reklama

Se správným kováním sám sobě truhlářem

Bez nábytku bydlet nejde. Ten určuje barevnost a vzhled interiéru nebo domu. Dává nám pocit domova a zabydlení. Zároveň poskytuje dostatek úložného prostoru. Každý máme jiný vkus a představu. Kdo je jen trochu zručný, a ví, jak na to, může se do výroby jednoduchého nábytku pustit sám.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
S kvalitním materiálem a kováním se můžete pustit i do výroby nábytku (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Jste alespoň trochu šikovní a nebojíte se to zkusit? Nejen, že tak můžete ušetřit nemalé peníze, ale především si můžete sami něco vyrobit a pyšnit se tím. Při postupném zvyšování dovedností se můžete pustit i se základním nářadím do větších projektů. Není problém přejít od výroby obyčejné poličky na knihy ke skřínce do kuchyně, vestavěné skříni, stěně nebo věšáku do předsíně nebo nakonec třeba celé kuchyně. Nevěříte? Nezbývá vám tedy nic jiného, než číst ještě o chvilku déle.

Co budeme potřebovat

Při správném použití přípravků a nářadí opravdu není potřeba se bát. Stačí dodržet základní postupy, rozměry a vzdálenosti a můžeme si do domácnosti vyrobit drobné i větší police a skříňky. Mnozí, včetně žen, si tak mohou splnit i malý sen, že kdysi chtěli být truhlářem. Stačí si přesně změřit a v dřevoprodejně nebo hobbymarketu nechat nařezat deskový materiál nebo masiv.

Co budeme potřebovat
Co budeme potřebovat (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Předpokladem úspěchu jsou také vhodné nástroje
Předpokladem úspěchu jsou také vhodné nástroje (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Pomocníci pro výrobu nábytku

Seznámíme se s tím, co nám může výrobu nábytku usnadnit. V dalších dílech si vyrobíme jednoduchou skříňku a naučíme se rozměřit, připevnit a seřídit panty. Také zjistíme, jaký pant kam použít, stejně tak jako podpěry a ostatní kování. Představíme si tlumiče dovírání.

Excentrické spojovací kování
Excentrické spojovací kování (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Tlumič dovírání
Tlumič dovírání (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Seznámíme se s konfirmátovými vruty do lamina a dřeva a s excentrickým rozebíratelným zámkovým kováním. Nakonec si ukážeme, jak skřínku připevnit na stěnu a usadit ji do roviny. Vše, co se naučíme, lze použít na mnoho druhů a rozměrů nábytku. Základní principy, postupy a použité kování však zůstávají.

Konfirmátové šrouby
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Konfirmátové šrouby

Tip:

S panty a jejich přesným rozměřením nám pomůže „zázračná“ šablonka. Je oboustranná, a rozměříme s ní panty několika průměrů. Tedy nejvíce používaných 35 mm, ale i 25, 15 nebo deset mm pro excentrické rozebíratelné spoje. Na vrtání pantů budeme potřebovat plochý frézovací vrták s SK plátky a nízkým vodícím hrotem. Proti bouchání dvířek při dovírání využijeme tlumiče pantů. Pro spojení nábytku využijeme konfirmáty nebo rozebíratelné excentrické spojovací kování. Stačí pootočit zámek a vše drží.

Zdroj informací: autor článku; Hettlich ČR k.s.

Publikováno: 18. 3. 2023, Autor: Pavel Kutil Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman