reklama

Niky, výklenky a zákoutí

Krásný velký byt nebo dům je jistě snem každého z nás. Neexistuje však žádná úměra, že čím větší byt tím, nám v něm bude příjemněji. To pravé „útulno“, společné pro velké i malé prostory, má ale společného jmenovatele. Jsou jím drobnosti a dekorace, které krášlí každý byt. Prostor tak ozvláštňují a dávají mu nádech jedinečnosti. Vždy trochu jiný, to podle vkusu a potřeb svých obyvatel. Poličky, výklenky, knihovny, niky a zákoutí jsou tou pravou galerií, kam takové drobnosti, a nejen je, vystavit a umístit.

Niky, výklenky a zákoutí
Niky, výklenky a zákoutí
Niky, výklenky a zákoutí
Niky, výklenky a zákoutí
Niky, výklenky a zákoutí

Nová kuchyňská linka vám o majitelích bytu mnoho nenapoví, rozhlédnete-li se však na návštěvě u známých po drobnostech, rozmístěných po stěnách, na poličkách a ve výklencích, dozvíte se o obyvatelích bytu a jejich zálibách, vkusu a koníčcích mnohem více. Různé drobnosti z cest, kamínky pro štěstí, fotky nejbližších nebo dětské kresby vašich nejmenších jsou tím doplňkem, který má hodnotu především pro vás a v žádném obchodním domě s nábytkem na světě je neseženete.

Niky

- jsou většinou výsadou starších domů a bytů. Jsou to výklenky ve stěnách, využívané pro konstrukční odlehčení stavby či silné stěny. Často však jde o prostor po zazděném okně nebo dveřích. Díky svému zapuštění do stěny se z nich snadno vložením polic vytvoří malá knihovnička nebo prostor, kde můžeme vystavit dekoraci, umělecký předmět nebo například suchou vazbu. Na rozdíl od klasických polic nika nezmenšuje prostor pokoje, ať je v ní vystaveno cokoliv objemného.

Niky
Niky

Zabudujeme-li do niky osvětlení, stane se sama nika i s tím, co je v ní vystaveno, doplňkovým nepřímým osvětlením našeho interiéru. Tedy přesně tím, co mu dodá na příjemnosti a útulnosti.

Poličky na sbírky

Poličky na sbírky
Poličky na sbírky

Mnohého dospělého muže provází autíčko z dětství celý život a pokud je už autíček (či jiných drobností) tolik, že se nevejdou na jednu poličku, je třeba jim vyhradit zvláštní místo. V bytě pak hledáme místo, kde by sbírka nezůstávala skryta zrakům domácích i návštěvníků a zároveň nepřekážela běžnému dennímu provozu.

Poličky na sbírky
Poličky na sbírky

Ideálním místem se pak stane samostatná prosklená skřínka umístěná třeba mezi sloupy podpírajícími schodiště, mezi trámy v půdním bytě, nebo policová stěna na sbírku, která zároveň opticky předěluje místnost. Různé kamínky, mušličky a miniatury vyniknou v subtilních otevřených poličkách s mnoha příčkami, zavěšených na stěnu nad kuchyňským nebo pracovním stolem.

Dětský pokoj

Dětský pokoj
Dětský pokoj
Dětský pokoj
Dětský pokoj

Poličky a přihrádky jsou také nezbytnou součástí každého dětského pokojíčku. Díky nápadu a tomu, že tatínek je šikovný truhlář, mohly vzniknout schůdky na patro v dětském pokoji, plné úložného prostoru.

Na psacím stole děti určitě využijí samostojné poličky, na které se vejde květináč, talisman i reproduktory minivěže či počítače. V dětském pokoji musíme opatrně vybírat materiál s ohledem na bezpečnost našich nejmenších, těžké skleněné police by se mohly snadno stát příčinou úrazu.

Místo pod stropem

Místo pod stropem
Místo pod stropem

Máme-li málo místa po stěnách a žádný výklenek nebo niku (tu bychom v paneláku asi těžko hledali), můžeme se porozhlédnout i pod stropem. Nelíbí-li se nám kovové konzole, na které se poličky připevňují, můžeme je jednoduše podvěsit na tenké ocelové lanko nebo hrubý provaz, záleží na povaze a ladění celého interiéru.

V malé koupelně

V malé koupelně
V malé koupelně
V malé koupelně
V malé koupelně

Je vhodnější nahradit mohutnou koupelnovou skříňku menší závěsnou s prosklenými dvířky a doplnit ji skleněnými nebo drátěnými policemi, které obzvlášť v malém prostoru nepůsobí zbytečně mohutně.

V malé koupelně
V malé koupelně
V malé koupelně
V malé koupelně

Při rekonstrukce je dobré počítat s potřebou odkládacích ploch předem a vytvořit malý pultík nebo sokl. Na místě zrušených dveří nebo bývalé stoupačkové šachty je možné vestavět niku se zabudovaným osvětlením, která slouží místo skřínky.

Kuchyň

Kuchyň
Kuchyň
Kuchyň
Kuchyň
Kuchyň
Kuchyň
Kuchyň
Kuchyň

Bez poliček, především těch otevřených, co jsou snadno a rychle po ruce, se asi neobejde žádná kuchyň. Hrnky na běžné používání i na ozdobu, koření, čaje, dózy s potravinami i formy na bábovku – to vše pojmou šikovně umístěné police, díky nimž využijeme i tu nejmenší niku. Do kuchyně venkovského stylu nebo na chalupu se nejlépe hodí police z prken, modernímu ladění lépe odpovídají drátěné závěsné systémy a konzole.

V domácí pracovně

studenta i dospělého mají police svou nezastupitelnou pozici, přehledně na nich umístíme a roztřídíme vše, co k práci potřebujeme a na stůl by se nevešlo.

V domácí pracovně
V domácí pracovně
V domácí pracovně
V domácí pracovně

Materiál a umístění

Poličky mohou být vyrobeny z různých materiálů: nejčastěji ze dřeva, skla, kovu. Podpěrné konzole z kovu, plastu či dřeva je třeba pevně přichytit hmoždinkami odpovídajícími typu stěny.

Materiál a umístění
Materiál a umístění

U poliček umístěných volně v prostoru, okolo nichž se chodí, se vyvarujeme ostrých hran a rohů, nejlépe je použít poličky se zakulacenými rohy.Aby poličky a niky plnily správnou funkci a neprohýbaly se, je také nutné respektovat sílu a především šířku mareteriálu. U větší šířky než devadesát centimetrů bude v případě dřeva nutné použít silnější materiál než 18 nebo 20 mm nebo přidat střední podpěru či konzoli.

Tip

Tip
Tip

Především v půdních prostorech se nachází množství atypických výklenků a nerovností. Než je složitě vyrovnávat nebo maskovat, je hezčí a praktičtější je přiznat a naopak využít.Půdní prostor to snadno snese a je to přesně to, co jej posouvá do příjemného atraktivního bydlení. Trámy vyrostlé přesně tam, kde se nejméně hodí, prostě zakomponujeme do prostoru a využijeme na nejrůznější police.

Publikováno: 19. 1. 2016, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce