnění plastových oken

Nejen plastová okna musí mít kvalitní a nepoškozená všechna těsnění na rámu i křídle. Při běžném mytí je třeba vždy odstranit nečistoty a zkontrolovat v jaké kondici těsnění je. V případě mechanického poškození je dobré kontaktovat servis dodavatele, protože jinak se může stát, že okna budou v zimě táhnout, případně jimi může i zatékat. Při výměně těsnění musí být použit doporučený typ těsnění, včetně tvaru, rozměru i materiálu, jinak může opět dojít k omezení izolačních schopností okna.

Návod na údržbu těsnění by měl být obsažen v zásadách pro používání oken přímo od dodavatele. Doporučený přípravek na ošetření těsnění totiž závisí na materiálu, ze kterého je těsnění vyrobeno. Může jít o běžný glycerin či silikonový olej. Vždy je dobré vyhnout se minerálním olejům a ropným látkám.

Těsnění plastových oken
Těsnění plastových oken

Nepodceňujte čistotu oken

Všechny typy moderních oken je dobré alespoň dvakrát do roka umýt. Stačí běžný roztok saponátu či mýdla. Důkladné umytí je třeba, pokud jsou na oknech zbytky po stavebních pracích atd. Nejen u plastových oken je potřeba vyvarovat se použití abrazivních čističů, drsných houbiček a případně jiných prostředků, které by mohly mechanicky poškodit povrch oken. V návodu byste měli najít také upozornění na jaké chemikálie si dát pozor, případně které látky je možné použít k odstranění skvrn na rámech či zasklení.

Dřevěná eurookna nezapomeňte podle návodu dodavatele většinou alespoň dvakrát do roka ošetřit speciálním přípravkem na lazuru dřeva. Zajistíte si tak, že dřevěná okna budou i po letech využívání dobře vypadat.

Publikováno: 12. 10. 2019, Autor: Vekra (text a foto)