reklama

Chroupy chroup... Žerou vám doma nábytek nezvaní hosté? 7 tipů, jak se zbavit červotoče

Už se vám někdy doma stalo, že jste slyšeli večer před usnutím jemné, ale zato vytrvalé chroupání, které jde tak nějak odevšad? Je to důvod k okamžité reakci, protože se vám do dřevěného nábytku, krovů či trámů pustil červotoč. Bez jeho urychlené likvidace bude se dřevem zle. Larvy červotoče mají totiž velký apetit a prokousávají se postupně dřevem natolik, že vám z něj zbude jenom drolivé „práchno“. Dřevokazní brouci patří vedle hub a plísní mezi nejčastější biologické škůdce v nábytku. Tento hmyz potřebuje k životu dřevo o vlhkosti nejméně 10 a nejvíce 80 %.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nábytek napadený červotočem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak poznáte, že máte doma nežádoucího vetřelce? Samičky brouka kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do předem vyhlodaných chodbiček. Na nábytku pak najdete malé hromádky dřevěného prachu, dřevo proděravěné chodbičkami a na jeho povrchu malé dírky. Jsou to takzvané výletové chodbičky, ale už od dospělého hmyzu. Dávejte na to pozor, opravdový rozsah poškození totiž není zvenku poznat a destrukce dřeva může být fatální.

Dřevokazný červotoč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevokazný červotoč

Co dělat, když se doma vaše podezření na červotočí řádění potvrdilo?

1. Ze všeho nejdříve odstavte napadený nábytek od ostatního. Pečlivě zkontrolujte všechny kusy a ten s červotočem i zespoda. Zjistěte rozsah pohromy, rozhodněte se, zda nábytek spálíte nebo jej přece jen zachráníte. V tom případě vykliďte vnitřky, poškození obsahu chemikáliemi je nevratné. 

2. Dřevo se dříve pro likvidaci larev často vystavovalo v rámci „první pomoci“ vysokým a suchým mrazům. To je dnes u nás trochu problém, ale restaurátoři radí alespoň dobře a často větrat. Vlhko a klid jsou totiž pro hmyz ideální, vadí mu naopak častý průvan.

3. Levný a jednoduchý prostředek na červotoče uděláte doma v kuchyni. Do neředěného octa přidejte jar na nádobí v poměru 10:1, přisypte pepř a zamíchejte. Jar mírně zahustí roztok, který pak tolik nestéká. Koktejlem důkladně potírejte napadená místa a nijak s tekutinou nešetřete. Dřevo prý dobře ošetří i automobilové palivo E 85. Postřikovačem jej naneste tak, aby povrch zůstal mokrý.

Chodbičky ve dřevě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chodbičky ve dřevě

4. Prastaré recepty našich babiček radí napouštění dřeva roztokem z louhového mýdla, případně rozehřátým naftalínem. Červotoče zlikvidujete i horkým roztokem ze soli s hořčičným semínkem, pepřem, natí pelyňku a octem. Skutečně ďábelský odvar pak připravíte z černého a bílého pepře, česneku, feferonek, soli, zhruba čtvrt litru octa a horké vody.

5. Věříte více klasické chemii? Přípravky běžně seženete v drogeriích a hobby marketech. Mají různé obchodní názvy, například Lignofix, Pentalidol, Xylamon nebo Červostop. Namáčejte menší kusy v chemikálii přímo, nebo ji na dřevo naneste. Injekční vstřikování přímo do červotočích děr je zábava na dlouhý čas, raději je proto svěřte odborníkům.

6. Další možností jsou fyzikální metody likvidace červotočů, kde už budete potřebovat odbornou pomoc. Dospělí červotoči ani larvy nepřežijí teplotu 65 °C. Škůdce ve dřevě tak doslova uvaří mikrovlnné záření od kmitočtu 300 MHz. Po zásahu ale musíte nábytek či trámy co nejdříve naimpregnovat. Metoda se nehodí pro lakované kusy nábytku a starožitnosti.

Zničený nábytek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zničený nábytek

7. Pro záchranu uměleckých předmětů, kulturních a historických pokladů, používají restaurátoři ozáření gama zářením ve speciální komoře 4,5×4,5 m. Zdrojem paprsků je radioaktivní izotop kobaltu. Dřevo nepoškozuje, účinkuje i do hloubky a nezanechává žádné stopy. Je to nejmodernější a také nejspolehlivější metoda likvidace červotoče.

Když nemusíte červotoče likvidovat, věnujte se aspoň občas prevenci. Při prevenci a renovaci nábytku nezapomínejte také na zahradní nábytek. Výrobci nábytek povrchově upravují, kontrolujte proto nátěr a případné trhlinky opravte. Totéž dělejte u střešních konstrukcí. Půdní vestavba zpravidla dřevo ve střeše zakryje, proto si ohlídejte jeho prakticky trvalou ochranu tlakovou injektáží.

Odborníci vřele doporučují pečlivě prověřovat ještě před nákupy jakýkoli starší nábytek, třeba z bazaru. Pamatujte na to, že u červotoče nic nesmíte odkládat „na potom“. Brouček je vám totiž schopen ničit nábytek každý den a to velmi systematicky. Ještěže tu alespoň nemáme ty exotické a žravé termity.

Nábytek napadá nejčastěji červotoč proužkovaný, velký 3 až 4 mm. Jeho larvy se kuklí ve dřevě asi 1 mm hluboko a nesnáší mráz. V chladu se zase líbí červotoči umrlčímu. Nenapadá čerstvé dřevo, nejčastěji bývá ve stropních trámech, střešních krovech či ve starém nábytku. Červotoč ohrožuje vše, v čem je podíl dřeva. V nebezpečí je tak zahradní nábytek, dřevěné balkony, parapety, interiérový nábytek, trámy či celé stavby.

Zdroj informací: Jiří Macík, MT Nábytek

Publikováno: 26. 3. 2023, Autor: MT nábytek (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce