reklama

Několik rad pro výběr tapet a tapetování

Dříve se pouze tapetovalo nebo malovalo. V dnešní době se používá často kombinace obojího. Můžete tak vidět vymalované stěny barevně nebo bíle s kombinací tapety na vybrané části v interiéru. Tapetu je možné různě nakombinovat, poté vypadá jako obraz na stěně, nebo vystřihnout různé tvary, které potom nalepíte na stěnu.

Několik rad pro výběr tapet a tapetování

Existují nějaká pravidla pro kombinování tapety s malbou?

Je to spíše otázkou vkusu, ale obecně platí, že by výmalba měla být světlejší než tapeta, nebo ladit s barevným tónem tapety. Možné je nakombinovat i tmavou výmalbu se světlou tapetou. Zkrátka fantazii se meze nekladou, ale vždy je dobré nechat v místnosti některou ze stěn bílou, nebo světlý strop.

Existují nějaká pravidla pro kombinování tapety s malbou?
Existují nějaká pravidla pro kombinování tapety s malbou?

Než začnete tapetovat ...

Před tím, než začnete tapetovat, byste si měli prostor dobře změřit, zjistit si, na jaký podklad budete tapetovat a vybrat podle toho vhodný druh tapety. Fádní prostor je dobré oživit výraznější tapetou, jen byste si měli také uvědomit, že větší a výraznější vzory místnost opticky zmenší, proto bychom tento vzor nedoporučovali na všechny stěny do malých místností.

Pokud je místnost menší, dejte tapetu jen na jednu stěnu, případně zvolte tapetu jednobarevnou nebo tu s menším vzorem a ostatní stěny vymalujte.

Než začnete tapetovat ...
Než začnete tapetovat ...

Jaké druhy tapet lze koupit?

Ve specializovaných centrech BAUHAUS nabízí tapety papírové, vinylové, vliesové a fototapety v různých velikostech. Stěny můžete ozdobit i například bordurou nebo dekoračními nálepkami. K dostání jsou v různých rozměrech a dekorech. Najdete zde až několik desítek vzorů tapet. V případě, že si nevyberete z vystavených tapet, pak si můžete přímo na prodejně objednat z několika katalogů od různých výrobců.

Za zmínku stojí i kreativní tapetová koláž. Díky nesčetným kombinacím sestavení je každý výsledek originální a jedinečný. Jediným limitem je vaše fantazie. Tato kreativní tapetová koláž se skládá ze 64 dílů a je dodávaná včetně lepidla. Lze ji libovolně lepit na stěny, strop i sloupy. Aplikace je lehká bez viditelných spojů a nutnosti řezání.

Pokud se rozhodnete pro tapety papírové, potom zvolte spíše dvouvrstvé ražené tapety, které jsou považovány za kvalitnější. Papírové tapety nejsou vhodné do vlhkého prostředí a na zdi, které praskají. Tyto tapety se nanášejí tak, že je potřete lepidlem a necháte provlhčit několik minut. Pokud natřete lepidlem i stěnu, ulehčí vám to práci.

Jaké druhy tapet lze koupit?
Jaké druhy tapet lze koupit?

Tapety vliesové a vinylové

Vliesové tapety jsou vhodné na omítky, sádrokarton, beton, dřevotřísku atp., jsou stálobarevné a dobře udržovatelné, aplikují se poměrně snadno. Stačí natřít lepidlem pouze tapetu a hned ji můžete lepit na stěnu. Je možné je použít do vlhčího prostředí, ale při aplikaci by stěny měly být suché.

Výhodou vinylových tapet je hlavně jejich údržba a nanášení. Pokud natřete lepidlem i stěnu, ulehčí vám to práci. Hodí se do více zatěžovaných místností, jako je například kuchyň, dětský pokoj nebo jídelna. Vinylové tapety vám také zakryjí drobné nerovnosti stěn.

Co do dětského pokoje?

Do dětského pokoje bychom doporučili vliesové nebo vinylové tapety s dětskými motivy. Vhodné jsou i samolepící dekorace, které je možné jednoduše nalepit třeba na vymalovanou zeď.

Publikováno: 14. 12. 2015, Autor: BAUHAUS (text a foto) , Profil autora: Redakce