reklama

Lofty jsou správné bydlení pro opravdové chlapy

Byt, který vám ukážeme, obývají dva bratři ve středních letech: architekt a bankéř. Architekt má zároveň doma i pracoviště, takže charakter interiéru je tomu podřízen, hned ve vstupním prostoru je malá „domácí kancelář“ s nezbytným počítačovým vybavením. Tvoří ji policový kovový systém sestavený do tvaru U, přední část z děrovaného plechu skryje potřebné písemnosti a přitom nepůsobí mohutným dojmem.

Loftové bydlení má své kouzlo (Zdroj: PePa)

Byt dvou bratrů

Dřevěná podlaha a dřevěné sloupy na místě původních nosných prvků kontrastují s antracitovou barvou kuchyňské linky, která je vybavena nerezovými doplňky. V kombinaci s tmavou leštěnou deskou, skleněnými dvířky a skleněnou deskou barového pultu by kuchyň mohla působit stroze, ale její zařízení je oživeno barevnými světly nad barovým pultem a žlutými sedáky stoliček.

Dominantou prostoru jsou dřevěné sloupy
Dominantou prostoru jsou dřevěné sloupy (Zdroj: PePa)
Nerezové doplňky dávají prostoru šmrnc
Nerezové doplňky dávají prostoru šmrnc (Zdroj: PePa)

Velký jídelní stůl v antracitové úpravě MDF s bytelnými židlemi vyrobenými z plastu může sloužit i jako „konferenční“ v případě, že je třeba jednat s klienty.

Součástí kuchyně je i bar
Součástí kuchyně je i bar (Zdroj: PePa)
Když se sejde více lidí, ke slovu přichází velký jídelní stůl
Když se sejde více lidí, ke slovu přichází velký jídelní stůl (Zdroj: PePa)

Kožená křesla, modrá pohovka a plastové křesílko v šedostříbrné barvě tvoří příjemné posezení, doplněné moderní hranatou skřínkou z černé MDF a skla a několika květinami.

Kožená křesílka zvou k posezení
Kožená křesílka zvou k posezení (Zdroj: PePa)

Na jedné straně pracovní sestavy jsme našli důkaz toho, že tito dva dospěláci mají hravou duši: mixážní pult - dárek od kamaráda, pracujícího jako osvětlovač na koncertech - ovládá všechna světla v interiéru – ať už jsou to zajímavá stropní světla vypadající jako „žárovky namočené v barvě“, barevná světla nad kuchyňským pultem, nebo reflektorová světla na stěnách.

Každý z bratrů má soukromí zajištěné ve své ložnici, jednoduše zařízené lůžkem, šatní skříní, knihovničkou a křeslem. Byt je vybaven dvěma koupelnami s WC. Jejich zařízení si navrhovali bratři sami: zajímavá jsou umyvadla zapuštěná do silné skleněné desky s nerezovými tyčemi na odložení ručníků a červeně nalakované dveře. V jedné z koupelen je pohodlná vana, ve druhé pračka se sušičkou a sprchový kout.

Ložnice zajistí soukromí
Ložnice zajistí soukromí (Zdroj: PePa)
Umyvadla jsou zapuštěná do skleněné desky
Umyvadla jsou zapuštěná do skleněné desky (Zdroj: PePa)

Na balkoně si můžeme posedět u drátěného stolku na kovových židlích s plastovými sedáky. Květiny v bytě prozrazují vzornou péči obou bratrů. Nikde nás neruší žádné zbytečnosti, střízlivý dojem z interiéru je oživen množstvím květin a barevnými proměnami světel.

Balkon láká k pobytu venku
Balkon láká k pobytu venku (Zdroj: PePa)

Byt sběratele umění

Stavitel zapomněl postavit příčku oddělující koupelnu! To je asi to první, co nás napadne po vstupu do bytu sběratele umění. Byt byl však postaven přesně podle přání majitele. Ložnice, vybavená pouze dvoulůžkem, šatní skříní a svítidly, je uzavřená ze tří stran, od otevřené koupelny ji pouze symbolicky odděluje nosný sloup, tentokrát natřený na bílo.

Dominantou je obrovská volně stojící vana
Dominantou je obrovská volně stojící vana (Zdroj: PePa)

V kuchyni najdeme dřevěnou úložnou polici přístupnou ze všech stran a dřevěnou skřínku se zásuvkami doplněnou nerezovým pultem se dřezem, (připomínajícím staré mycí pulty) a ještě polici na nádobí s lednicí i troubou v chromové úpravě.

V kuchyni je praktická dřevěná skříňka se zásuvkami
V kuchyni je praktická dřevěná skříňka se zásuvkami (Zdroj: PePa)

Smrkový jídelní stůl, doplněný moderními židlemi z ohýbané překližky i odpočivné kožené křeslo s kovovou konstrukcí a podnožkou boří své nožky do huňatého červeného koberce. V protilehlé části bytu stojí v pracovním zákoutí zajímavý tmavě natřený stůl z ohýbaného dřeva, pojízdná skřínka - kontejner a kovová pracovní židle.

V případě potřeby je možné pracovní kout oddělit skládacím paravánem, když není potřeba, zmizí v malé komoře, která slouží jako úložný prostor na sezonní a sportovní potřeby.

Najdeme zde i velký smrkový stůl pro více lidí
Najdeme zde i velký smrkový stůl pro více lidí (Zdroj: PePa)
Pracovní kout je v případě potřeby možné oddělit od ostatního prostoru
Pracovní kout je v případě potřeby možné oddělit od ostatního prostoru (Zdroj: PePa)

Otevřená koupelna zaujme opravdu na první pohled. Keramické umyvadlo i WC jsou zavěšeny na stěně, velká vana, přístupná ze všech stran, nabízí buď výhled do ložnice, nebo na obrázky zavěšené na stěnách. Pro ty, kdo mají přece jen rádi soukromí, je zde ještě jedna plně vybavená koupelna, tentokrát laděná do šedostříbrných tónů s nerezovým závěsným WC a umyvadlem.

Vybavení v obou koupelnách nese designerskou značku Filip Starck. V celém bytě je patrný koníček zdejšího obyvatele: všude najdeme grafiky, zajímavá svítidla i obrazy, nebo jen krásně poskládané kamínky a suché větvičky.

Celý byt je protknut uměním
Celý byt je protknut uměním (Zdroj: PePa)

Tipy:

  • Tmavý nábytek v kombinaci se světlými stěnami a podlahou nemusí působit mohutně ani v menším prostoru, pokud se ovšem vyhneme velkým sestavám a celoplošným stěnám.
  • V propojených prostorech je lépe využít pro zařizovací předměty sjednocující prvek - např. materiál MDF v odstínech jedné barvy, jednotvárnost se rozbije barevnými doplňky, květinami a textilem.
  • Nerezové prvky v koupelně i kuchyni mají nádech luxusu, nemusíme ale vždy pořizovat nové spotřebiče nebo nábytek, ten stávající můžeme oživit samolepicí fólií s kovovým desénem.
  • Hladké kameny (písek, mušle) vyrovnané do rozmanitých obrazců, nasypané do jednoduchých skleněných nádob nebo naaranžované na talířcích a miskách na policích nebo na podlaze tvoří krásné dekorace a co víc, nejsou jednotvárné, když nás jejich vzhled omrzí, stačí změnit kompozici.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 20. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce