„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část III.

O elektrickém vytápění se v posledních letech hodně píše, na trhu je řada výrobků, objevují se pojmy jako nízkoteplotní velkoplošné podlahové nebo stropní elektrické vytápění, silným tématem je sálavé vytápění a sálavé panely. Dnes se podíváme na hlavní výrobkové řady a jejich specifikace.

„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část III.

Přehled výrobků pro elektrické vytápění

Než začneme instalovat elektrické vytápění, je potřeba se zorientovat v tom, do jakých prostor jsou jednodtlivé typy určené a který způsob regulace je pro ně nejvhodnější.

Elektrické topné folie ECOFILM

Elektrické topné folie ECOFILM
Elektrické topné folie ECOFILM

Sady ECOFILM SET lze na rozdíl od folií v metráži instalovat bez použití spojovacího materiálu (konektorů, vodičů, izolací, speciálních kleští). Sada obsahuje jeden pás topné folie se zaizolovanými okraji a připojovacími vodiči délky 5m - instalaci tak může provést svépomocí uživatel nebo podlahářská firma, zajišťující pokládku plovoucí podlahy.

Elektrické topné folie ECOFILM
Elektrické topné folie ECOFILM
Elektrické topné folie ECOFILM
Elektrické topné folie ECOFILM

Elektrické topné folie ECOFILM si můžete vybrat v několika plošných příkonech a šířkách:

- příkon 40 W/m2 je určen speciálně k vytápění NED a pasivních domů,

- příkon 60 W/m2 je určen k podlahovému vytápění,

- příkon 80 W/m2 je vhodný k podlahovému vytápění i ke krátkodobé temperaci vybraných zón podlahy (např. před sedací soupravou nebo kuchyňskou linkou).

Elektrické topné folie ECOFILM se nejčastěji používají pod plovoucí podlahy, ale někteří investoři mají zájem o podlahové vytápění do obytné místnosti a jako konečnou vrstvu chtějí koberec nebo PVC. Pro takové případy nabízí společnost FENIX pod topné folie vhodné podlahové desky, které jsou velmi tvrdé, pevné a v kombinaci s topnými foliemi jsou jako systém suché montáže určené právě pro rekonstrukce a dodatečně instalace podlahového vytápění pod koberce nebo PVC.

Elektrické topné folie ECOFILM jsou určeny pro elektrické velkoplošné podlahové nebo stropní vytápění interiérů. Hlavní předností je tloušťka topné folie – jen 0,4mm (!) a schopnost vyhřívat v celé ploše – tím je docíleného potřebného výkonu už při nižších teplotách. Stavební konstrukce jsou tak méně tepelně namáhány a povrchová teplota je rovnoměrně rozložena. Folie ECOFILM je vhodná pro vytápění laminátových a dřevěných plovoucích podlah, u stropního vytápění pak pod sádrokartonové konstrukce.

Topné kabely a rohože ECOFLOOR

ECOFLOOR Comfort Mat
ECOFLOOR Comfort Mat

Sady Comfort Mat pro svépomocnou instalaci jsou přednostně určeny k instalaci doplňkového komfortního vyhřívání dlažby v koupelnách a kuchyních. Zakoupením sady získá uživatel vše potřebné - topnou rohož, programovatelný termostat s podlahovou sondu, ochrannou ohebnou trubku pro zavedení podlahové sondy (tzv. "husí krk") a podrobný návod k instalaci.

ECOFLOOR rohož MPSV
ECOFLOOR rohož MPSV
ECOFLOOR topná rohož
ECOFLOOR topná rohož

Topné rohože ECOFLOOR tvoří topný okruh, fixovaný k nosné tkanině. U rohože je rozteč kabelu (a tím plošný výkon ve W/m2) dán již z výroby a rohož se rozvíjí jako "koberec". Spodní strana rohože je opatřena oboustranně lepicí páskou, umožňující fixovat rohož k podkladu do okamžiku, než je zastěrkována tmelem. Dodávají se o příkonu 80, 100 a 150-160 W/m2.

Aplikací, ve kterých lze využít teplo z topných kabelů a rohoží ECOFLOOR, je nepřeberné množství, především díky jejich flexibilitě, poměrně snadné instalaci a v zásadě nulovým nárokům na údržbu. Použití rohože nebo kabelu je závislé především na tvaru vytápěné plochy, pokud se jedná o prostor, který není příliš členitý (např. chodba apod.), je vhodné použít topnou rohož. V případě členitého prostoru (např. koupelna s rohovou vanou ve tvaru oblouku) je vhodnější, ale současně pracnější použít topný kabel. Systém ECOFLOOR je určen převážně do konstrukcí „mokrým“ procesem – do betonů a tmelů. Hlavními výhodami jsou cenová dostupnost, variabilita výrobků (různé typy topných kabelů a rohoží) a snadná instalace.

Skleněné sálavé topné panely

Ecosun G s potiskem
Ecosun G s potiskem

Skleněné panely ECOSUN G lze opatřit i celoplošným plnobarevným potiskem. Dostupné motivy, náhled panelů i postup pro vložení vlastního obrazového motivu naleznete v Interaktivní galerii na webu firmy Fenix Jeseník

ECOSUN G
ECOSUN G
ECOSUN E
ECOSUN E

ECOSUN G - designové skleněné sálavé panely pro vytápění bytů a domů. Panely jsou vybaveny univerzálními úchyty, umožňujícími montáž na strop i na stěnu.

Panely ECOSUN E jsou alternativou panelu ECOSUN G - čelní sklo je nahrazeno deskou s nástřikem práškového plastu.

Skleněné sálavé topné panely GR jsou určeny především k vytápění obytných prostor, v nabídce je ale také typ GRT, vybavený chromovým držákem ručníků, který je určen speciálně k vyhřívání koupelen.

GR panel v interiéru
GR panel v interiéru

Skleněné GR panely se skládají z tvrzené skleněné desky (barevné skla tl. 12 mm/zrcadlo tl. 8mm), topného elementu, omezovacího termostatu a přívodního kabelu. Standardně jsou určeny k pevné instalaci na stěnu, s použitím podpěr je lze i postavit na podlahu.

GR panely komplet
GR panely komplet
Koupelnové GR panely
Koupelnové GR panely

Sklo je materiál, který je velmi estetickým a nadčasovým doplňkem v koupelnách, obytných místnostech, i v různých reprezentativních prostorech. Panely jsou proto vhodné v podstatě do jakéhokoliv interiéru. Vyrobeny jsou z tvrzeného skla, skleněná deska má částečnou akumulační schopnost. Panel je vhodné ovládat pomocí externího prostorového termostatu.

Ke skleněným GR panelům lze dokoupit další příslušenství - například podpěry, umožňující postavení panelu na podlahu, nebo držáky ručníku, které standardní panel změní v elegantní koupelnové topidlo.

Mramorové sálavé topné panely

Mramorový panel veria green
Mramorový panel veria green
Mramorový panel volakas
Mramorový panel volakas

Mramorové sálavé topné panelyMR jsou ideální pro vytápění reprezentativních prostor a hal, ale také koupelen či běžných obytných místností. Topný panel je proveden z masivní leštěné mramorové desky a je určen k pevné instalaci na stěnu, výběr je možný z několika druhů mramorů. Panely je možné zavěsit na šířku i na výšku a jejich provoz by měl být ovládán pomocí vhodné regulace.

Nízkoteplotní sálavý panel

Nízkoteplotní sálavý panel ECOSUN G kombinuje dostupnou cenu a vzhledově atraktivní skleněnou čelní desku, to vše samozřejmě se zachováním hlavních výhod sálavého vytápění. Na výběr jsou v černém nebo bílém provedení, montovat je lze – podobně jako ostatní panely ECOSUN – na strop i na zeď. Skleněné panely ECOSUN G je možné opatřit také potiskem, který změní sálavé topidlo v ojedinělý a nepřehlédnutelný doplněk Vašeho interiéru.

Přehled topných panelů i dalších doplňků k nim najdete na www.fenixgroup.cz

Autor: Fenix (text a foto)

Související k tématu