reklama

Jak na okenní rámy

Pokud dostala v zimě naše okna zabrat a barva z nich prýská, opravíme je. Budou lépe vypadat, ale hlavně zabráníme jejich dalšímu chátrání – do každé praskliny se totiž jinak dostane voda, své udělají i letní teploty. Neopravujeme po kouskách, když už se do této otravné práce pustíme, raději odstraníme celý starý nátěr.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nevyhovující nátěr můžete docela snadno odstranit

Máme několik možností. Vcelku nejzdlouhavější je broušení, kdy musíme být hodně opatrní, abychom spolu se starou barvou příliš neubrali i ze dřeva. A u silných nátěrů bychom spotřebovali zbytečně mnoho brusných papírů. Kde je na hladkých plochách bez plastických ozdob více vrstev, pomůže nám plamen. Opalovat barvu můžeme nejen ze dveří a okenních rámů, ale i z kovu nebo zdiva, opatrní musíme být u tenkého plechu, který se rychle přehřeje a deformuje.

Vedle horkovzdušných pistolí se k této práci výborně hodí plynové hořáky. Jejich výhodou je, že na menší plochy můžeme použít hořáky umístěné na kartuši, které neváží zpravidla víc, než půl kilogramu. Samozřejmě se s nimi manipuluje lépe, než když jsme hadicí připoutáni k tlakové nádobě, a ruka při práci také nebolí.

Starý nátěr ve více vrstvách se odstraňuje skoro sám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starý nátěr ve více vrstvách se odstraňuje skoro sám

Nátěr pod plamenem rychle měkne, rozkládá se, případně pálí, tak do něj můžeme hned jít malířskou škrabkou. Seškvařené zbytky nátěru nakonec odstraníme brusným papírem nebo pemzou. Neměli bychom se však nechat zmást tím, že s hořákem jde práce zpravidla docela rychle a polevit v pozornosti a pečlivosti: podobně jako s bruskou i při opalování bychom totiž snadno mohli poškodit podklad.

A pokud máme co do činění s více vrstvami, opalujeme je postupně, jako bychom loupali cibuli. Pracujeme v rukavicích, protože seškrabovaná barva pálí. Pořádně větráme, anebo si vezmeme respirátor. Podlahu raději zakryjeme něčím nehořlavým. Nejlepší ovšem je, můžeme-li si vzít práci na balkon, dvorek nebo terasu – prostě někam ven.

Plynovým hořákem můžete také dodat dřevu patinu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plynovým hořákem můžete také dodat dřevu patinu

Když jsou okenní křídla zasklená, musíme dát pozor na sklo, které by mohlo horkem prasknout. Plamen na ně nesmí přímo působit, sklo proto odcloníme sololitem nebo překližkou. Pro úplnost ovšem můžeme zvláště na zasklených oknech jít na barvu chemickou cestou: použijeme odstraňovač starých nátěrů lidově přezdívaný „barvožrout“.

Tipy:

  • Komu je protivné dloubat trávu a plevel držící se úporně mezi zahradní dlažbou, může se s nimi účinně vypořádat hořákem.
  • Nezdá se to být zrovna tak stylové, jako s krbovými zápalkami, ale rozhodně je to velmi pohodlné: kde nejde o obřad, ale o nutnost oheň rozdělat rychle, je hořák k nezaplacení.

Zdroj informací: Meva a.s., Jiří Jan

Publikováno: 19. 2. 2024, Autor: Jiří Jan (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce