Domácí oáza klidu a pohody

Čím je náš život hektičtější a rychlejší, tím více toužíme najít doma alespoň malou oázu klidu, která nám umožní tolik potřebnou relaxaci. Nadměrnému hluku je totiž vystaveno na pracovišti či doma stále více lidí. Proto také utíkáme o víkendech na své chalupy a chaty, abychom si konečně dopřáli zasloužený odpočinek. Představme si například, že budeme rekonstruovat některou z místností, nebo třeba podkroví. Nestálo by za to, zamyslet se nad akustickým komfortem?

Domácí oáza klidu a pohody

Akustický komfort aneb Knauf a jeho vstupenka na koncert ticha

Na začátek je třeba říci, že systém suché výstavby, který Knauf v současné době nabízí, umožňuje navrhnout si příčku, strop či předsazenou stěnu takovým způsobem, který bude přesně vyhovovat vašim představám, požadavkům a samozřejmě i peněžence. Je to vlastně skládačka, kterou si sami sobě přizpůsobujete, podobně jako si volíte výbavu do svého auta. Na začátku řekněme „základní výbavy“ je tu všeobecně známá deska White, kterou bez problémů přepažíte prostor, zakryjete starou nehezkou stěnu, snížíte strop, postavíte podkroví atp. Pokud však toužíte vylepšit si svůj akustický komfort, což znamená jak z pohledu zvukové izolace, tak prostorové akustiky, pak již musíme sáhnout do nadstandardní výbavy. Prvním stupněm, který Knauf rozlišuje a nazývá vstupenkou na koncert ticha, je deska Knauf Red Piano. Ve stejné konstrukci získáte touto deskou přidanou hodnotu v podobě zlepšení vzduchové neprůzvučnosti o 3 dB. To je pro normální chod domácnosti naprosto dostačující. Deska Knauf Red Piano v základní příčce W112 (s tloušťkou 150 mm) dosahuje vzduchové neprůzvučnosti Rw 52 dB, což pro srovnání odpovídá například 240mm silné omítnuté masivní konstrukci. A ještě lepší zpráva je, že volbou této desky se celkové náklady na konstrukci zvednou pouze o 5 %, což je prakticky zanedbatelné.

Akustický komfort aneb Knauf a jeho vstupenka na koncert ticha
Akustický komfort aneb Knauf a jeho vstupenka na koncert ticha

Akustický komfort: 15 minut k dobru

Ovšem to není zdaleka všechno. Ve srovnání se základní deskou White nabízí Red Piano jako bonus zvýšenou požární odolnost. Abychom si to představili, tak pokud by někdy došlo ke kritické situaci, to znamená k požáru, máme zhruba 10 až 15 minut navíc, než se požár z dané místnosti rozšíří dál. To je například velmi důležité u stropů. Může být pak zásadní rozdíl rekonstruovat jednu místnost, nebo v extrémním případě celý dům. A v případě, že se v prostoru nachází třeba krb, pak je tento bonus extrémně důležitý.

Kombinace se suchou podlahou

Velmi často řešíme situaci, kdy v dolní místnosti chceme zachovat původní strop s dřevěnými trámy, ale přesto požadujeme v rekonstruovaném podkroví akustickou pohodu, a nechceme ani dole slyšet kročejový hluk. Na tuto situaci máme elegantní řešení. V podkroví kromě příček s deskami Knauf můžeme použít také suchou podlahu F146. Kromě podstatného útlumu kročejového hluku má tato podlaha z desek Knauf ještě další obrovskou výhodu – je lehká a nezatěžuje stávající konstrukci. Navíc instalace je velmi rychlá a bez mokrých procesů.

Kombinace se suchou podlahou
Kombinace se suchou podlahou

Desky Knauf pro náročné

Mohou však nastat situace, kdy nás obtěžuje již značný hluk hlasité televize nebo hudební produkce. Pak je tu další „nadstandardní výbava“ v podobě desky Knauf Diamant. Použitím této desky získáte ve stejné konstrukci navíc z pohledu vzduchové neprůzvučnosti 6 dB (RW = 62 dB). Deska Diamant, která je těžší a proto akusticky výkonnější, má však ještě další výhody. Je velmi pevná, tvrdá a utlumí velmi dobře i nízké frekvence, které bývají problematické.

Na závěr ještě poznámka. Tento malý výčet není zdaleka konečný. Jak již bylo řečeno, celý systém suché výstavby je skládačka, a vy můžete popsané sádrokartonové desky různě kombinovat, volit si šířku profilů a docílit akustického komfortu, který bude přesně vyhovovat vašim požadavkům.

www.knauf.cz

Autor: Knauf (text a foto)

Související k tématu