reklama

Účinný a šetrný zimní posyp aneb jak ošetřit zledovatělý chodník

Až se zima majitelů domů zeptá, zda jsou na ni připraveni, může být třeba pozdě. Mráz, sníh a především ledovka udělá z chodníků a silnic nebezpečné místo, na kterém lze přijít snadno k úrazu. Za poslední roky jsme zvyklí, že tato situace nastává obvykle neočekávaně, ale o to intenzivně, přestože nemusí mít dlouhého trvání. Tak či tak je dobré mít v záloze přichystané řešení – a tím je zimní posyp. Není novinkou, že nejčastěji používaná sůl, je velmi zrádná a především agresivní. Proto jsme našli zajímavé řešení na ošetření zledovatělých ploch. Jedná se o zimní posyp z Liaporu, což je keramické kamenivo, dříve známé spíše jako keramzit.

Účinný a šetrný zimní posyp aneb jak ošetřit zledovatělý chodník

Vyšší účinnost na ledu

Zimní posyp z Liaporu má vysokou účinnost při nízké hmotnosti, ale především se jedná o čistě ekologický materiál, který je šetrný vůči životnímu prostředí, což z něj dělá favorita mezi všemi inertními materiály. Navíc - a to může být pro mnohé rozhodující - velmi dobře jej snáší nejen člověk, ale i jeho domácí mazlíčci a nakonec i rostliny. Proto se zimní Liapor posyp pyšní označením Ekologický výrobek. Je možné jej používat i v místech s velmi přísnými podmínkami omezujícími použití chemického posypu, například v lázeňských prostorách, kolem zdrojů pitné vody, parků a podobně. Ale pochopitelně je vhodné jej používat všude tam, kde chceme být šetrní.

Vyšší účinnost na ledu
Vyšší účinnost na ledu

Jednoduchá aplikace vhodná i pro řidiče

Způsob použití je velmi jednoduchý, protože se jedná o posyp. Mnohem důležitější je však skutečnost, že pokud zledovatělá a Liaporem posypaná plocha v průběhu dne roztaje, posyp vzlíná na povrch a při dalším zmrznutí podkladu zůstane zachována třecí vlastnost, takže není potřeba místo okamžitě dosypávat. Jednoduše řečeno užitná doba posypu je mnohem delší, než u ostatních materiálů. Jakmile zima skončí, nemusí se posyp nákladně odstraňovat. Náklady se dokonce snižují až o 60 %. Navíc, na rozdíl od písku či jiného materiálu, Liapor neucpává a nevydírá kanalizační systémy. Posyp lze velmi dobře použít na záhonech a u zelených ploch, protože svou podstatou se jedná o vysoce porézní materiál, který kypří půdu a zlepšuje provzdušňování kořenových systémů rostlin.

Jednoduchá aplikace vhodná i pro řidiče
Jednoduchá aplikace vhodná i pro řidiče

Zimní posyp dodává na trh výrobce Lias Vintířov v 10, 50 nebo 1000 litrovém balení. Menší balení je vhodné pro každého řidiče, protože není nic snadnějšího, než posyp vozit v zimně v kufru auta a v případě potřeby jej rychle použít. Posyp je možné skladovat volně i pod širým nebem, protože nemá sklon k vytváření zmrzlých hrudek, které by jeho pozdější upotřebení stěžovaly.

Více informací se dočtete na www.zimniposyp.cz.

Publikováno: 22. 12. 2015, Autor: Liapor (text a foto) , Profil autora: Redakce