reklama

Jak na světlo v dětském pokoji

S nástupem zimy a s úbytkem denního přirozeného světla bychom se měli zaměřit na správné osvětlení především dětského pokoje a pracovny. Víte jak na to?

Jak na světlo v dětském pokoji

Pokoje našich nejmenších je třeba rovnoměrně osvětlit. Zatímco dospělí mají v bytě k dispozici několik místností, v dětském pokoji je „vše v jednom“. Ložnice, pracovna, herna, šatna… a navíc by se měl poměrně rychle přizpůsobovat nárokům rostoucího dítěte – a to v čase i v prostoru. Je jasné, že osvětlení, které postačí pro péči o kojence nebo pro hry batolete zásadně nevyhovuje žákovi, ani malému kutilovi nebo malíři. Masive nabízí v kolekci Kico širokou škálu veselých lampiček a osvětlení, které přísně dodržují předepsané bezpečnostní normy a vyrábějí se ze zdravotně nezávadných materiálů. (Orientační nástěnné nebo stolní lampičky požadují max. 20W žárovkou, přisazené lampy max. 40W a stropní svítidla max. 60W).

Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji

Svítidla pro dětský pokoj v provedení na stěnu i na noční stolek.

Centrální svítidlo je zapotřebí vybírat podle rozlohy místnosti a výšky stropu. Do dětského pokoje je z hlediska bezpečnosti lepší zvolit přisazená světla než závěsný lustr, protože u nich hrozí menší nebezpečí rozbití například při hrách s míčem a podobně. Z tohoto hlediska se pro menší děti také vybírají svítidla se stínítky z plastu nebo třeba i rýžového papíru. Svítidlo má poskytnout dostatek příjemného světla pro hry a pohyb po pokoji, na práci a zájmovou činnost je ale musíte posílit.

Do pokoje malých dětí byste měli instalovat doplňkové osvětlení, při kterém mohou děti usínat nebo se probouzet tak, aby je nedráždilo. Ideální je nástěnná lampička s měkkým světlem blízko postýlky, která mamince umožní o děťátko pečovat a přitom je úplně neprobudit ostrým světlem. Lampičky v blízkosti postýlky a v dosahu dětí musí splňovat bezpečnostní normy. Větší děti si je pak mohou rozsvítit z postele, pokud se v noci vydají na pouť bytem třeba pro pití nebo na WC.

Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji

Světla do dětských pokojů jsou vyráběna z nerozbitných materiálů v závěsné nebo přisazené podobě, jsou určená na strop či ke stěně.

Mějte na paměti, že do místnosti, kde žijí batolata a malé děti, se nedoporučují stojací lampy. Při jejich náhodném převržení by mohlo dojít k rozbití žárovky, ke zranění o střepy a následně i k úrazu elektrickým proudem. Větší děti a teenageři je naopak využijí, obzvláště, pokud budou v kombinaci nepřímého osvětlení, které se odráží od stropu a měkce osvětluje pokoj spolu s menším směrovatelným světlem, určeným třeba pro čtení apod.

Jak na světlo v dětském pokoji
Jak na světlo v dětském pokoji

Do 21. 11. 2015 se navíc můžete zúčastnit naší soutěže právě o stolní lampičku Massive vhodnou ke čtení nebo na studijní stůl dětí.

Stolní lampa

Pro psací stůl o rozměrech pracovní plochy asi 70×150 cm se doporučuje použít lampu se žárovkou alespoň 60 W, nejlépe 100 W, aby se nekazil zrak. Světelný zdroj by měl být umístěn asi 40–60 cm nad deskou stolu, aby světlo rovnoměrně pokrývalo plochu asi 60×60 cm. Vybírejte stínidlo, jež je možno natočit tak, aby lampa neoslňovala.

Stolní lampa
Stolní lampa
Stolní lampa
Stolní lampa

Výborné jsou stolní lampy s ramenem dlouhým asi 1 m, které umožní lampu nasměrovat i mimo stůl a posvítit na knihy, hračky a další místa v pokoji. Ty vyžadují ale poměrně masivní těžítko, které může zabírat místo na stole. Snazší je volit modely s možností uchycení k desce stolu nebo do police.

Stolní lampa
Stolní lampa
Stolní lampa
Stolní lampa
Stolní lampa
Stolní lampa

Stropní svítidla i stolní lampy využívají několik zdrojů světla. Vedle klasických a halogenových žárovek jsou to například i zářivkové trubice. Umělé světlo se dělí podle teploty, která je uváděna v Kelvinech (K) a dále podle indexu podání barev Ra (označují se jím hlavně zářivkové trubice).

V zimním období, kdy pociťujeme nedostatek přirozeného denního světla, se svítidlo s vysokou teplotou chromatičnosti (okolo 8000 K) používá při léčbě depresí. Vybavují se jím ale také například kanceláře a další prostory s nedostatkem denního světla.

Barva světla a typ osvětlení

Volbu barvy zářivky doporučuje výrobce. Který tón bílé zvolit, aby požadovaná světelná atmosféra byla co nejpříznivější? Z průzkumů vyplývá, že čím více se uměle svítí a čím chladnější je podnebí v daném místě, tím teplejší tón osvětlení si obyvatelé volí.

K = teplota světla (teplota chromatičnosti) v Kelvinech. Ra = index podání barev.

Mezinárodní označení barvyPrvní číslice znamená podání barev – například:6 = podání barev Ra 60–697 = podání barev Ra 70–798 = podání barev Ra 80–899 = podání barev Ra 90–100

Další číslice označují barvu světla, respektive chromatičnosti – například 27 – typ zářivky (název podle výrobce) = (2 7000 K) a podobně.

Publikováno: 7. 11. 2015, Autor: Elena (text), Svítidla Králův Dvůr (foto), Profil autora: Redakce