reklama

Kvalitu dělá detail

Jak bude fungovat střecha, tedy zda jí poteče nebo ne, jak nás ochrání před únikem tepla a co dokáže udělat s v každé stavbě se kondenzujícími parami, je v mnohém závislé na správném provedení věcí, jež bychom mohli z neznalosti velkoryse přehlížet. Nevyplatilo by se nám to: správné řešení detailů prostupů střešního pláště má totiž rozhodující vliv na dlouhodobé správné fungování celého střešního systému. Praktické výsledky přinášejí do této oblasti stavební prvky od společnosti HPI.

Kvalitu dělá detail

Prostupy řeší průchod konstrukcí střechy, který potřebujeme pro nejrůznější instalace spojené například se slunečními kolektory, příjmem satelitní televize a podobně. Na prostupy z exteriérové části je možné jít několika způsoby s ohledem na různé typy a druhy krytin. Když ještě nabídka střešních doplňků nebyla ani zdaleka tak široká, využívala se netradiční řešení, například v podobě úprav větracích tašek nebo se otvory do střešní krytiny prostě vyvrtaly. Dnes konečně nastoupila profesionálnější řešení.

Kvalitu dělá detail - stavební prvky společnosti HPI-CZ
Kvalitu dělá detail - stavební prvky společnosti HPI-CZ
Kvalitu dělá detail - stavební prvky společnosti HPI-CZ
Kvalitu dělá detail - stavební prvky společnosti HPI-CZ

Prostupové tašky

Prostupové tašky pro pálené a betonové krytiny jsou dnes nedílnou součástí doplňků pro střešní systémy, stejně jako prostupy pro profilované plechové krytiny. Koupit je lze tvarované přímo pro konkrétní krytinu či univerzální typ. Na ně můžeme aplikovat širokou řadu nástavců podle našich konkrétních potřeb – sanitární odvětrání, adaptéry na turbokotel, anténní nástavce či doplňky pro solární a fotovoltaické systémy.

Prostupové manžety

A jak utěsnit potrubní rozvody až do průměru 610 milimetrů? Lze použít prostupových manžet na bázi EPDM pro plechové krytiny. Přilnavost manžety ke krytině zajišťuje integrovaný butylový pásek. Použitý materiál v kombinaci s hliníkovým rámem po obvodu manžety umožňuje snadné přizpůsobení různým tvarům profilovaných krytin. A navíc vykazuje vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům a UV záření.

Prostupové manžety
Prostupové manžety
Prostupové manžety
Prostupové manžety

A co prostupy z interiéru?

Praxe ukazuje, že mnohem větší problém představují prostupy v podstřešní interiérové části stavby, což často podceňujeme a pak se divíme, když k nám zatéká a rozmáhají se plísně. Když nad takovými problémy mávneme rukou, můžeme tím později ohrozit stabilitu celé střešní konstrukce. Nejjednodušeji na to vyzrajeme lepicími opravnými páskami. Vyrábějí je prakticky všichni renomovaní výrobci střešních membrán a fólií.

Pásky a manžety

Pásky nám pomohou, i když po pravdě jsou určené pro spojení hydroizolací nebo jejich napojení na pevný podklad. Další řešení nabízejí těsnicí manžety opatřené akrylovým lepidlem pro snadné napojení na stávající hydroizolační membrány. Manžety dostaneme v několika průměrech a tím získáme řešení pro různé typy kabelů v závislosti na jejich tloušťce.

Pásky a manžety
Pásky a manžety
Pásky a manžety
Pásky a manžety

Prostupy nadkrokevní izolací

Jedním z trendů zateplování jsou nadkrokevní izolace. Zvenčí prostup řešíme normálně prostupovými taškami, ale zevnitř můžeme použít absolutní novinku na českém trhu: speciální prostupy nadkrokevními izolacemi. Umožňují profesionální instalaci ventilačních rozvodů skrz nejrůznější typy pěnových izolantů (EPS, XPS, PUR, PIR, fenolické pěny). Díky tomu jednoduše zajišťují ochranu prostupu střešním systémem proti dešti a větru a zároveň redukují tepelné mosty na minimum.

Prostupy nadkrokevní izolací
Prostupy nadkrokevní izolací

Pro novostavby i rekonstrukce

Obě varianty jsou vybaveny speciálním zaklapávacím mechanismem pro snadnou montáž vrchního a spodního dílu a integrovaným butylovým lepicím tmelem, který zajišťuje pevné připojení k parozábraně. Při aplikaci lze průchodky velmi snadno upravit na požadovaný průměr sanitárních rozvodů díky adaptéru na spodní straně průchodky (100, 125 nebo 150 mm). Varianta pro rekonstrukce je navíc vybavena speciálním flexibilním dílem, který umožňuje napojení na stávající, z místnosti nepřístupné, větrací rozvody, aniž by byl nutný zásah do interiéru.

Připraveno ve spolupráci s firmou HPI.

Publikováno: 21. 1. 2016, Autor: Jiří Jan a HPI - CZ (text), HPI - CZ (foto)