reklama

Než začneme malovat interiér

Každý chce mít svůj domov určitě pěkný. Pěkný znamená čistý, takže nás nemine mytí oken, leštění skla i nábytku, čištění koberce a sedačky, nablýskat podlahu. Někdo jde ještě mnohem dál a pustí do malování. Spojí užitečné s příjemným. Konečně dá stěnám nový nátěr a zároveň opravdu důkladně uklidí celý byt. Proto bychom se dnes věnovali několika radám pro malování v interiérech.

i (Zdroj: BAUHAUS, k.s.)
Pusťte se do malování bez obav (Zdroj: BAUHAUS, k.s.)

Jak správně vybrat barvu? Je jedno, kam jakou použiji?

Než se vypravíte kupovat barvu, měli byste si uvědomit, co od barvy očekáváte a podle toho barvy vybírat. Například do technických prostor bohatě stačí obyčejná barva, například stáčená barva s obsahem zemského plniče. Naopak do obytných prostor, kde neřešíme problém s vlhkostí či prochládáním, volíme barvy na bázi akrylátu s příměsí disperze.

Co jsou to disperzní barvy?

Disperzní barvy jsou barvy propojené vodnou disperzí syntetického polymeru. Díky tomuto vylepšenému složení jsou barvy odolné proti blednutí, jsou částečně či plně omyvatelné a neomezeně tónovatelné. Svojí oblibu získali především pro svojí pevnost a mnohočetnost dalších nátěrů.

Disperzní barvy jsou odolné a stálobarevné
i (Zdroj: BAUHAUS, k.s.)
Disperzní barvy jsou odolné a stálobarevné

Existují nějaké omyvatelné barvy?

Ano, existují barvy, které jsou buď částečně, nebo plně omyvatelné. Záleží na jejich složení a poměru akrylátu – čím více akrylátu, tím vyšší omyvatelnost. Vhodné jsou například do chodby, kuchyně, případně dětského pokoje.

Když jsme už zvolili vhodný typ barvy, na co si dát dále pozor?

Nedílnou součástí je správná příprava podkladu. Podklad musí být vždy pevný, nosný, čistý a suchý. V případě, že vaše stěny již mají několik vrstev předchozích nátěru s obsahem zemského plniče, je nutné seškrábat veškeré nenosné podklady či staré nátěry. V případě, že jste již dříve malovali moderní disperzní barvou, není nutné škrábání, tyto barvy lze aplikovat v mnoha vrstvách na sebe. Dále vždy doporučuji použít před prvním nátěrem penetraci hloubkovou na sádrokarton, jinak stačí uni. Tento krok se vám vyplatí v mnoha ohledech: sníží nasákavost barvy, sjednotí savost a zpevní podklad.

Důležitá je příprava podkladu
Důležitá je příprava podkladu (Zdroj: BAUHAUS, k.s.)
V případě potřeby aplikujte druhou vrstvu
V případě potřeby aplikujte druhou vrstvu (Zdroj: BAUHAUS, k.s.)

Je lepší klasická štětka na malování nebo váleček?

Váleček volíme dle chemického složení barvy, s tímto výběrem vám rádi poradí odborníci v prodejně s barvami. Barvy s obsahem zemského plniče můžeme aplikovat i malířskou štětkou a válečkem s delším vlasem. V opačném případně použijeme váleček s nízkým vlasem, nejlépe polyamid.

Co když si nevyberu z nabídky barevných odstínů nebo si netroufám sám namíchat barevný odstín?

Pak je vhodné využít služeb míchacího centra barev, kde nabízí namíchání požadované barvy podle vámi dodaného vzorku látky, tapety apod. Z nabídky více než 1,6 milionu odstínů si určitě vybere každý. Navíc máte jistotu namíchání stejného odstínu kdykoli v budoucnu.

Využijte služeb míchacího centra
i (Zdroj: BAUHAUS, k.s.)
Využijte služeb míchacího centra

Tip:

Před samotným malováním je nutné dobře připravit místnosti. Tj. připravit povrch tak, že jej zbavíte nečistot, nejlépe je vysát nebo zamést. Pomoci krepové pásky oblepte vše, co nechcete mít zabarveno, tedy okenní rámy, vypínače, zásuvky, zárubně dveří. Podlahu zakryjte jednorázovou fólií. Tato práce zabere relativně hodně času, ale vše to oceníte po skončení malování, kdy minimalizujte nutnost čištění a vytírání špinavých ploch.

Zdroj informací: BAUHAUS, k.s.

Publikováno: 21. 3. 2023, Autor: BAUHAUS, k.s. (text a foto), Profil autora: Redakce