„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část V.

O elektrickém vytápění se v posledních letech hodně píše, na trhu je řada výrobků, objevují se pojmy jako nízkoteplotní velkoplošné podlahové nebo stropní elektrické vytápění, silným tématem je sálavé vytápění a sálavé panely. Dnes si představíme novostavbu rodinného domu s elektrickým podlahovým vytápěním jako hlavním zdrojem tepla.

„Rychlokurz“ o elektrickém vytápění v bytě nebo domě – část V.

Nízkoenergetický rodinný dům se dvěma nadzemními podlažími, obývaný pětičlennou rodinou, je postaven jako dřevostavba ve Frenštátě pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji. Dům byl postaven v roce 2012, je nepodsklepený, v přízemí se nachází kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, technická místnost a WC. V patře jsou tří dětské pokoje, ložnice s šatnou a koupelna. Ohřev vody je zajištěn v elektrickém zásobníkovém ohřívači 160 l.

Půdorys 1. nadzemního podlaží
Půdorys 1. nadzemního podlaží
Půdorys 2. nadzemního počasí
Půdorys 2. nadzemního počasí

Dům byl postaven v roce 2012, je nepodsklepený, v přízemí se nachází kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, technická místnost a WC. V patře jsou tří dětské pokoje, ložnice s šatnou a koupelna.

Rychlokurz o elektrickém vytápění – 5. část: ukázka
Rychlokurz o elektrickém vytápění – 5. část: ukázka
Rychlokurz o elektrickém vytápění – 5. část: ukázka
Rychlokurz o elektrickém vytápění – 5. část: ukázka

Elektrické podlahové vytápění rodinného domu se dvěma nadzemními podlažími a obývaného pětičlennou rodinou stálo od března 2013 do února 2014 pouhých 7.600 Kč

Systém vytápění a regulace

Cílem pochopitelně bylo vybrat úsporné vytápění, proto s ohledem na nízkou potřebu tepla, charakteristickou pro NED, bylo pro vytápění celého objektu zvoleno elektrické podlahové vytápění. Konkrétní systém byl volen dle podlahové krytiny - v předsíni, technické místnosti, koupelně a WC, kde je podlahovou krytinou keramická dlažba, jsou jako podlahové vytápění použity topné rohože ECOFLOOR. V ostatních místnostech jsou plovoucí podlahy, proto jsou jako podlahové vytápění použity topné folie ECOFILM. Koupelna a WC jsou doplněny topným žebříkem. Regulaci celého objektu zajišťuje centrální regulace BMR, umožňující regulovat každou místnost samostatně. V obývacím pokoji v přízemí jsou umístěna teplovzdušná krbová kamna bez rozvodu po domě, určená jako doplňkový komfortní zdroj tepla - především pro přechodná období na jaře a na podzim. Reálně jsou však využívána velmi sporadicky. Dodávka a instalace topného systému tzv. na klíč (materiál včetně montáže) vyšla včetně DPH na 110 tisíc Kč. Protože od samého počátku bylo plánováno využít objekt pro dlouhodobé sledování, je dům vybaven podružnými elektroměry, měřícími spotřebu elektřiny pro vytápění a pro ohřev TUV.

Systém vytápění a regulace
Systém vytápění a regulace
Systém vytápění a regulace
Systém vytápění a regulace

Pod plovoucí podlahou obývacího pokoje a kuchyně jsou položeny topné folie ECOFILM.

Celkové náklady na elektrickou energii (tj. vytápění, ohřev TUV i provoz domácnosti) stály domácnost v období od března 2013 do února 2014 26.948 Kč. Podíl vytápění na celkové spotřebě energie činil pouhých 28,2%, v Kč to bylo 7.600 Kč. Ohřev TUV se na celkové spotřebě energie podílel 26,8% (7.222 Kč). Ostatní spotřeba (osvětlení, vaření, praní, elektrospotřebiče apod.) pak dosáhla 45% (12.126 Kč).

Detail spotřeby 2013
Detail spotřeby 2013

Tato čísla jsou zcela v souladu s dlouholetými zkušenostmi jiných energeticky úsporných novostaveb rodinných domů. Společnost FENIX Jeseník podporuje několik projektů výstavby nízkoenergetických domů, a to jak zděných, tak i na bázi lehké prefabrikace dřeva, u kterých sleduje a vyhodnocuje provoz a spotřebu energií. Data od realizačních firem, výrobců i investorů potvrzují, že pokud má objekt dobré tepelně technické vlastnosti, je správně provedené elektrické podlahové nebo stropní vytápění ekonomicky velmi výhodné. Ostatně potvrzuje to i tento rodinný dům. Nízkoenergetické domy totiž spotřebují na vytápění jen přibližně 40% energie, zbytek celoroční spotřeby je to ostatní – světla, televize, počítače, pračky, sušičky, varné konvice, mikrovlnné trouby, atd. – tedy běžný provoz domácnosti.

Další reference najdete na www.fenixgroup.cz.

Autor: Fenix (text a foto)

Související k tématu