reklama

Někdy i architekti šlápnou vedle

Kdybychom chtěli vypočítávat všechny možné chyby stávající bytové zástavby, bohužel by nám na ně nestačilo asi ani několik stránek. Zaměříme se proto na několik těch nejčastějších.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy jsou potřeba i stavební úpravy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vkročíte-li do některých bytů, ať už ve starší nebo novější zástavbě, dost často se leknete, v jakém světě jste se to octitli. Napadne vás, že projektant a architekt byli:

  • Trpaslíci milující nízké stropy a tmavá nevyužitelná zákoutí.
  • Bohémové, kteří čistou košili dostávají každé ráno potrubní poštou a večer ji vyhodí, takže úložné prostory na cokoliv jim připadají zbytečné.
  • Zvláštní odrůda lidí, kterým by byt bez „obíhaček“, zákrut a spousty zbytečných metrů chodeb a chodbiček připadal příliš fádní.

Těmito neduhy trpí především byty v panelácích. Dost chyb ale najdeme i u rodinných domků či necitlivě rekonstruovaných činžáků a „obyčejnému smrtelníkovi“ často zůstává rozum stát nad tím, co „odborník“ vymyslel. Byty se ale nedají měnit jako děravé ponožky, takže si musíme s chybami a nevýhodami poradit. Pomocí moderních postupů a technologií to nemusí být tak těžké a při zapojení šikovnosti a fantazie ani zbytečně finančně náročné.

Předsíně, chodbičky, vstupní haly

V panelácích často vejdeme do předsíňky a po pověšení jednoho kabátu je plno. Boty nechat na chodbě nechceme, abychom o ně nepřišli a zaparkovat v předsíni třeba kočárek nebo kolo – no to už je úplná utopie. Pokud máme alespoň malou úložnou komůrku mimo byt, je vyhráno, ale leckde to tak není. Kola musí zůstat ve sklepích nebo na balkonech. V případě, že dům nemá kočárkárnu, zakopáváme o kočárky na chodbách. V činžovních domech bývají předsíně a haly větší, ale často neprakticky členěné, s mnoha dveřmi a výstupky ve zdech, takže správné místo pro věšák a pořádný botník se musí dobře rozmyslet.

Vstupní prostory jsou ideální pro vybudování úložných prostor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vstupní prostory jsou ideální pro vybudování úložných prostor

V malé předsíni je proto vhodné umístit subtilní věšák na právě používané kabáty a výklopný botník na přezůvky. Větší botník se vyplatí dát za dveře a opatřit jej zámkem. Úložný prostor na šatstvo řeší nejlépe vestavěné skříně a šatny. Podle možností je umístíme do ložnic a dětských pokojů. Starší byty s vysokými stropy umožní vestavění úložných prostor pod stropy.

Kuchyň – srdce bytu

Kuchyně, obzvlášť v panelácích, občas projektoval asi ufon. Jak jinak by mohl umístit sporák přesně do rohu, takže když vaříte, hloubíte do zdi loktem důlky. Pracovní plocha má sotva půl metru a vedle dřezu chybí místo na odkapávač? Nebo musíte s hotovým pokrmem uběhnout doslova orientační běh po bytě, protože do kuchyně se jídelní stůl prostě nevejde. A vstup do jídelny nebo obývacího pokoje je úplně na druhé straně bytu, ev. narazíte po otevření dveří do obýváku nosem do výstupku zdi.

Dbejte na to, aby byl kolem varné zóny dostatečný prostor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte na to, aby byl kolem varné zóny dostatečný prostor

Ve starší zástavbě bývají problémem spíš špatně umístěné nebo nevyhovující rozvody vody a elektřiny, což lze ale napravit snadněji. Díky existenci flexibilních hadic lze nově umístěný odpad ze dřezu i myčky napojit do stávajících stoupaček. Také sporáky a trouby už mají dostatečně dlouhé přívodní kabely. Problém může nastat při umístění digestoří s odtahem do šachty. S tím si ale musí poradit řemeslníci v každém konkrétním případě zvlášť. Někdy nezbývá než použít digestoř bez odtahu, jen s účinným výměnným filtrem.

Koupelny a sociální zařízení

V panelácích snad největší neduh. Většinou umakartové jádro, kam se nevejde buď vana nebo pračka, stěny pruží, takže těsnění za vanou nedrží a soused pod vámi vám neustále vyčítá, že mu kape na hlavu. O tom, že by se do koupelny vešla třeba skřínka s ručníky, si můžete jen nechat zdát. Řešení není sice zrovna nejlevnější, ale přece jen existuje. Pokud jsme se do bytu ještě nenastěhovali, často to vypadá tak, že všechny stávající příčky jsou vybourány a z ytongu postaveny nové. V menších bytech volí obyvatelé spojení WC s koupelnou. Vždy je však dobré prostor s WC oddělit alespoň částečně příčkou, když už například kvůli špatnému umístění stoupaček nemůže zůstat WC v samostatné místnosti.

Zvlášť staré panelákové koupelny potřebují rekonstrukcí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvlášť staré panelákové koupelny potřebují rekonstrukcí

Úpravy za provozu?

I v zabydleném bytě lze staré a nevyhovující umakartové jádro nahradit vyzděným. Musíme se ale smířit s dočasným omezením provozu bytu a ztrátou soukromí a pohodlí po dobu pohybu řemeslníků.

Koupelny ve starší zástavbě mají problém dispoziční a prostorový. Nejde tak snadno měnit celou dispozici bytu, je nutné napojovat nové rozvody se starými. Navíc už nevyhovují ani moderním požadavkům na pohodlí, bezpečnost a komfort. Atypicky řešený půdorys často využijeme pro zajímavé členění. Koupelnový nábytek si můžeme nechat vyrobit na míru a sehnat vyhovující obklad i sanitu už také nebývá problém. Chce to jen nebát se změn.

Obytné místnosti

Obývací prostory, ložnice a dětské pokoje musí řešit každý individuálně. U starších bytů využijeme vysoké stropy k vestavění spacích i úložných pater a podií, úzké dlouhé místnosti v panelácích opticky zkrátíme vestavěnými skříněmi, čímž získáme potřebné úložné prostory. Do menších bytů volíme světlejší barvy a subtilní nábytek, méně dekoračního textilu a těžkých závěsů. Útulný dojem spíš navodí drobné dekorační předměty, které by ale neměly nikde překážet, než sice krásné, ale mohutné rustikální křeslo po babičce.

Pokud uvažujeme o jakýchkoliv změnách, je dobré si v klidu sednout se všemi členy rodiny a důkladně rozmyslet, jakým způsobem mají jednotlivé místnosti bytu sloužit. Promyslíme si, co změnami získáme a ztratíme a také jak jsme na tom finančně. Rozhodneme se, které problémy nás trápí nejvíc a co ještě může počkat.

V malých interiérech využijte každičký prostor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V malých interiérech využijte každičký prostor

Plánování

V plánování bytu nám může pomoci takzvaná vizualizace – nakreslení bytu a všech změn ve 3D projekci na počítači. Byt si pak můžeme virtuálně projít a najít ještě mnohé chyby a naopak vylepšení. Pokud se nechceme radit s žádnými projektanty a na přestavbu bytu si troufneme sami, nezavrhujme čtverečkovaný papír a nůžky. I na půdorysu bytu , který si v měřítku nakreslíme a nad nímž uspořádáme rodinnou poradu, můžeme najít chyby a různá vylepšení, na která by už po provedených změnách mohlo být pozdě.

Vše si důkladně naplánujte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vše si důkladně naplánujte

Nejčastější problémy

  • malá kuchyň - sporák v rohu, malá pracovní plocha, málo úložného prostoru, nevhodně umístěná linka, která ještě více opticky protahuje místnost.
  • málo úložných prostor
  • nevyhovující dispozice
  • špatná okna
  • záležitosti více estetické než praktické, například odhalené stoupačky

Tipy:

  • Na jakékoliv stavební úpravy je nutné stavební povolení. Na bourání a stavění nových nosných příček schválení statika.
  • Před rekonstrukcí koupelny a sociálního zařízení je dobré si zjistit, v jakém stavu jsou stoupačky v domě, aby se nestalo, že rok po dostavění nové koupelny budeme bourat zeď nebo sundávat nové obklady kvůli výměně stoupaček.
  • Zvlášť ve starých domech je lepší udělat rozvody elektřiny nově, než napojovat nové se starými.

Ani u nových domků není dobré nechat se zaslepit příliš „výhodnými cenovými nabídkami“. Pokud je to možné, projděte si ukázkový dům a zapřemýšlejte:

  • Je zde dost úložných prostor?
  • Vejde se do kuchyně kromě kuchařky a jídelního stolu ještě další člen rodiny?
  • Nejsou schody příliš prudké jen proto, aby se ušetřilo místo v předsíni?
  • Jsou v podkrovních místnostech využitelné prostory?
  • Jsou v bytě dobře vyřešené komunikační zóny?

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 29. 1. 2008, Autor: Pavel Zeman, Petra Marková (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce