reklama

Niky a výklenky a zákoutí vyřeší problém s ukládáním věcí

Krásný velký byt nebo dům je jistě snem každého z nás. Neexistuje však žádná úměra, že čím větší byt tím, nám v něm bude příjemněji. To pravé „útulno“, společné pro velké i malé prostory, má ale společného jmenovatele. Jsou jím drobnosti a dekorace, které krášlí každý byt. Prostor tak ozvláštňují a dávají mu nádech jedinečnosti. Vždy trochu jiný, to podle vkusu a potřeb svých obyvatel. Poličky, výklenky, knihovny, niky a zákoutí jsou tou pravou galerií, kam takové drobnosti, a nejen je, vystavit a umístit.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Poličky, výklenky, knihovny, niky a zákoutí jsou praktické v každém domově (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nová kuchyňská linka vám o majitelích bytu mnoho nenapoví, rozhlédnete-li se však na návštěvě u známých po drobnostech, rozmístěných po stěnách, na poličkách a ve výklencích, dozvíte se o obyvatelích bytu a jejich zálibách, vkusu a koníčcích mnohem více. Různé drobnosti z cest, kamínky pro štěstí, fotky nejbližších nebo dětské kresby vašich nejmenších jsou tím doplňkem, který má hodnotu především pro vás a v žádném obchodním domě s nábytkem na světě je neseženete.

Drobnosti z cest
Drobnosti z cest (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Dekorace oživí každý kout
Dekorace oživí každý kout (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Niky

Niky jsou většinou výsadou starších domů a bytů. Jsou to výklenky ve stěnách, využívané pro konstrukční odlehčení stavby či silné stěny. Často však jde o prostor po zazděném okně nebo dveřích. Díky svému zapuštění do stěny se z nich snadno vložením polic vytvoří malá knihovnička nebo prostor, kde můžeme vystavit dekoraci, umělecký předmět nebo například suchou vazbu. Na rozdíl od klasických polic nika nezmenšuje prostor pokoje, ať je v ní vystaveno cokoliv objemného.

Zabudujeme-li do niky osvětlení, stane se sama nika i s tím, co je v ní vystaveno, doplňkovým nepřímým osvětlením našeho interiéru. Tedy přesně tím, co mu dodá na příjemnosti a útulnosti.

Police zapuštěné do stěny
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Police zapuštěné do stěny

Poličky na sbírky

Mnohého dospělého muže provází autíčko z dětství celý život, a pokud je už autíček (či jiných drobností) tolik, že se nevejdou na jednu poličku, je třeba jim vyhradit zvláštní místo. V bytě pak hledáme místo, kde by sbírka nezůstávala skryta zrakům domácích i návštěvníků a zároveň nepřekážela běžnému dennímu provozu.

Ideálním místem se pak stane samostatná prosklená skřínka umístěná třeba mezi sloupy podpírajícími schodiště, mezi trámy v půdním bytě, nebo policová stěna na sbírku, která zároveň opticky předěluje místnost. Různé kamínky, mušličky a miniatury vyniknou v subtilních otevřených poličkách s mnoha příčkami, zavěšených na stěnu nad kuchyňským nebo pracovním stolem.

Prosklené poličky na sbírky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Prosklené poličky na sbírky

Dětský pokoj

Poličky a přihrádky jsou také nezbytnou součástí každého dětského pokojíčku. Díky nápadu a tomu, že tatínek je šikovný truhlář, mohly vzniknout schůdky na patro v dětském pokoji, plné úložného prostoru.

Na psacím stole děti určitě využijí samostojné poličky, na které se vejde květináč, talisman i reproduktory minivěže či počítače. V dětském pokoji musíme opatrně vybírat materiál s ohledem na bezpečnost našich nejmenších, těžké skleněné police by se mohly snadno stát příčinou úrazu.

Dětský pokoj potřebuje úložné prostory
Dětský pokoj potřebuje úložné prostory (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Praktické poličky na psací stůl
Praktické poličky na psací stůl (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Místo pod stropem

Máme-li málo místa po stěnách a žádný výklenek nebo niku (tu bychom v paneláku asi těžko hledali), můžeme se porozhlédnout i pod stropem. Nelíbí-li se nám kovové konzole, na které se poličky připevňují, můžeme je jednoduše podvěsit na tenké ocelové lanko nebo hrubý provaz, záleží na povaze a ladění celého interiéru.

Využijte celý prostor až do stropu
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Využijte celý prostor až do stropu

V malé koupelně

Je vhodnější nahradit mohutnou koupelnovou skříňku menší závěsnou s prosklenými dvířky a doplnit ji skleněnými nebo drátěnými policemi, které obzvlášť v malém prostoru nepůsobí zbytečně mohutně.

Při rekonstrukce je dobré počítat s potřebou odkládacích ploch předem a vytvořit malý pultík nebo sokl. Na místě zrušených dveří nebo bývalé stoupačkové šachty je možné vestavět niku se zabudovaným osvětlením, která slouží místo skřínky.

Koupelnová nika
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Koupelnová nika

Kuchyň

Bez poliček, především těch otevřených, co jsou snadno a rychle po ruce, se asi neobejde žádná kuchyň. Hrnky na běžné používání i na ozdobu, koření, čaje, dózy s potravinami i formy na bábovku – to vše pojmou šikovně umístěné police, díky nimž využijeme i tu nejmenší niku. Do kuchyně venkovského stylu nebo na chalupu se nejlépe hodí police z prken, modernímu ladění lépe odpovídají drátěné závěsné systémy a konzole.

Otevřené police v rustikální kuchyni
Otevřené police v rustikální kuchyni (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Hrnky na běžné používání jsou vždy po ruce
Hrnky na běžné používání jsou vždy po ruce (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

V domácí pracovně

V pracovně studenta i dospělého mají police svou nezastupitelnou pozici, přehledně na nich umístíme a roztřídíme vše, co k práci potřebujeme, a na stůl by se nevešlo.

Ve studentském pokoji najde svoje místo i pracovní kout
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Ve studentském pokoji najde svoje místo i pracovní kout

Materiál a umístění

Poličky mohou být vyrobeny z různých materiálů: nejčastěji ze dřeva, skla, kovu. Podpěrné konzole z kovu, plastu či dřeva je třeba pevně přichytit hmoždinkami odpovídajícími typu stěny.

U poliček umístěných volně v prostoru, okolo nichž se chodí, se vyvarujeme ostrých hran a rohů, nejlépe je použít poličky se zakulacenými rohy. Aby poličky a niky plnily správnou funkci a neprohýbaly se, je také nutné respektovat sílu a především šířku materiálu. U větší šířky než devadesát centimetrů bude v případě dřeva nutné použít silnější materiál než 18 nebo 20 mm nebo přidat střední podpěru či konzoli.

Tip:

Především v půdních prostorech se nachází množství atypických výklenků a nerovností. Než je složitě vyrovnávat nebo maskovat, je hezčí a praktičtější je přiznat a naopak využít. Půdní prostor to snadno snese a je to přesně to, co jej posouvá do příjemného atraktivního bydlení. Trámy vyrostlé přesně tam, kde se nejméně hodí, prostě zakomponujeme do prostoru a využijeme na nejrůznější police.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 1. 2. 2013, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce