reklama

Výsuvný stůl pro malou rodinu i velkou společnost

Ke každému z nás jednou přijde více hostů a najednou se zdá, že není kam si sednout. Místa je málo a my máme jenom malý stůl, který nestačí. Proto jdeme rychle k sousedům půjčit si větší, srazíme dva menší stoly k sobě, nebo přes ten náš položíme větší desku. Kdyby byl po ruce stůl na ping pong, posloužil by asi nejlépe.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Postup výroby rozkládacího stolu je pro šikovného kutila celkem snadný (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Malá kuchyňka v panelovém bytě byla donedávna vybavena jen malým klasickým stolem a židlemi. Místa nebylo nazbyt, a pokud u stolu seděla celá rodina, nedalo se téměř projít kolem kuchyňské linky. Po rodinné poradě došlo na nápad vyzkoušet stůl jen na jedné noze. Vhodným doplňkem k takovému stolu jsou i stohovatelné nebo skládací židle, které nezaberou příliš místa, nejsou-li používány každý den.

Stoly o třech a více nohách se často, není-li podlaha přesně rovná, kymácejí. Tento problém u stolu kotveného do zdi a stojícího pouze na jedné noze odpadá. Šroubovacím mechanismem nosné nohy stolovou desku snadno srovnáme. Pro přesnou kontrolu roviny použijeme vodováhu. Jedna rovina je přesně dána úhelníky, kterými je pevná část stolu připevněna ke stěně, druhou snadno dorovnáme nastavitelnou výškou nohy.

Postup:

Prostor v malé kuchyni s oknem ubírá radiátor. Proto stůl, který má využít co nejlépe malý prostor, musí být i přímo nad tělesem ústředního topení.

Ideální místo je u okna, co ale s litinovým tělesem?
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Ideální místo je u okna, co ale s litinovým tělesem?

Celý stůl je vyroben z bukového lamina. Základem je pevná část ve tvaru písmene U. Díly spojíme na dřevěné kolíčky a lepidlo. S pomocí úhelníku a ostré tužky přesně odměříme a označíme místa, kde budou vyvrtány větrací průduchy. Jejich vzájemné vzdálenosti rozpočítáme stejnoměrně daleko od sebe. Pro vrtání větracích otvorů nad topením použijeme vrták o větším průměru. Může to být například vrták na panty průměru 35 mm nebo vykružovací pilka vhodné velikosti.

Vykružovákem se udělají otvory v pravidelných rozestupech
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vykružovákem se udělají otvory v pravidelných rozestupech

Jako jediná podpěra stolu bude sloužit výškově nastavitelná stolová noha. Lze ji zakoupit například v hobbymarketech nebo speciální prodejně s truhlářskými potřebami.

Volba padla na výškově nastavitelnou nohu
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Volba padla na výškově nastavitelnou nohu

Naměříme si střed šířky spodní nosné desky stolu. Pomocí úhelníku na ni překreslíme tužkou kolmici. Ta je zapotřebí, aby byla noha po připevnění přesně ve středové ose stolu.

Měření umístění nohy
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Měření umístění nohy

Upínací konzoli stolové nohy pak v ose na vyznačenou kolmici malými vruty přišroubujeme. Měla by být od hrany nosného dna směrem dovnitř stolu vzdálena 4–6 cm. Po připevnění konzole stolové nohy na ni samotnou nohu nasuneme. Šroubem na imbusový klíč od sebe odtáhneme tři segmenty, které nohu s upínací částí pevně spojí.

Vsazená noha se dotáhne imbusem
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Vsazená noha se dotáhne imbusem

Výška stolu je nyní výškou připevněné nohy přesně dána. Můžeme tedy snadno odměřit a pak vyvrtat do stěny nad topením otvory pro přichycení pevné části stolu. Do vyvrtaných otvorů vložíme hmoždinky o průměru 8 mm. Delšími vruty s křížovou hlavou pak ke stěně připevníme dva silnější kovové úhelníky. Jejich rozměr je 6×6 cm.

Na zeď se přimontuje L profil
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Na zeď se přimontuje L profil

Pevnou spodní část stolu ve tvaru písmene U, do které jsme předem vyvrtali větrací otvory, k oběma úhelníkům pevně přišroubujeme. K připevnění použijeme vruty 4×16 mm. Větrací průduchy nepohyblivé části stolu jsou tak přesně nad tělesem ústředního topení. Teplo bude moci stolem volně procházet a nenastane žádná větší tepelná ztráta.

Průduchy jsou umístěny přímo nad radiátor
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Průduchy jsou umístěny přímo nad radiátor

Stolová noha může být bílá, černá, nerezová, ale i obalena dřevěnou imitací nebo tenkou dřevěnou dýhou. Plastový konec nohy je opatřen závitem, který má malé stoupání. Ten se otáčením vysunuje, nebo zajíždí do kovové části stolové nohy. Plast je dostatečně pevný, aby zatížení snesl. Kroužek, kterým pootáčíme, má drobné drážkování, aby při otáčení v prstech neprokluzoval. Závit je vnitřní a není vidět. Snadno jím můžeme výšku doladit od 0 do 3 cm.

Prodlužovací díl je ukrytý ve stole
Prodlužovací díl je ukrytý ve stole (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Stůl se snadno rozkládá i skládá
Stůl se snadno rozkládá i skládá (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

A je hotovo, stolek pro větší návštěvu rozložíte během chvilky.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 16. 3. 2023, Autor: PePa, Pavel Kutil Zeman (text, foto, realizace), Profil autora: Redakce