reklama

Natřete židli voskem a bude jako nová

Barva nebo hezká lazura a mohla by být krásná židlička v selském stylu. Přesně to mě napadlo, když jsem na půdě u tety našla trochu ošuntělou dětskou židličku, která jakoby vypadla z pohádky o trpaslících. Stačila trocha práce s lazurou a štětcem a dcerka má židličku na chalupu stejnou jako děda.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Renovace staré židle voskem (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Proč zrovna vosk?

Vosk na dřevo je vyroben z přírodních materiálů, jako je africký včelí vosk, vosk z karnaubové palmy a čistý terpentýn. Je určen pro voskování nábytku, dveří, trámů ale i mramoru a kamenů. Před nátěrem je potřeba dřevo dobře obrousit (výrobce doporučuje brusný papír stupeň 150) a očistit od obroušeného prachu, aby vosk dobře splnil svoji funkci a dřevo chránil. Vosk je možné zvolit v těchto odstínech: čirá, žlutá, střední, světlá, antik a tmavá hnědá a ještě mahagonová.

Vosk vypadá trochu jako krém na boty a podobně se s ním i zachází. Nanášíme jej měkkým hadříkem nebo štětcem, necháme zaschnout a pak přeleštíme suchým hadříkem.

Tip:

Tradičně vyrobený leštitelný vosk na základě přírodních surovin se používá pro voskování a leštění již voskovaných nebo lakovaných ploch nábytku, trámů, dveří a podlah.

Postup renovace

Povrch židličky je zašlý a zaprášený. Otřeme židli od prachu a zbytky starého nátěru odstraníme přebroušením. Použijeme vibrační brusku. Přebroušení vyhladí i drobné škrábance na sedáku i opěradle. Pak budeme moci povrch židle opatřit voskovým nátěrem.

Konstrukce židle je v pořádku, jen vyschlé dřevo opěradla naprasklo. Raději jej slepíme ještě před úpravou voskem, aby práce nevyšla nazmar. Opěradlo je se sedákem spojeno na čep a dlab a zajištěno šroubky, židličku tedy nejprve rozložíme.

Povolíme šroubky v čepech a vytáhneme opěradlo. Vyschlé opěradlo by mělo jít vytáhnout lehce, ale můžeme si pomoci kladívkem a přes dřívko opěradlo vyklepnout.

Šroubky vyšroubujte
Šroubky vyšroubujte (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Židli rozložte
Židli rozložte (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Oprava prasklého opěradla

Materiál opěradla vyschl, částečně už bylo naprasklé a po vyndání ze sedáku se rozdělilo na tři kusy, slepíme jej tedy lepidlem na dřevo.

Na očištěné spoje naneseme lepidlo, rozetřeme prstem nebo štětcem a lepené části přitiskneme k sobě. Zajistíme svěrkami a důkladně otřeme přeteklé lepidlo. Necháme zaschnout.

Rozklížené opěradlo
Rozklížené opěradlo (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Lepidlo odstraňte
Lepidlo odstraňte (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Tip:

My jsme použili lepidlo na dřevo s dobou schnutí 20 minut, které používají i truhláři.

Broušení

Než opěradlo zaschne, můžeme obrousit sedák a nožky židličky. Vibrační bruska je výborný pomocník, díky zašpičatělému konci se pěkně dostane i do vyřezávaných okrajů sedáku. Na fotografii je vidět, jak po obroušení vystoupí kresba dřeva. Pak sundáme svěrky a stejně pečlivě obrousíme i opěradlo z obou stran i z hran.

Po zaschnutí obruste
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Po zaschnutí obruste

Nanášení vosku

Nachystáme si plechovku s voskem, měkký hadřík a můžeme začít nanášet vosk. Práce s voskem je opravdu jednoduchá, dobře se roztírá i vsakuje. Podle naší zkušenosti je při nepravidelných tvarech příjemnější pracovat s hadříkem než se štětcem, ale každý si může vyzkoušet, co je mu pohodlnější.

Nanášení vosku
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Nanášení vosku

Židličku natřeme rozloženou, necháme zaschnout (cca 12hod) a teprve po přeleštění spojíme díly dohromady. Zvolený odstín nechává krásně vyniknout kresbě dřeva a na chalupu židlička padne jak ulitá.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 9. 10. 2013, Autor: Petra Marková (text), Pavel Kutil Zeman (foto), Profil autora: Petra Marková