Krbová kamna: Levné vytápění, luxusní životní styl

Za okny pošmourno a nevlídno, doma chladno, na duši smutno? Potřebujete krbová kamna s proskleným ohništěm! Vytopíte s nimi nejen chatu či chalupu, ale klidně i rodinný domek. Můžete jimi jen přitápět v kombinaci s jiným zdrojem, ale klidně poslouží i jako hlavní zdroj tepla. Připojení je jednoduché – stačí pevná a nehořlavá podlaha a díra do komína nad ní.

Krbová kamna: Levné vytápění, luxusní životní styl

Zahřejí, potěší a ušetří

Krbová kamna zahřejí na těle i na duši, vytopí celý byt a ještě ušetříte. Stačí srovnat, kolik stojí kubík plynu nebo kilowatt elektřiny – a na kolik vás vyjde dřevo, pelety či uhlí. Zjistíte, že investice do pořízení kamen se vám za rok a půl vrátí v rozdílu cen topiva. Levné topení není jedinou výhodou. Večerní hřejivou pohodu, kdy se v kamnech ozývá jen tiché praskání dřeva a po stěnách tančí odrazy plamenů, vám radiátor nikdy nevyčaruje. Kam se hrabe kotel schovaný ve sklepě na sálavé teplo živého ohně! Pohled na něj udělá z obýváku romantický zámecký pokoj či útulnou venkovskou světničku.

Krbová kamna Uni 1700
Krbová kamna Uni 1700

Plechová, nebo kachlová?

Než se začnete zabývat technickými parametry, musíte se rozhodnout pro materiál. Zvolíte obyčejná plechová, nebo dáte přednost kachlovým kamnům? Pak byste měli vědět, že krbová kamna s plechovým pláštěm se rychleji zahřejí, zatímco kachlová kamna po pomalejším rozžhavení vydrží hřát o mnoho hodin déle. Daleko důležitější než materiál je ale jejich výkon.

Krbová kamna Hartola
Krbová kamna Hartola

Jak spočítat výkon kamen?

Pro základní orientaci můžete vyjít z předpokladu, že 1 kW vyhřeje 20 m³ až 40 m³ podle toho, zda se jedná o starý dům nebo novostavbu. Musíte totiž vzít v úvahu tepelné úniky. Na vytopení staršího domku budete potřebovat dvakrát větší výkon.

Příklad: Máte udržovaný domek z 80. let (střecha slušně zaizolovaná, plastová dvojitá eurookna) o ploše 100 m2 a výšce stropu 3,2 m. Vytápíte tedy 320 m3. Vzhledem ke stavu domu vydělíme tento objem 30 (průměrná hodnota mezi 20 – 40 m3), tedy 320 : 30 = 10,67. Kamna by tedy měla mít výkon přibližně 11 kW.

Pokud budou krbová kamna hlavním zdrojem tepla, měla by být správně vytížena. Jestliže výkon podceníte a budete je přetěžovat, mohou přehřátím popraskat. Když naopak zakoupíte kamna příliš silná, budete přikládat málo, abyste nepřetápěli. Tím akorát zakouříte skla, nehledě na to, že topný systém nebude fungovat optimálně.

Chce to prostě dobrý výpočet a zlatou střední cestu. Svůj hrubý odhad si proto nechte potvrdit topenářem nebo odborným prodejcem kamen. Ten se vás bude ptát i na další parametry:

  • Velikost prostoru, který chcete vytopit. Počítá se v m3 a zvládnete to i vy: prostě jen vynásobíte užitnou plochu svého bydlení výškou stropu.
  • Účinnou výšku komína, případně jeho tah.
  • Průměr sopouchu neboli kouřovodu, abyste mohli kamna správně zapojit do komína.
Kachlová kamna Sara
Kachlová kamna Sara
Krbová kamna Kuba
Krbová kamna Kuba

S výměníkem, nebo bez něj?

Budete se také muset rozhodnout, jestli chcete krbová kamna s výměníkem, nebo bez něj. Záleží na tom, co budou vytápět. Pokud je máte jen jako doplňkové topení, případně s nimi budete topit v malé chatě, postačí klasická krbová kamna bez teplovodního výměníku. Ta vytopí hlavní místnost, ve které budou umístěna, a otevřenými dveřmi se teplo rozšíří dál.

Jestliže ale chcete mít krbová kamna jako hlavní zdroj tepla pro větší byt nebo domek, budete potřebovat také teplovodní výměník, který napojíte na rozvod tepla do jednotlivých místností prostřednictvím trubek a radiátorů. Tento typ krbových kamen vytopí pak bez problému celý byt včetně bojleru na vodu. Výměník je možné odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.

Pokud chcete ušetřit ještě víc a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit nejmodernější kamna s terciárním spalováním. To se někdy také nazývá "dvojí spalování" a jde o spalovací proces, jenž zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem. Prodlužuje se tak doba hoření, snižuje celková spotřeba paliva a klesá obsah škodlivin.

Další šikovnou funkcí je clean technology. Jde o systém dokonalého spalování, díky kterému kamna produkují méně prachových částic a sazí. Čištění je pak jednodušší a spotřeba paliva opět nižší.

Krbová kamna Grand MAX s výměníkem
Krbová kamna Grand MAX s výměníkem

Začínáte s krbovými kamny? Tipy a triky od Mountfieldu:

  • Jakým dřevem topit? Jedině dobře proschlým, to má daleko vyšší výhřevnost. Také méně kouří, takže tolik neušpiní sklo na dvířkách. Nejlépe, ale také nejrychleji hoří bříza a smrk, které jsou vhodné na podpal. Nejvyšší výhřevnost má tvrdé dřevo dubové nebo bukové, jež vydrží hořet krásně dlouho. A nejkrásněji voní dřevo z ovocných stromů.
  • Kromě dřeva se dá v krbových kamnech topit také dřevními peletami či briketami, které se vyrábějí z dřevní nebo rostlinné biomasy, a uhelnými briketami.
  • Jak přikládat, aby to nekouřilo? Před přiložením uzavřete všechny přívody vzduchu do kamen. Dvířka otvírejte pomalu. Jak už bylo zmíněno, přikládejte pouze vyschlé dřevo (nejlépe když ho necháte někde v kůlně vyschnout alespoň dva roky). A dávejte ho až na žhavé uhlíky, nikoliv do otevřeného ohně.
  • Jsou krbová kamna bezpečná? Pokud vám je instaluje odborník, tak ano. Musíte jim však ponechat prostor, protože vydávají silný žár. Nábytek a elektroniku umístěte alespoň 80 cm od čela kamen a 40 cm od jejich boků. V blízkosti kamen by také neměly pobíhat malé děti.
  • Jak dlouho vydrží? Kvalitní krbová kamna mohou sloužit bez oprav desítky let, záleží na tom, jak s nimi budete zacházet. Měli byste ovšem zvolit model s dostatečně dlouhou délkou záruky od prověřeného výrobce.
  • Správná prodejna nabízí také příslušenství: kouřovinu (trubky, kolena, zděře), čističe skla, vysavače popela, krbové nářadí. Mountfield vám k tomu navíc dodá bavlněné rukavice – takže můžete topit doslova a do písmene v rukavičkách.
Autor: Mountfield (text a foto)

Související k tématu