Jednoduchý nábytek není tak složité vyrobit, jak si můžeme myslet. Postačí nám vše pečlivě změřit,nechat si například v hobby marketu nařezat díly a pak si z jednotlivých dílů sestavit skříň poličku nebo klidně celou kuchyň. A že nemáte dílnu plnou nářadí? To zas tak nevadí. Postačí vám obyčejná nebo akumulátorová vrtačka. K vrtačce pak ostrá tužka a úhelník. Díky moderním spojovacím prvkům a kování je možné stát se sám sobě truhlářem.
Materiál
Mezi nejvíce používaný materiál pro výrobu nábytku patří laminové desky. Ty mají sílu 18 mm a prodávají se ve dvou až třech základních velikostech. Na výběr je z mnoha dřevěných i moderních barevných dezénů a imitací různých povrchů. Na výrobu samozřejmě můžeme použít i masiv, spárovku, mdf desku, překližku nebo upravenou osb desku. Hranu řezu u lamina pak upravíme pomocí nažehlovací pásky. Přižehlíme ji pomocí žehličky. Přesahy ořízneme ostrým dlátkem nebo nožem. Pak začistíme jemným smirkovým papírem na špalíčku.


Spojovací kování
Dříve se vše poctivě klížilo, lepilo a spojovalo. Dnes to už není nutné. Lepení nahradilo moderní a jednoduché spojovací kování. To může být skryté tak, že na nábytku není ani vidět. Jde hlavně o spojování konstrukčních desek. Mezi nejjednoduší patří vruty do dřevotřísky. Takzvané konfirmáty. Známe je například z Ikea, kdy s jejich pomocí spojíme rozebraný nábytek. Tam mají hlavu šroubu na imbus. Možná je ale i varianta na běžný křížový šroubovák nebo bit do akuvrtačky.


Konfirmát od firmy Hettich je vrut, který není konický a netrhá tak materiál, má větší průměr a zápustnou hlavu. Při prvním zavrtání si vyřízne drážky a je pak možné nábytek jím spojený několikrát rozebrat. Vhodné je si pořídit vruty s křížovou hlavou. Pro jeho zavrtání můžeme použít speciální vícestupňový vrták nebo malý vrták na předvrtání do spojovaného dílu a větší pro průchod hlavy šroubu v přitahovaném materiálu. Hlavy zapuštěného vrutu je možné zakrýt plastovými krytkami. Na výběr je z bílé, černé a několika základních odstínů dřeva.


Spojení na zámkové šrouby
Excentry jsou šrouby se zámky. Jednoduchým pootočením spoj pevně dotáhneme nebo naopak povolíme a rozložíme. Nejde přímo o šroub jako takový, ale o zapuštěnou misku nejčastěji o průměru 15 mm. Tu zapustíme do materiálu do plochy. Pak do protilehlého kusu zapustíme do předvrtaného otvoru váleček se závitem a kulovou hlavou. Hlava přesně zapadne do vybrání v zapuštěné misce. K tomuto způsobu spojení je ještě nutné vyvrtat do hrany prostup pro dřík spojovacího trnu.


Modrá šablonka pomáhá
Tak jako modrá pilulka některým mužům pomáhá ve vztahu, tak modrá šablonka pomáhá truhlářům a kutilům. Je to jednoduchý, levný a přesný pomocník. Pomocí ní snadno rozkreslíme a rozměříme několik druhů a průměrů pantů i podpěrky. Pomůže nám i v případě používání excentrického kování a konfirmátů. Všechny tyto užitečné pomůcky, šablony a kování pro nábytkáře, truhláře a kutily dodává na náš trh firma Hettich. V nabídce jich mají několik tisíc kusů a to od nejednodušších systémů, až po vyspělé výsuvy stolů na dálkové ovládání.


Publikováno: 24. 3. 2023, Autor: Pavel Zeman (text a foto)
, Profil autora: Redakce